25. ledna 2022 12:40

Piju já, piju rád...

Skladbu skupiny Kabát o nelegálním palírníkovi, který se diví tomu, že ho odvádějí stráže, neboť pouze pil, jak zákon káže, v Číně určitě neznají. To však nic nemění na faktu, že co se prodeje tvrdého alkoholu v loňském roce týče, podle hodnocení Brand Finance má komunistická velmoc mezi deseti nejcennějšími značkami lihovin pětinásobné zastoupení.

Nedostatek alkoholu, na který takřka dojela ve druhé polovině osmdesátých let minulého století Gorbačovova perestrojka v SSSR, tak v nejlidnatější zemi světa rozhodně nehrozí. Čína bere v nejbohatší desítce společností obchodujících s alkoholem první čtyři místa plus deváté, bezkonkurenční světovou jedničkou je značka Moutai v hodnotě 39,3 miliardy dolarů. V žebříčku se nacházejí i brandy známé českému, pochopitelně v případě playboye umírněnému konzumentovi, pro kterého neplatí slogan dalšího megahitu kapely Kabát s názvem Moderní děvče, ve kterém se zpívá: „A když někdy o sobě vím, hned to oslavím.“

Jack Daniel’s USA, Tennessee whiskey hodnota 4 miliardy USD

Pátá nejhodnější značka lihovin na světě je jedničkou v USA, následují Bacardi a Jim Beam. Zároveň se jedná o druhou nejprodávanější whisky v obchodech duty free, lépe je na tom pouze Johnnie Walker, v absolutní kategorii předstihla Jacka ještě Absolut Vodka.

Ani znalci nejsou schopni se stoprocentní jistotou určit, co se skrývá za číslem 7 uvedeným na láhvi Jack Daniel’s. Počet milenek? Číslo vlaku, který přepravoval jeho sudy? Ztracený sud, který hledal po dobu sedmi let? Nejspíš jediný, kdo znal pravdu, je Jack.

Je pak ironií osudu, že ikonická whiskey pochází ze „suchého státu “ USA, ovšem součástí vstupného do palírny je láhev Jack Daniel’s. A to se před pandemií jednalo asi o 250 tisíc návštěvníků ročně. Mezi velké fanoušky brandu patřil například zpěvák Frank Sinatra, který byl pohřbem spolu s lahví Jack Daniel’s, krabičkou cigaret Camel a zapalovačem Zippo, či frontman skupiny Mötorhead Lemmy Kilmister.

Podle docela pravděpodobné legendy se příčinou smrti majitele stal vlastní trezor. Jack si totiž nemohl vzpomenout na jeho kombinaci, v rámci frustrace přišel kop do sejfu, jehož výsledkem byl zlomený palec a následná infekce. Přitom pro záchranu života stačilo málo, a to smočit prst do vlastní whisky.

Johnnie Walker Anglie, skotská whisky hodnota 4 miliardy USD

Stvořitelem nejslavnější whisky na světě je mladý farmář John Walker ze skotské vesnice Todriggs. Po smrti svého otce musel farmu prodat a otevřel si malý obchod s potravinami v Kilmarnocku. Vzhledem k tomu, že prodej whisky kategorie single malt představoval vzhledem k nestálé kvalitě obchodní riziko, vsadil Johny na konzistenci míchaných whisky.

Na prvních lahvích nebyla etiketa, jeden z dobových prodejců whisky inzeroval pod názvem John Walker and Sons, přičemž součástí inzerátu byl doplňující text o tom, že federální zákon zakazuje prodej alkoholu. Za dnešní podobou etikety s kráčejícím mužem stál svého času známý ilustrátor Tom Browne.

Nejprodávanější whisky Johnnie Walker Red Label byla původně určena k míchání s vodou, zatímco black a double black mají vyšší podíl rašeliny. To nejlepší z historie ukrývá bohužel neprodejný blend 45 až 70 let starých whisky v hodnotě 22 577,44 USD.

Hennessy Francie, koňak hodnota 3,6 miliardy USD

Příběhu o tom, jak voják Richard Hennessy z irského Corku položil v roce 1765 základy jednoho z nejslavnějších francouzských koňaků, jsme na webu věnovali patřičnou pozornost, takže stručně. Základní řadu tvoří směs 40 různých koňaků zrajících v sudech z francouzského dubu. V případě klasického VS hovoří znalci o cenově dostupném luxusu, další varianty jsou pak o pouštění žilou bankovnímu kontu. Znalci doporučují jako vhodnou investici sto let starý koňak Richard Hennessy, který byl uveden na trh u příležitosti výročí čtvrtstoletí založení značky za 3 999,99 až 4 999,99 dolaru.

Koňak Hennessy je rovněž zdrojem inspirace pro řadu umělců, je zmíněn ve víc než tisícovce textů především rapperů, jako je Notorious BIG, 2Pac, Kanye West, Rick Ross, Nas, Dr. Dre a 50 Cent.

Smirnoff Rusko, vodka hodnota 3,3 miliardy USD

Pjotr Smirnov, zakladatel značky nejprodávanější vodky na světě, byl původním povoláním nevolník, který se nakonec propracoval k majetku v hodnotě 130 miliard dolarů. Vlastní vodku začal prodávat v roce 1864, kromě výroby ovládal i marketing, když najal pár desítek mužů, kteří obcházeli moskevské obchody s alkoholem a sháněli se po vodce, kterou do té doby nikdo neznal. Během dvaceti let se vypracoval v dvorního dodavatele vodky cara Alexandra III. Po bolševické revoluci v roce 1917 musel pokračovatel rodinného odkazu Vladimir Smirnov emigrovat do Francie, kde vodka dostala nový název Smirnoff.

V klasickém provedení se jedná o bezlepkovou vodku, vedle klasiky se prodává Smirnoff s víc než třemi desítkami různých příchutí. Vodka se objevila hned v první bondovce Dr. No z roku 1962.

Bacardi Kuba, rum hodnota 3,1 miliardy USD

Historie nejslavnějšího rumu se začala psát v roce 1830, kdy nejmladší syn katalánského kameníka Facundo Bacardi Masso otevřel v Santiagu de Cuba obchod s alkoholem. K penězům nezbytným k rozvoji vlastní značky přišel don Facundo sňatkem s Amalií Moreau. O síle značky vypovídá skutečnost, že přežila jak zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy stupnice (1852), tak vlnu cholery (1850 až 1856). Během epidemie přišli manželé o dvě děti a rozhodli se Kubu opustit. V té době už bylo Facundovi jasné, že melasu, jinak odpad vzniklý při výrobě cukru, který končil běžně v moři, lze pomocí vlastních kvasinek zkvasit. Později přišly na řadu sudy z bílého dubu a filtrace dřevěným uhlím. Po návratu na Kubu rozjel Facundo se společníkem Leónem Bouteillerem výrobu. Synek Emilio pak bojoval proti španělským kolonizátorům, pobýval ve vězení a nakonec se stal prvním svobodně zvoleným starostou Santiaga de Cuba.

V roce 1959 se stal vládcem Kuby komunista Fidel Castro, rodina emigrovala do Portorika, když odmítla vyrovnání a zachovala si značku. Kromě Portorika sídlí na Bermudách.