19. října 2021 19:08

Lepší pivo v žaludku než voda na plicích!

Autorem citátu není nikdo menší než český génius Jára Cimrman. Nutno říci, že si jeho slova bereme vskutku k srdci, neboť co se pití piva týče, patří Česko dlouhodobě mezi absolutní světovou špičku, když podle veřejně dostupných zdrojů konzumuje v naší vlasti pěnivý mok pravidelně 88 procent mužů a 58 procent žen. V případě touhy po inspiraci a rozšíření pivních obzorů přinášíme výsledky World Beer Awards 2021.

Karlsberg Kellerbier Německo, Lager

Kategorii ležák ovládl produkt německého pivovaru Karlsberg. Jedná se o světlý nefiltrovaný ležák bavorského typu, jehož historie se začala psát už ve středověku. Název je odvozen od skutečnosti, že pivo leží ve sklepních teplotách bez hradícího tlaku v dubových sudech, následně se čepuje samospádem, s minimálním řízením a pěnou. Nic proti World Beer Awards, ale Česko vaří v kategorii světlý ležák lepší piva, stačí ochutnat například Bernard.

Taxman Qualified USA, Dark Beer

Cena pro nejlepší tmavé pivo letos putovala za velkou louži. Jedná se o silný pěnivý mok (10,2 %), jehož základ tvoří speciální belgický slad, s tóny vanilky, rozinek a sušených švestek. V chuti dominuje kola, cukr, kandované ovoce a karamel. Sladší, komplexní pivo, kterému rozhodně neuškodí ani delší pobyt ve sklepě. Nicméně například náš Bruncvík Dark Beer se rozhodně nemusí americké konkurence bát.

Big Drop Galactic Milk Stout Anglie, No & Low Alcohol Beer

Ač se to může zdát k nevíře, nejlepší nealkoholické pivo na světě s obsahem 0,5 % alkoholu se vaří v Anglii. Jedná se o příjemný lehký stout, absence alkoholu je stěží zaznamenatelná. Pěna hezky drží, vůně kávová, pražená, čokoládová, lehce oříšková a karamelová. Střední hořkost, dlouhé doznívání. Z české nealko produkce stojí určitě za ochutnání Bakalář Nealko za studena chmelený.

Salto Stout Srbsko, Stout & Porter

Další letošní světový šampion pochází ze stejnojmenného bělehradského pivovaru. Pro vyznavače svrchně kvašených piv z praženého sladu a ječmene, ovsa, chmelu, vody a pivních kvasinek se jedná o elixír života. V chuti zaznamenáte tóny mléčné čokolády, lískových oříšků a kávy. V Česku zdatně konkuruje Nebožtík Irský stout.

Whalers Wanderer USA, IPA

Také cena pro nejlepší pivo kategorie India Pale Ale neboli hojně chmelené, svrchně kvašené pivo putuje za velkou louži. Wanderer IPA má karamelovou barvu, vůně citrusů a manga. V chuti převládají silné tóny mandarinky. V případě touhy po českém pivu stylu IPA není od věci zkusit produkci soukromého pivovaru Matuška.

Anosteké Blonde Francie, Pale Ale

Díky pivovaru Anosteké se z triumfu na World Beer Awards 2021 těší rovněž země galského kohouta, jinak proslavená především vínem, koňakem a armaňakem. Zlatá barva, světlá pěna, která dobře drží. Sladová kořeněná vůně s náznaky pomerančové kůry. Nasládlá sladová, kořeněná, lehce bylinná chuť. Střední říz, lehce plnější tělo. Fanouškům českého piva můžeme v této kategorii doporučit Kocour Pale Ale.

Liefmans Kriek-Brut Xtra Belgie, Speciality Beer

Třešňový mok belgického pivovaru Brouwerij Liefmans ovládl kategorii speciálních piv. Jedná se o směs z limitované edice ročníků 2016 až 2019, které zrálo s pivem z kategorie Blonde dva roky v sudech po bourbonu. Součástí cuvée je rovněž Kriek 2015, zrající pro změnu v sudech po víně. V případě touhy po české produkci doporučujeme Cherry Beer z pivovaru Nová Paka.