11. ledna 2022 19:14

Nikdy není pozdě, ale čím dříve, tím lépe...

Není od věci si přiznat, že byť se začátek každého roku nese i v případě playboyů ve znamení předsevzetí, kterak vylepšit před letními měsíci fyzickou kondici, někdy v květnu nemálo z nás konstatuje, že existuje dosti zásadní rozdíl mezi nejlepšími předsevzetími a jejich realizací.

Nicméně jsou mezi námi nepochybně i tací, kteří při pohledu do svého talíře pravidelně zjišťují, že to určitě nebude ani pravé, natož ořechové a jsou ochotni začít sami se sebou něco dělat. Přesně pro tuto kategorii playboyů a jejich obdivovatelek je k dispozici výživový poradce Men´s Health Alan Aragon, jehož stravovací koncepci popularizuje italská edice magazínu.

Zelená je dobrá

V tomto případě ovšem nemá barva opravdu nic společného se tolik diskutovaným Green Dealem. „Navýšení konzumace zeleniny rovná se menší únavě během a po cvičení,“ říká Tony Gentilcore, spoluzakladatel fitness centra Cressey Performance v Massachusetts. „Výkonnost pak jde během několika týdnů rychle nahoru.“ Jako zcela osvědčený se jeví následující recept: Dejte do mixéru hrst špenátu, 2 hrníčky mandlového oleje, čerstvé maliny, ovesné vločky, lněná, případně chia semínka a lžíci proteinové prášku. Pak už jen stačí uvést mixér do chodu.

Strava gladiátorů

Něco pro hodně otrlé. Jak informoval televizní kanál History, strava bohatá na sacharidy pomáhala gladiátorům přežít i ty nejtěžší boje. Proto údajně s oblibou konzumovali koktejl obsahující cizrnu, čočku, hrách, ječmen, mangold, pórek, koriandr, kopr, řepu, semena fenyklu, oregano, kapustové klíčky a olivový olej. Údajně životodárná směs se vaří, nakonec vzniká nevábně vypadající hmota rovnající se elixíru života a vytrvalosti.

Smothie Toma Bradyho

Držitel sedmi Super Bowlů je ve 44 letech ve vynikající formě, za což mimo jiné vděčí stravovacím návykům. Ostatně, manžel supermodelky Gisele Bündchen má vlastní značku potravinových doplňků TB12 a vzhledem k tomu, že americký fotbal se v USA rovná náboženství, jedná se o brand silně prosperující. Takřka každý den pak Tom konzumuje smoothie jehož součástí jsou mandlové a konopné mléko, chia semínka, nasekané vlašské ořechy, mandlové máslo, proteinový prášek TB12, mražené borůvky a banán.

Více vitamínu D

Podle výsledků nedávné studie zveřejněné v magazínu Journal Nutriets, je nedostatek vitamínu D brzdou sportovního výkonu. Muži s vyšší hladinou zmiňovaného vitamínu mají navíc pevnější svalovou hmotou, vitamín přispívá rovněž k posílení imunity. Zjednání nápravy není v tomto případě komplikované, stačí 15 mikrogramů vitamínu D denně. Jeho nejčastějšími a snadno dostupnými zdroji jsou žloutek a především mořské ryby, přičemž platí, čím tučnější, tím lépe.

Bílkoviny po celý den

Kdo na svalovou hmotu bez kvalitního proteinu čeká, ten se opravdu načeká a hlavně nedočká. Podle výsledků výzkumu vědců ze Skidnore College v New Yorku, je důležité začít s pojídáním bílkovin již ráno. „Do oběda je dobré zkonzumovat 100 gramů kvalitního masa, což je přes 50% denní dávky,“ tvrdí v této souvislosti Alwyn Cosgrove, zakladatelka Results Fitness Center v Kalifornii. I v tomto případě se jedná víceméně o nekomplikovaný proces. Stačí dát si na snídani tři vajíčka, dopoledne smothie, k obědu grilované kuře a řecký jogurt.

Zkuste oves a kasein

V případě touhy vytěžit z konzumace bílkovin maximum, je dobré vědět, že každé denní období má svůj ideální protein. Ráno by se tak podle Journal of Nutrition mělo nést ve znamení ovsa, který tlumí po celý den pocit hladu. Navíc je díky své snadné stravitelnosti skvělý před každým tréninkem. Po cvičení je však lepší spolehnout se na kasein, neboli hlavní protein v mléce savců, který v kravském mléce tvoří asi 80% všech mléčných bílkovin. Kasein zajišťuje stabilní přísun proteinů, 40 gramů na večeři garantuje až 23% nárůst svalové hmoty.