30. srpna 2018 11:55

Po stopách Hemingwaye…

Přestože si Ernest Hemingway (1899–1961) užil Playboye pouze něco málo přes sedm let, jen málokdo splňuje definici „hrajícího si chlapce“ tak dokonale. Pokud byste chtěli nasát atmosféru a tvůrčí inspiraci po vzoru slavného tvůrce, doporučujeme následujících osm adres.

  1. La Floridita (Kuba) V letech 1930–1940 žil spisovatel v Havaně, jednou z nejčastěji navštěvovaných adres byl právě bar La Floridita, mnohými považovaný za Mekku koktejlu jménem Daiquiri. Bar se nachází ve staré části Havany, poblíž hotelu Ambos Mundos, ve kterém Hemingway pobýval a napsal v něm jedno ze svých stěžejních děl Komu zvoní hrana. I socialistický management umí jméno nejslavnějšího návštěvníka patřičně prodat, před barem proto nechybí bronzová socha v životní velikosti. A součástí menu je luxusní plato Hemingway obsahující humra, ryby, mořské plody…
  2. La Bodeguita del Medio (Kuba) Jestliže La Floriditu představuje daiquiri, kdo nepil při návštěvě Havany v baru nacházejícím se o pár desítek metrů vedle tamní mojito, jako by nebyl. Ostatně, cosi v tomto smyslu napsal i Hemingway na nápojový lístek, který schraňují provozovatelé dodnes. Bar La Bodeguita del Medio zahájil svůj provoz v roce 1942, původně nesl jméno po svém zakladateli Ángelu Martínezovi.
  3. Harry’s Bar (Itálie) Slavný bar v Benátkách byl otevřen v roce 1931. Hemingway se stal jeho pravidelným hostem v průběhu zimy 1949–1950. V baru měl vlastní stůl, dlouhé hodiny strávil debatami s majitelem Giuseppem Ciprianim. Společníkem obou pánů byl nejspíš koktejl Bellini.
  4. Café Iruña (Španělsko) Pamplona svému Hemingwayovi rozuměla natolik dobře, že po něm po jeho smrti pojmenovala jednu z ulic, nechybí ani socha. Café Iruña zahájilo svůj provoz jako součást hotelu Plaza del Castillo v roce 1888, byl to první podnik v Pamploně, ve kterém fungovala elektřina. Kavárnu proslavilo vynikající víno.
  5. Cerveceria Alemana (Španělsko) Podnik na Plaza Santa Ana v Madridu funguje od roku 1904, i po 114 letech jsou součástí interiéru stěny z tmavého dřeva a mramorové stolky. Hemingway si podnik a tamní pivo oblíbil v padesátých letech, jeho společnicí bývala nezřídka hollywoodská herečka Ava Gardner, mimo jiné třetí manželka Franka Sinatry.
  6. Casa Botín (Španělsko) Další podnik ze španělské metropole z roku 1725 považoval Ernest Hemingway za vůbec nejlepší restauraci na světě. Casa Botín si stále zachovává kouzlo 18. století, včetně nábytku, původních trámů a dobových dekorací. Přestože je restaurace proslulá úpravami telecího a jehněčího masa, spisovatel propadl kouzlu receptu majitele Emília Gonzáleze na paellu.
  7. Brasserie Lipp (Francie) Po Kubě, Itálii a Španělsku se přesouváme do Paříže, ve které pobýval Hemingway ve skromném příbytku v dobách svého mládí. Podnik, který lze v tom nejlepším slova smyslu nazvat „knajpou“, je na bulváru Saint-Germain. Pivo s klobásou, k tomu opékané brambory zůstávají tradiční součástí menu dodnes.
  8. Ritz (Francie) Putování s Hemingwayem nelze zakončit stylověji. Spisovatel zde popíjel často s kolegou Francisem Scottem Fitzgeraldem. Jak napsal, pokud sní o posmrtném životě, každá nebeská akce se odehrává v Paříži. Když se jako válečný zpravodaj podílel na osvobozování města nad Seinou, vpadl do Ritzu se skupinou amerických vojáků a požadoval šampaňské pro všechny. Pochopitelně na účet podniku.