21. června 2021 17:10

Moët & Chandon ve znamení Grand Vintage 2013

Jak pravil svého času anglický spisovatel a dramatik Graham Greene, je šampaňské v případě snahy najít pravdu lepší než detektor lži. Povzbuzuje totiž člověka k tomu, aby byl otevřený, dokonce bezohledný, zatímco detektory lži jsou jen výzvou k tomu, aby se lhalo úspěšně.

V takovém případě plní jedna z nejznámějších značek šampaňského Moët & Chandon svou roli hledače pravdy od roku 1743, kdy se vinař z města Épernay Claude Moët rozhodl začít prodávat šumivá vína z regionu Champagne do Paříže. Během vlády Ludvíka XV. začala v zemi razantně stoupat poptávka po šumivém vínu a vinařství syna zakladatele Claude-Louise Moëta se zdatně zhostilo role hlavního dodavatele.

V roce 1750 začala společnost obchodovat s madame de Pompadour, milenkou krále Ludvíka XV., která prosadila produkci Moët & Chandon do Compiègne. Následoval export do Německa, Španělska, východní Evropy a Ameriky. K tomu vnuk zakladatele Jean-Rémy Möet přikoupil vinice Abbey of Hautvillers, na kterých kdysi úřadoval benediktinský mnich Dom Perignon.

Každé zlo může být k něčemu dobré

Přeskočme z historie do přítomnosti, kdy je někde na světě každé dvě sekundy otevřena láhev Moët & Chandon ozdobená tradiční zlatou stuhou.

Od roku 1842 produkuje brand šampaňská vína s označením Grand Vintage, stalo se tak v reakci na požadavky stále náročnější francouzské a anglické klientely. Letos šampaňský dům rozšiřuje exkluzivní sbírku Grand Vintage o nejnovější ročník 2013, který vinaři vnímají jako zcela jedinečný. V důsledku mírných teplot a mrazu byla totiž sklizeň posunuta až na září. Jednalo se o nejpozdější sklizeň od roku 1991, navíc v důsledku zářijového krupobití vinaři o část produkce přišli. I v tomto případě platilo pravidlo o tom, že každé zlo může být k něčemu dobré, neboť zachráněné hrozny se blíží dokonalosti, což platí především v případě hroznů odrůdy Chardonnay.

Moët & Chandon Grand Vintage 2013 je celkem pětasedmdesátým přírůstkem kolekce ročníkových šampaňských vín. Jedná se o cuvée Chardonnay (41 %), Pinot noir (21 %) a Meunier (38 %). Doba zrání sedm let, na jeden litr připadá pouhých 5 gramů cukru, což producenta opravňuje k označení Extra Brut. Šampaňské zaujme jemně žlutou barvou se zlatými tóny, robustní chutí a dlouhým závěrem. Skvěle ladí s pečenými a grilovanými masy, stejně tak lze kombinovat i s vegetariánskou kuchyní.

Moët & Chandon Grand Vintage Rosé 2013 svou jedinečností navazuje na předchozí, mimořádně vydařený ročník. Jako tomu bývá v případě rosé zvykem, převládá Pinot noir (44 %), následují odrůdy Chardonnay (35 %) a Meunier (21 %). Šampaňské Grand Vintage Rosé 2013 má korálově růžovou barvu a plnou svěží ovocnou chuť s inspirujícím závěrem. Navíc se po sedmi letech zrání plně rozvinuly výrazné tóny čokolády a sušených květin. Co se kombinace s jídlem týče, platí totéž, co u extra suché verze.

Ve stopách hvězd

Krátce zpět do historie. Mezi velké fanoušky produkce Moët patřil i císař Napoleon Bonaparte, na jehož počest spatřilo o sto let později světlo světa nejznámější šampaňské značky Moët & Chandon Impérial Brut. Dosud se jedná o nejslavnější champagne společnosti, znalci hovoří o ovocné vůni a svůdném pohlazení jemných bublinek. Chuť pak dokonale odráží bohatost a rozmanitost regionu Champagne, když se v ní snoubí plnost Pinot noir, vláčnost Meunier plus jemnost a svěžest Chardonnay.

Proto je Moët & Chandon Impérial Brut právem řazeno mezi nejvíce oceňovaná šampaňská vína vůbec. Mimořádné oblibě se těší především v řadách osobností různého zaměření, za všechny uveďme jména Andy Warhol, Catherine Deneuve, Scarlett Johansson či Roger Federer.