20. května 2021 21:27

Nejlepší whisky světa z palírny, ve které straší duch

Zatímco český herec Jan Werich tvrdil, že pokud whisky, tak jedině irská, zastával Mark Twain pro změnu názor, že příliš čehokoli je špatné, ale příliš dobré whisky je tak akorát. I v případě whisky platí, že nejlepší je právě ta, která mi chutná, na druhou stranu, proč si nenechat poradit.

Také z tohoto důvodu se pořádají soutěže s cílem určit nejlepší destiláty. Mezi nejprestižnější patří San Francisco World Spirits Competition (SFWSC), která vstoupila do třetího desetiletí své existence. První ročník se konal v roce 2000, otcem zakladatelem je uznávaný publicista v oblasti „tekuté“ gastronomie Anthony Dias Blue. Ceny uděluje porota složená ze znalců, novinářů, producentů, barmanů a prodejců z celých Spojených států. Letos soutěž proběhla v sanfranciské restauraci One Market, pořadatelé zaznamenali rekordní počet 3500 účastníků. Vzhledem k pandemii byla doba konání prodloužena na tři týdny, o vítězi rozhodovaly místo tradičních 56 porotců tři desítky odborníků.

Ve znamení krachu

V kategorii whisky se z absolutního prvenství napříč kategoriemi těšila Glen Scotia 25 years old Campbeltown single malt whisky. Palírnu s původním názvem Scotia založil v roce 1832 Stewart Galbraith ve městě Campbeltown nacházejícím se na poloostrově Kintyre obklopeném ostrovy Islay a Arran. Přestože v Campbeltownu existovaly tři desítky palíren a poloostrov je považován za rodné místo pálení whisky ve Skotsku, tamní produkce se netěšila příliš velké vážnosti a oblibě. Situace se výrazně nezlepšila ani v roce 1919, kdy se palírny sdružily do společnosti West Highland Malt Destillers, která po pěti letech zkrachovala.

Majitel palírny Glen Scotia, úspěšný průmyslník Duncan McCallum se nenechal odradit a pokračoval v produkci whisky vlastní značky. Jak se bohužel ukázalo, nejednalo se o šťastné rozhodnutí, neboť v roce 1928 destilerie zkrachovala, o dva roky později spáchal majitel sebevraždu. Od té doby v palírně údajně straší jeho duch. Škoda, že Duncan McCallum s utopením se v tamním jezeře Campbeltown Loch pár let nepočkal, neboť ve 30. letech byl jeho podnik jedním ze tří, který se dočkal obnovení výroby.

Ze dna k výšinám

K definitivnímu obratu k lepšímu došlo v roce 1999, kdy se značky chopila společnost Loch Lomond Group, v jejímž vlastnictví se nachází rovněž destilerie Inchmurrin a Loch Lomond. Nový manažer Iain McAlister se zasloužil o rozsáhlé investice, renovace se dočkaly oba originálně konstruované kotle. Díky rozšíření skladu sudů je veškerá zrající whisky vystavena mořskému vzduchu.

Z původního ošklivého káčátka se postupem času stala vyhledávaná a oceňovaná whisky zrající výhradně v sudech z amerického bílého dubu, využívány jsou často sudy po bourbonu a sherry. Konečný produkt se vyznačuje sladkou karamelizovanou příchutí a kořením, přičemž převládá vanilka, dub a lékořice.

Výsledkem kvalitně odvedené práce je zmiňovaná, na SFWSC vítězná whisky Glen Scotia 25 Year Old. K lahvování destilátu o síle 48,8 % došlo v roce 2017, po zrání ve standardních sudech přišla řada na dozrání v sudech po bourbonu. Znalci píší v souvislosti s vítěznou whisky o „ovocném a sladkém charakteru s ostrými pobřežními tóny“.

Kromě whisky se v San Francisku hodnotily i další kategorie. Ceny pro vítěze si mimo jiné odnesly následující destiláty: Asbury Park Distilling Co. (gin), Absolut (vodka), Calle 23 (tequila), Blue Run Spirits (bourbon).