24. května 2018 14:00

Máš problém? Já mám zbraň!

Titulek jsem si vypůjčil z jednoho vyjádření kytaristy a zpěváka skupiny Green Day Billieho Joea Armstronga. Víc snad není potřeba dodávat.

1. Proarms Armory Par Mk3, .223/Rem

Samonabíjecí pušku z produkce české zbrojovky můžeme směle zařadit do kategorie toho nejlepšího ve své třídě. „Jedná se o velmi kvalitně zpracovanou zbraň, která je postavena na bázi slavné americké útočné pušky AR15,“ vysvětluje majitel společnosti Proarms Ivo Hofman. „Má zajímavý design a zejména velmi ceněné patentované prvky, které nebyly dosud použity u jiné zbraně tohoto typu. Velkým plusem je především možnost snadné výměny hlavní bez nutnosti použití nástrojů, totéž platí o sborce a rozborce.“ Na útočnou pušku lze použít prakticky veškeré doplňky pro AR 15. Hlavně dodává německá firma Lothar Walther. „Jedná se o zbraň pro pokročilejší střelce, vhodná na taktickou i akční střelbu. Při použití hlavně dlouhé 18“ nahradí do vzdálenosti 500 metrů i odstřelovačskou pušku.“ Standardní kapacita zásobníku 30 nábojů, délka hlavně 10,5“ (jeden palec = 2,54 cm). Hmotnost 3,4 kg.

2. Colt M4 Carbine, .223/Rem

Samonabíjecí varianta americké plně automatické pušky, kterou díky mimořádným vlastnostem preferují také armádní složky. „Legendární klasika s velkým sběratelským potenciálem, další potvrzení toho, že v jednoduchosti může být velká síla,“ hodnotí Ivo Hofman. Puška má 14,5“ dlouhou tvrdou chromovanou hlaveň. Zásobník na 30 ran.

3. DPMS, A15 Recon, .223/Rem

Samonabíjecí puška z produkce amerického výrobce specializovaného na klony AR15 a legendární M16. Firma byla založena v roce 1985, obchodní strategie postavená na poměru cena–výkon se od té doby zdá být velmi úspěšná. „Ideální puška pro středně pokročilé střelce, jakýsi mezistupeň ke zbraním vyšší třídy,“ vysvětluje Ivo Hofman. Hlaveň je dlouhá 16“, kapacita zásobníku 30 ran.

4. Colt 1911 A1, .45 ACP

Sběratelská edice čtyř kusů slavné samonabíjecí pistole Johna Browninga byla uvedena na trh u příležitosti výročí první světové války. Do výzbroje US Army se nekomplikovaná, mimořádně kvalitní zbraň, které bylo vyrobeno přes dva miliony kusů, dostala v roce 1911. Jedinou výraznou modernizací prošla v roce 1924, přesto si udržela pozici hlavní armádní pistole do roku 1985, kdy byla nahrazena Berettou 92/F. Ivo Hofman hovoří o kultovní klasice. „Robert de Niro v thrilleru Ronin věděl, proč dává přednost právě této pistoli,“ říká s mírnou dávkou nadsázky. Počet nábojů 7, hmotnost 1106 gramů, délka 216 mm, délka hlavně 128 mm.

5. Sběratelský set Colt Double Diamond

Unikátní set složený z pistolí Colt Officer’s .45 ACP a revolveru Colt Python .357 Magnum. Pistole se vyráběla od roku 1984 do poloviny 90. let minulého století. Ve srovnání s klasikou v podobě Colt 1911 A1 se jedná o menší zbraň z kategorie kompaktních. Délka hlavně 89 mm, kapacita zásobníku 6 + 1. Dnes už legendární revolver Colt Python byl poprvé představen v roce 1955 jako prémiový model pro náročné zákazníky. Původně měla být jeho výroba ukončena v říjnu 1999, ale kvůli možným žalobám o stažení pythona z trhu pokračovala až do roku 2005. Jedná se tak o jeden z nejprodávanějších revolverů všech dob. „Důkaz toho, že do zbraní lze dobře investovat, cena roste o nějakých deset procent ročně,“ konstatuje Ivo Hofman. Hmotnost zbraně 1338 gramů, délka hlavně 6“, válec na šest ran.

6. Taurus PT – 92, 9 mm Luger

Dvojčinná samonabíjecí pistole vycházející z italské Beretty 92. Je určena jak pro civilní trh, tak pro policejní a vojenské jednotky. Díky rámu z lehkých slitin je vhodná pro každodenní nošení i sportovní střelbu. „Pokud někdo touží po pistoli na úrovni zmiňované beretty a chce přitom ušetřit nějakých 65 procent ceny, ideální volba,“ doporučuje Ivo Hofman. Kapacita ran 17 + 1, hmotnost 962 gramů, délka hlavně 127 mm. Cena 13 200 Kč.

7. Taurus 817 Ultra Lite, .38 Special

Klasický dvoupalcový revolver z duralu je vhodný pro denní nošení i sebeobranu. „Velmi oblíbená zbraň vhodná pro skryté nošení. Jednoduché ovládání, i při velké ‚snaze‘ lze těžko něco zkazit,“ konstatuje Ivo Hofman. Kapacita ran 7, celková délka 170 mm, hmotnost 480 gramů.

8. Taurus Raging Bull 6.5“, .44 Magnum nebo .454 Cassull

Pokud v zemi revolverům velké ráže zaslíbeným získá zahraniční revolver titul Guns of the Year, jako se to stalo brazilskému „drobečkovi“, vypovídá to o mnohém. „Velkorážní revolver top kvality, kterým by nepohrdl ani inspektor Dirty Harry Callahan, nabízí přesnou střelbu, ale zároveň s ním můžete v USA složit i medvěda, máte-li patřičná povolení,“ říká Ivo Hofman. Kapacita ran 5, délka hlavně 165 mm, hmotnost 1219 gramů.