14. března 2019 20:20

Nejlepším evropským městem Vídeň, Praha je devětadvacátá

Podle poslední zprávy společnosti Mercer Quality of Living Survey zabývající se kvalitou života v jednotlivých městech, je na tom nejlépe rakouská metropole.

Hodnocení vychází z ukazatelů, jako je bezpečnost, zdravotnictví, dopravní infrastruktura, míra korupce, kulturní a sportovní vyžití. Praha se umístila na devětadvacátém místě, v celosvětové konkurenci je pak dvaaosmdesátá. Na kvalitě života Pražanů se podle zprávy podílejí mimo jiné kulturní památky, hospůdky, Tančící dům, práce Davida Černého či židovský hřbitov. Do první desítky se nevešla města jako Mnichov (12), Brusel (15), Barcelona (16), Madrid (19), Londýn (22) či Milán (24). Mimo třicítku nejlepších evropských měst k bytí a žití pak zůstal i Řím, Atény, Petrohrad, Dubrovník, Monte Carlo, Nice, Lisabon…

10 „NEJKVALITNĚJŠÍCH“ EVROPSKÝCH MĚST údaj v závorce = celosvětové pořadí

  1. Vídeň (1) Rakouské metropoli se dostalo stoprocentní hodnocení ve stěžejních ukazatelích, jako je bezpečnost, vzdělání, dopravní infrastruktura, zdravotnictví. K tomu řada kulturních památek, kavárny a dort Sacher. A nesmíme zapomenout na Prátr. Vídeň je rovněž světovou jedničkou.
  2. Kodaň (9) Přestože před čtyřmi lety zastřelil později policisty zlikvidovaný pachatel nedaleko kodaňské synagogy dva lidi, je dánská metropole považována za druhé „nejkvalitnější“ město Evropy. Mezi největší lákadla patří Tivoli gardens, restaurace Noma, ve které vaří věhlasný René Redzepi, či farmářský trh Torvehallerne.
  3. Curych (11) Multikulturní město se středověkým centrem obklopené horami má co nabídnout v kteroukoli roční dobu. Na druhou stranu se jedná o jedno z finančně „nejnáročnějších“ měst planety, ve kterém si za kvalitu nechají patřičně zaplatit.
  4. Frankfurt (12) Přestože bylo město ležící na řece Main za války vystaveno devastujícímu bombardování, bylo původní centrum města restaurováno do dřívější podoby. I ve městě, které je známo jedním z největších letišť světa a mimo jiné proslulo jako evropské bankovní centrum a pořadatel největšího knižního veletrhu, najdete pěší zónu s dlážděnými uličkami, bistry, kavárnami.
  5. Ženeva (14) Město, které inspirovalo tvůrce, jako Bayron, Shelley, James, Doyle či Twain, proslavila především 1200 let stará katedrála a úchvatné Ženevské jezero, známé rovněž jako jezero Léman. Ve městě se nachází řada mezinárodních institucí, což se odráží v jeho kosmopolitním charakteru. Světové proslulosti se těší i bleší trh, který je pořádán každou středu a sobotu na náměstí Plainpalais.
  6. Helsinky (16) Zpráva vyzdvihuje poklidný, ale ne jednotvárný život finské metropole, která byla v minulosti vystavena nemalým zkouškám. Obyvatelé Helsinek se rádi baví, přístavní město, jehož součástí je přes 300 ostrovů, má snad největší počet hospod a barů v přepočtu na obyvatele. Tahákem zeleného města je čtvrť Kallio plná barů, obchodů, galerií, butiků. K tomu jedinečná architektura, včetně vlakového nádraží.
  7. Amsterodam (17) Volnomyšlenkářské město je domovem jednoho z nejlepších klubů fotbalové historie Ajax Amsterodam. Přestože se jedná o hlavní město, parlament, vláda i populární královská rodina sídlí v Haagu. Kromě vodních kanálů, restaurací, barů, ve kterých se na nějaký ten joint nehledí, nabízí nizozemská metropole například Dům Anny Frankové, muzea Vincenta van Gogha a Rembrandta van Rijna. V kategorii vzdělávací místa najdete Museum of Prostitution – Red Light Secrets. Překladu netřeba.
  8. Hamburk (18) Druhé největší město našich sousedů, zároveň se jedná o největší německý přístav, bývá nazýváno rovněž „bránou“ do světa. Silně kosmopolitní město, ve kterém se kolem 30 procent obyvatel rekrutuje z cizinců, má 60 muzeí. A taky stovky klubů, v jednom z nich zahájili svou kariéru The Beatles. Vzhledem k sítí cyklostezek je to ráj cyklistů. Ve výčtu kladů nesmíme opomenout 2427 mostů, počet se rovná evropskému rekordu. Za vidění stojí i čtvrť Sankt Pauli.
  9. Paříž (19) Po teroristických útocích z roku 2015 si francouzská metropole pochopitelně pohoršila, na konci loňského roku však figurovala, co se kvality týče, například před Londýnem či Barcelonou. Na popsání všech mimořádně atraktivních míst by nestačilo celé číslo tištěné verze Playboye.
  10. Berlín (21) Hlavní město Německa učarovalo takovým veličinám, jako David Bowie, ale také Depeche Mode či U2. Mimochodem, od smrti Davida Bowieho v lednu 2016 existuje iniciativa na přejmenování Hauptstrasse na Bowiestrasse. K vidění jsou zbytky Berlínské zdi, Braniborská brána, Reichstag. A co je podle hodnotitelů nejdůležitější, takřka každý roh nabízí zábavu a cosi neobyčejného.