9. června 2020 23:45

Oči nad zlato

Pro playboye všech věkových kategorií platí letos nepsané pravidlo o tom, že léto pro ně znamená především sport, dvojnásob. Základem úspěchu sportujícího jedince je i na rekreační bázi co nejlepší odhad a vyhodnocení situace, což bez dobrého zraku, přes sebelépe rozpohybované končetiny, dost dobře nejde. Ochrana očí je proto bezpodmínečnou podmínkou.

Cyklistika plus in-line bruslení

Oči je třeba při sportech chránit obzvlášť při aktivitách, během kterých je ve hře vítr, prach, drobné kamínky či létající hmyz. Ochranné brýle jsou proto nezbytností i bez oční vady. „Obruba brýlí by měla těsně přiléhat na obličejové partie, aby zabránila silnému proudění vzduchu a následnému vysušování. To je důležité zejména v případě, že nosíte kontaktní čočky,“ upozorňuje primářka oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová. Právě ostrost vidění je u lidí s vadou zraku velice důležitá, jelikož bez korekce hrozí nehody způsobené špatným odhadem. „Každý, komu se začne zdát, že vidí neostře, by měl zajít k lékaři. Problém s ostrostí zraku může navíc signalizovat vážnější onemocnění.“

Běhání

Ačkoliv při běhu nevyvíjíte takovou rychlost jako na kole, ani zde ochranu očí nepodceňujte, stejně jako správnou korekci zraku. „Pokud neběháte s dioptrickými brýlemi nebo s čočkami, hrozí takzvané astenopické potíže v podobě únavy očí, rozmlženého vidění a bolestí hlavy,“ vysvětluje MUDr. Valešová. A zároveň dodává, že běhání může vyvolat nepříjemné pocity, případně migrénu. Řešením jsou kontaktní čočky v kombinaci s ochrannými brýlemi – které by však v létě neměly postrádat UV filtr, zamezující negativnímu vlivu slunečního záření.

Outdoorové sporty

UV záření přítomné ve slunečních paprscích je v letních měsících hrozbou pro zrak, ať už se věnujete jakémukoliv outdoorovému sportu, zvláště pak vysokohorské turistice nebo horolezectví, kdy je zapotřebí nejvyšší stupeň ochrany. „Skla s UV filtrem zaručují 100% ochranu proti veškerému UV záření. Číslo 400 znamená, že skla nepropouštějí záření nižší vlnové délky než 400 nm,“ vysvětluje optometristka Bc. Aneta Čunderlová z brněnské oční kliniky NeoVize. Jako mimořádně důležitý se jeví následný fakt: rohovka oka je zásobená kyslíkem z vnějšího prostředí a ve vyšších nadmořských výškách klesá parciální tlak kyslíku i atmosférický tlak. Pokud se tedy chystáte do horských oblastí vyšších než 2500 metrů a nosíte kontaktní čočky, používejte ty s velmi vysokou propustností kyslíku, a to pouze přes den – zavřená víčka totiž přívod kyslíku ještě víc snižují. Může tak dojít k otoku rohovky a poklesu vidění.

Plavání

Kontaktní čočky k této ryze letní disciplíně rozhodně nepatří, ve vodě se totiž nezřídka vyskytují různé mikroorganismy – například bakterie, viry, chlamydie, plísně, akantaméby, houby či paraziti. V okamžiku průniku do očí hrozí kontaminace vodních čoček, infekce, v extrémních případech až slepota. V bazénu je navíc dráždivý chlor, v mořské vodě zase sůl či písek... Zároveň hrozí vyplavení čočky z očí. Vhodnější alternativou při plavání nebo potápění jsou proto dioptrické plavecké či potápěčské brýle. Z důvodu vzdálenosti čoček od oka se u nich mění dioptrická hodnota, proto se poraďte se svým očním lékařem. Nesprávná korekce zraku může totiž způsobit špatný odhad. „Voda láme světelné paprsky jinak než vzduch. Při plavání nebo při potápění se tak všechny předměty jeví větší a bližší než ve skutečnosti, což ovlivňuje i prostorovou koordinaci,“ objasňuje MUDr. Valešová.

Míčové sporty

Plážový volejbal, fotbal, tenis, squash, golf… „Pro korekci v těchto sportech doporučuji brýle, které pevně sedí na nose i za ušima, s pružným nosníkem a obrubou, jež ochrání partie v oblasti kolem bulvy i očnice,“ říká MUDr. Valešová. Brýle obecně nejsou pro tento typ sportů ideální, protože hrozí jejich rozbití – a následné poranění oka. Známý je případ spisovatele, textaře a prezidentského kandidáta Michala Horáčka, kterého tenisový míček odpálený spoluhráčem trefil do oka, rozbil brýle a došlo k takzvanému roztříštění oka. Používání kontaktních čoček má také svá úskalí, hrozí náhodné vyjmutí během otírání potu, případně vypadnutí po protisměrném pohybu. Pro sportovce proto představuje řešení laserová operace. „Moderní laserové operace jsou bezpečné a šetrné, ošetření je přesné, bezbolestné a dokáže vyřešit různé dioptrické vady i poměrně vysoký počet dioptrií natrvalo. Výhodou laserového zákroku je, že se ke sportu můžete vrátit už během několika dní,“ konstatuje MUDr. Valešová.

VÍTE ŽE…

  1. Pravidelný pohyb snižuje nitrooční tlak a prokrvuje oční nervy? Jedná se o nejlepší prevenci šedého a zeleného zákalu i makulární degenerace. Ideální jsou pohybové aktivity, které rovnoměrně zatěžují celé tělo, především svižná chůze, běh, jízda na kole nebo na bruslích.
  2. Špatný odhad je příčinou přibližně 80 % pádů a úrazů? Každý sport klade nároky na zrakovou ostrost, periferní vnímání, prostorovou koordinaci a na odhad vzdálenosti.
  3. Vada zraku odrazuje lidi od sportu. 27 % respondentů s dioptrickou vadou tvrdí, že pokud by nemuseli nosit brýle nebo čočky, zkusili by i další sporty. Z průzkumu oční kliniky DuoVize Praha vyplynulo, že jeden ze šesti lidí kvůli oční vadě nesportuje a třetina pokládá některé sporty kvůli brýlím za nedostupné.
  4. Jeden z nejlepších golfistů historie Tiger Woods podstoupil kvůli oční vadě laserovou operaci.
  5. Tenistovi Radku Štěpánkovi vypadlá kontaktní čočka znepříjemnila zápas na Australian Open v roce 2008. Protože neměl náhradní, musel si vyndat i druhou. Dohrávalo se za šera a dobře rozehrané utkání prohrál.