12. května 2022 23:06

Pijte jako rockeři

Jedním z mnoha důvodů, proč se stát celebritou globálního rozsahu, je následná možnost využít vlastní jméno za účelem prodeje produktu se jménem spojeným. Čas od času se tak děje prostřednictvím vlastní značky alkoholu, který je sice metlou lidstva, na druhou stranu, zametat je nutno denně.

A tak například George Clooney a Justin Timberlake vsadili na tequilu značek Casamigos a 901, zatímco jejich kolegové Bryan Cranston a Aaron Paul se rozhodli pro mezcal Dos Hombres. Ryan Reynolds je spolumajitelem značky Aviation Gin a oscarový Matthew McConaughey uvedl loni na trh Wild Turkey Bourbon.

Samostatnou kapitolou jsou rockeři, jejichž muzika oslovuje po celém světě desítky let miliony fanoušků. Proto lze souhlasit s tím, že není nadto, pustit si oblíbenou kapelu a nalít sklenici správné whisky.

Scorpions Rock’n’Roll Star Single Malt Whisky

Při vší úctě k Rammsteinům jsou nejúspěšnější a nejuznávanější německou rockovou kapelou mimo veškeré pochybnosti Scorpions, které magazín Rolling Stone nazval nejen díky prodeji 110 milionů alb „hrdiny heavy metalu“, zatímco podle MTV se jedná „o ambasadory rocku“. Kapela původem z Hannoveru kroutí sedmapadesátou sezonu, letos v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu aktualizovala svůj megahit Wind of Change, který je se 14 miliony prodaných kopií jedním z nejúspěšnějších singlů historie. V nové verzi se v jedné pasáži zpívá: „Poslouchej, mé srdce říká Ukrajina. Čeká na vítr změny.“

Whisky Škorpionů je velmi povedeným výsledkem spolupráce mezi Brands For Fans a švédské (!) whisky Mackmyra. Zraje v amerických sudech po bourbonu a sherry sudech oloroso. Následuje neobvyklý konec v sudech z německého třešňového vína. Výsledkem je whisky s bohatými tóny vanilky, sušeného ovoce, pražených ořechů, chuť umocňují tóny sladkých třešní.

Slipknot No. 9 Whiskey

Vlastní whiskey se dočkali i vyznavači „rachotu“ americké hardcorové kapely, jejíchž devět členů si libuje v pracovních kombinézách a bizarních maskách. Slipknot spojili své síly s oceňovanou palírnou Cedar Ridge Distillery z Iowy, rodný stát dodal pochopitelně i kukuřici, vyznačující se sladkou a kořeněnou chutí, plus místní žito. Výsledkem je robustní whiskey, ve které objevíte karamel, kukuřičný chléb, papričky jalapeño, jablečné máslo a čokoládu.

Blackened American Whiskey by Metallica

Kapela dánského bubeníka a tří Američanů konzumovala svého času natolik zdatně, že se jí dostalo názvu Alcoholica. Láska kytaristy a zpěváka Jamese Hetfielda k vodce pak dokonce vedla takřka k rozpadu kapely. Své jméno ovšem Metallica nakonec spojila s whiskey, když za tímto účelem oslovila master distillera Dava Pickerella, který stojí mimo jiné za whiskey Makers Mark. Aroma osloví především karamelem, kořením, medem, zatímco chuť moku mahagonové barvy je o meruňce, skořici, hřebíčku, medu, mátě a koření.

Whisky Motörhead

Přestože byl legendární boss svého času nejhlučnější kapely světa Lemmy Kilmister netušící, co je to kocovina, neboť neměl čas vystřízlivět, spojován především s popíjením Jack Daniel’s Tennessee Whiskey, dostalo se fanouškům možnosti konzumovat při poslechu například kultovního alba Ace of Spades, mimochodem, existuje šampaňské stejného jména, whisky Motörhead. Stejně jako v případě Scorpions se jedná o švédskou whisky Mackmyra, zrající minimálně po dobu pěti let v sudech z amerického dubu, následuje šestiměsíční pobyt v sudech po Sherry Oloroso. Whisky země tří korunek přitom není jediným pojítkem mezi slavnými kapelami, řady Scorpions totiž po Lemmyho skonu na konci prosince 2015 posílil bývalý bubeník Motörhead Mikkey Dee.

Heaven’s Door

Stačí pohled na název a je jasné, že za whiskey stojí legendární Bob Dylan. Vzhledem k tomu, že držitel Nobelovy ceny za literaturu svůj kladný vztah právě k této lihovině nikdy neskrýval, kývl bez většího váhání na nabídku amerického podnikatele Marka Bushaly na vytvoření vlastní kolekce unikátních produktů – Tennessee Bourbon, Double Barrel Whisky a Straight Rye Whiskey. Název je pochopitelně inspirován jeho slavnou skladbou Knockin’on Heaven’s Door z roku 1973. Jak se nechal hudebník slyšet, několik desetiletí cestoval po světě, ochutnával a jeho whiskey je proto skvělá. Zadní část každé láhve obsahuje podpis Boba Dylana, který je ovšem viditelný až po konzumaci obsahu.