25. února 2021 19:32

Před pětačtyřiceti lety dostal Rocky Oscara, Sly při tom trpěl...

Přestože budu vždy tvrdit, že existují mnohem lepší filmy o boxu, například Zuřící býk, a sošku Oscara pro Rockyho na úkor skvostného Scorseseho Taxikáře beru jako jednu z největších filmových krádeží historie, je Sylvester Stallone (1946) vzorem profesionála, jehož péče o tělo je až extrémní.

Rodák z nechvalně proslulé newyorské čtvrti Hell’s Kitchen přišel na svět po komplikovaném porodu s částečnou paralýzou levé strany obličeje. Mírné deformaci vděčí za zajímavou tvář a nevalnou výslovnost. Ani tento drobný deficit mu ovšem nezabránil ve studiích dramatu na Miamské univerzitě a ať si kdo chce, co chce, říká, mimořádně úspěšné herecké kariéře.

Realita versus dobrý příběh

Jeden ze zlomových okamžiků Sylvesterova života přišel v březnu 1975 při sledování boxerského zápasu, ve kterém si to spolu rozdali Muhammad Ali a Chuck Wepner. Jednalo se o první Aliho zápas poté, co v legendárním fightu Rumble in the Jungle knokautoval v zairské metropoli Kinshasa do té doby neporaženého George Foremana a rozcvičku před možná nejbrutálnějším zápasem v historii těžkých vah, ve kterém porazil v Manile Joea Fraziera.

Ze sportovního hlediska byl souboj Ali–Wepner víceméně o ničem, šampion lehce potrénoval, Wepner přežil čtrnáct kol, knokaut přišel až v kole posledním. Sylvestera Stallona však uchvátila upoutávka, ve které se pravilo cosi jako: Dejte bělochovi šanci.

A tak se Stallone pustil do scénáře příběhu o afroamerickém šampionovi těžké váhy, který dá šanci outsiderovi. Z boxerského hlediska se pochopitelně jednalo o nesmysl, neboť titulové zápasy jsou svázány jasnými pravidly, realita však musela ustoupit dobrému příběhu. Scénář byl hotový během několika dnů, nakonec zaujal United Artist Studios, které trvalo na tom, aby se role Rockyho Balboa chopila hvězda první velikosti. Sylvester měl však o obsazení hlavní role jasno a svou vůli prosadil. Možná rozhodla i skutečnost, že žádná velká hvězda by se na rozdíl od Stallona nespokojila s mizerným honorářem 23 tisíc dolarů. Během roku se pak Rocky natočil z dnešního hlediska za směšných milion dolarů, spolu s marketingovými náklady se konečná cena vyšplhala na čtyři miliony USD. Nakonec z toho byly tři Oscary a zisk přes 117 milionů dolarů.

Až na dno...

Vzhledem k ději, kdy se z víceméně podprůměrného boxera, jehož zdrojem obživy je vymáhání dluhů, stane borec, který vydrží patnáct kol s mistrem světa, musel Sylvester Stallone zapracovat na fyzické kondici. Tomu odpovídala i strava, osazenstvo nabitých kin nevěřícně zíralo na Rockyho, jak ráno snídá vysokou sklenici plnou syrových vajíček. Před čtyřmi lety herec přiznal stravovací režim, při jehož uplatňování si hrábnul na samé dno. „Držel jsem tehdy dietu s vysokým obsahem bílkovin, která mě zrovna neudržovala v nejlepší fyzické a psychické kondici. Jedl jsem minimální porce ovesných vloček, hnědou rýži a pár plátků tuňáka. K tomu denně tak pětadvacet šálků kávy slazené medem. Zní to neuvěřitelně, ale měl jsem pouhých 2,9 procenta tělesného tuku. Vypadal jsem sice skvěle, ale vnitřní pocit nic moc,“ vzpomíná.

S postupem času přibylo peněz, Sylvester Stallone kasíruje za své role až dvacet milionů dolarů a ubylo dietních extrémů. Přesto lze hercovu životosprávu považovat za příkladnou. V roce 2005 vyšla jeho kniha Sly Moves: My Proven Program to Lose, ve které vzdává hold vodě. „Osm sklenic. Deset sklenic. Galon. Michiganské jezero,“ píše v souvislosti s životadárnou tekutinou s tím, že se voda stará o hydrataci a stejně jako žvýkačky bez cukru a banány omezuje chuť k jídlu. Vůbec od věci pak není obětovat jeden den v týdnu půstu.

S postupujícím věkem pak Sly cizeloval svůj stravovací plán. Jeho základ tvořily před natáčením snímků Rambo IV, Rocky Balboa a Expendables i během jejich průběhu aminokyseliny, bílky, vločky, chléb z celozrnné černé mouky, papája a fíky. K tomu grilovaná tykev a ryby, kuře bez kůže, čas od času došlo i na telecí maso.

Jako Tarzan

Sylvester Stallone toužil a touží vypadat jako Tarzan, přes přísný dietní režim proto tvrdě pracoval v posilovně. Před snímkem Rocky IV z roku 1985, ve kterém byl jeho filmovým soupeřem v ringu Ivan Drago neboli mladý Dolph Lundgren, se chopil role kondičního trenéra Sylvestera Stallona vítěz nejprestižnější kulturistické soutěže, Mr. Olympia 1976 a 1981, Franco Columbu.

„Sly pojal přípravu tak vážně, jako by se měl účastnit samotné soutěže Mr. Olympia. Trénoval dvakrát denně šest dnů v týdnu. Vyšlo ho to na docela hodně peněz, protože jsem musel kvůli němu zrušit veškeré další aktivity, dostali jsme ale Sylvestera do životní formy,“ prozradil Ital v rozhovoru pro Pop Workouts.