12. prosince 2021 11:50

Nastartujme metabolismus...

Vážení playboyové, přiznejme si to. Jedna věc jsou předvánoční předsevzetí, druhá schopnost odolat veškerým gastronomickým lákadlům. Zvlášť když lze s morální kocovinou bojovat nikoli nelogickým argumentem, že konec roku je jenom jednou, tak proč to neoslavit.

I v tomto případě platí, že štěstí (váha) přeje připraveným a proto není od věci zkusit nastartovat před časem obžerství a zvýšené konzumace alkoholu metabolismus. Playboy v tomto případě nakupoval u odborníků prostřednictvím menshealth.com.

Snídaně: Občas je to po ránu boj, leč, jak se shodnou snad všichni specialisté, úspěch je zaručen. Podle veškerých dostupných studií je navíc absence snídaně spojena se zvýšeným rizikem obezity.

Káva a čaj: Není sporu o tom, že kofein stimuluje centrální nervovou soustavu. Podle japonských studií zrychluje šálek kávy metabolismus o 5 až 8 %, v případě čaje se dokonce jedná až o 12 %.

Kardio: Jedna studie z roku 2011 dospěla k závěru, že intenzivní aerobní cvičení spálí 200 kalorií za hodinu, proti normálu proces zvýšeného spalování trvá několik hodin po tréninku.

Činky: Podle studie zveřejněné v Journal of Translational Magazine přinášejí žádoucí efekt pouze těžší váhy, přičemž platí, že čím kratší přestávka mezi jednotlivými cvičeními, tím líp, neboť během následujících 24 hodin spálí tělo celkem o 450 kalorií víc, než je běžné.

Konec nočních bojů s ledničkou: Platí to zejména v případě bojů se sacharidy. Tělo je totiž v noci odolnější proti inzulinu, což vede v důsledku k navýšení hladiny cukru v krvi, k metabolickým problémům včetně nárůstu hmotnosti.

Vláknina: Osvědčený ničitel tuků, 25 gramů vlákniny denně rozloženo do tří porcí ovoce či zeleniny, zvyšuje spalování až o 30 %.

Voda: Podle německých vědců napomáhá spalování tuků rovněž vypití asi 1,5 litru vody denně. Děje se tak v důsledku práce, kterou musí organismus vynaložit pro zahřátí vody na tělesnou teplotu.

Pohyb: Nemusí se jednat zrovna o cvičení, mnohem lepší než poloha sed či leh je chůze. Například pohyb během práce s mobilem může navýšit kalorický výdej až o 350 kalorií denně.

Železo: V tomto případě se nejedná o činky, ale o konzumaci například libového masa, fazolí, cereálií či špenátu. V těchto potravinách se totiž podle Tammy Lakatos, autorky knihy Fire Up Your Metabolism, nachází železo nezbytné k přepravě kyslíku, který svaly potřebují ke spalování tuků.

Vitamin D: Stará se o zachování svalové tkáně pálící tuky. Jezte proto lososa, tuňáka, krevety, mléko, cereálie, vajíčka. Navíc je vitamin D v potravinách obsahujících vápník, jehož nedostatek zpomaluje metabolismus.

Bílkoviny: Podle vědců zvyšují kvalitní proteiny spalování tuků až o 35 %. V jídelníčku by proto nemělo chybět avokádo, libové maso, drůbež, ryby, mléčné výrobky, ořechy, fazole. Ideál představují jídla, která je nutno dlouho žvýkat.

Hot: Součásti diet je kapsaicin zodpovědný za pálivou chuť papriky. Je vědecky prokázáno, že chilli papričky a pálivé pokrmy zvyšují výdej energie po jídle a jsou účinné při hubnutí. Kapsaicin vyvolává přechodné zvýšení tělesné teploty, v jeho silách je přepnutí ze spalování sacharidů na spalování tuků.

Zima: Je vědecky prokázáno, že v dobách chladu je zdravý, tzv. hnědý tuk metabolicky aktivní, což výrazně napomáhá celodennímu spalování kalorií. Navíc platí přímá úměra mezi množstvím hnědého tuku a odolnosti vůči nachlazení. Výrazné zvýšení cen energie tak může zatočit s obezitou a navýšit imunitu nezbytnou k boji se všemi chorobami, včetně covidu 19.

Smích: Podle vědeckých bádání jedinec, který se směje alespoň 10 minut denně, spálí až o 20 %, kalorií víc než člověk s tváří hráče pokeru. Studie rovněž spojují smích s nižší mírou stresu, který zpomaluje metabolismus.

Plnotučné mléko: Přes skřípot zubů některých dietologů pomáhají plnotučné mléčné výrobky nastartovat metabolismus a snižovat hmotnost mnohem víc než výrobky z kategorie „light“. Plnotučné produkty totiž rychleji zasytí a snižují tak pocit hladu.

Spánek:Podle studie v magazínu American Journal of Clinical Nutrition špatný spánek zpomalí následující ráno metabolismus až o 20 %. Kromě toho nezdravý spánek aktivizuje činnost hormonu hladu jménem ghrelin. A není nad chladnou ložnici.