26. března 2020 23:35

Marsala: Víno hodné stolu každého gentlemana!

Jak pravil slavný komik Charlie Chaplin, směřují civilizovaní lidé tam, kde je víno. Také proto, se tištěná verze, měsíce dubna věnuje prostřednictvím, Playboyova průvodce světem nápojů fortifikované svaté trojici vín ve složení portské, sherry a madeira.

Na internet tak zbyla sicilská Marsala. Nicméně, i Dumasovi mušketýři byli původně tři a nejslavnějším z nich se stal ten čtvrtý, d´Artagnan. A, které víno se může pochlubit tím, že na příkaz nejslavnějšího námořníka anglické historie, samotného admirála Nelsona, nahradilo v roce 1800 rum? Ostatně o admirálově mimořádně kladném vztahu k Marsale vypovídá i jeho citát použitý v titulku. Na rum navyklí námořníci nejspíše nejdříve reptali, pak ovšem přišla na řadu slavná vítězství v ústí Nilu a především v bitvě u Trafalgaru. Traduje se dokonce, že v roce 1805 admirál víno před bojem popíjel a namáčel si v něm prsty, aby mohl rychleji listovat v mapách. Přestože v námořním souboji o vládce Středomoří, admirál Horatio Nelson zahynul, bylo víno přejmenováno na, Marsala Victory Wine.

Liverpoolské stopa

Kromě The Beatles a fotbalových klubů Everton a především FC Liverpool, vděčí svět pošmournému anglickému přístavu také za Marsalu. Právě liverpoolský rodák John Woodhouse, totiž přistál v roce 1773 v sicilském přístavu Marsala. V jedné z náleven obchodník okusil i místní víno Perpetuum, jehož vzorek odeslal do Liverpoolu. Vědom si délky cesty, ze Sicílie do Anglie, to tenkrát trvalo dva měsíce, dolil víno lehce lihem.

Marsala zachutnala, Woodhouse začal sicilské fortifikované víno dovážet na území hrdého Albionu. Po čase dorazili z Anglie specialisté na výrobní postupy. V rekordně krátkém čase vzniklo na Sicílii přes 200 Bagli, neboli vinařství specializovaných na výrobu Marsaly. V současné době se Marsala těší z ocenění DOC, vyrábí se v sicilské provincii Trapani a obcích Panelleria, Favignana a Alcamo.

Na Woodhouse navázal po třiceti letech jeho krajan Benjamin Ingham, který díky svým obchodním aktivitám seznámil s marsalou nemalou část Evropy. A pak se do hry vložil i rodák z Kalábrie Vincenzo Florio. Zkušený podnikatel si uvědomil potenciál dolihovaného vína, začal skupovat vinice a vysazovat náročnější a kvalitnější odrůdy. Nakonec pozřel i původní vinařství Johna Woodhouse. Florio Marsala dnes patří mezi nejvyhledávanější fortifikovaná vína.

Široký rozptyl

K výrobě marsaly se používá několik odrůd. V případě bílého a jantarového vína se jedná o hrozny Grillo, Catarratto a Domaschino. Jejich prostřednictvím lze vyrábět vína jednoodrůdová i kupáže. Ruby, neboli červená Marsala je ze sicilských odrůd Nero d´Avola, Pignatello a Nerello Mascalese. K červeným odrůdám lze přidat i bílé hrozny, poměr však nesmí překročit 30%. Tmavě červená barva je v mnoha jazycích označena jako Marsala.

Podle doby pobytu v sudech existuje několik kategorií. Základ tvoří, Fine, (1 rok), následují Superior (2), Reserve (4) Virgin Soleras (5). Na samém vrcholu stojí Marsala, která ve verzích stavecchio a riserva zraje v sudech deset let. Podle podílu cukru dělíme víno do kategorii semi (zbytkový cukr pod 40 g/l), semidry (40 – 90 g/l) a sweet (100 g/l +).

Vzhledem k širokému rozptylu je Marsala vhodným vínem k řadě pokrmů. Semi se podává jako aperitiv a velmi ladí se sýry jako gorgonzola. Polosuchá a sladká verze slouží jako aperitiv a je vhodná v rámci „slehnutí“ po jídle. Používá se v řadě receptů, včetně tiramisu.