15. září 2021 16:40

Lepší být hranatý než kulatý

Zatímco život na hraně s sebou většinou nese nemalá úskalí, hranaté hodinky pro změnu vypovídají o schopnosti a touze vlastníka vybočit z davu. Ostatně, už německý básník a dramatik Christian Friedrich Hebbel pravil, že v každém případě je lepší být hranatý než kulatý.

TAG Heuer Monaco: ve znamení 24 hodin Le Mans...

Snad se na mě vyznavači značky, jejíž historie se začala psát v roce 1860 a v roce 1999 přešla za cenu 739 milionů dolarů pod křídla luxusního konglomerátu Moët Hennessy Louis Vuitton (LVHM) nebudou zlobit, nicméně bez slavného filmu se Stevem McQueenem v hlavní roli by nebylo kultovních hodinek. První hranatý vodotěsný chronograf s mechanickým strojkem, který byl představen 3. března 1969 zároveň v Ženevě a New Yorku, šel sice na trh v pozici hodinářské a designové avantgardy, komerční úspěch však neslavil i přes první sériově vyráběný automatický chronograf Chromatic Calibre 11.

Až přišel před padesáti lety Steve McQueen jako perfekcionista s tím, že k bílé kombinéze, kterou mu věnoval pilot Jo Siffert, který se téhož roku zabil po kolizi s Ronniem Petersonem v závodě F1 na anglickém okruhu Brands Hatch, potřebuje vhodné hodinky. Navíc ještě musel strojek času ladit s jeho Porsche 917 King of Cool. Původně nafasované hodinky Heuer Aviator herce točícího kultovní snímek 24 hodin Le Mans neoslovily, pozornost jednoho ze tří přeživších sedmi statečných upoutaly hranaté křivky, modrý metalický číselník, rudá minutovka a zaoblené sklíčko modelu TAG Heuer Monaco 1133B.

V roce 2015 se nejslavnější model v historii značky dočkal comebacku v podobě původní verze, rovnající se čtvercovému pouzdru velikosti 39 mm, korunce na levé straně, modrému číselníku se dvěma bílými ukazateli, datumovce u číslice 6, leštěných indexům, originálnímu logu Heuer na číselníku a automatickému strojku.

Cartier Santos: když musíš...

Podle historických pramenů se jedná o první hodinky pro piloty. Jeden z průkopníků letectví Alberto Santos-Dumont totiž zatoužil nahradit na počátku století své kapesní hodinky náramkovými, neboť vytahování hodinek z kapsičky letecké kombinézy ohrožovalo bezpečnost letu. Jeho přítel a obdivovatel, slavný šperkař a hodinář Louis Cartier se rozhodl příteli vyhovět a v roce 1904 spatřily světlo světa hodinky Cartier, které byly po sedmi letech oficiálně představeny pod názvem Cartier Santos.

Po jistém útlumu ze slávy přišel rok 1978, kdy se model těšil z primátu nejvíce padělaných hodinek desetiletí, a Cartier Santos začal používat reklamní slogan: Must have. V roce 2018 přišel na veletrhu SIHH v Ženevě další comeback, hodinky čtvercového tvaru nabízely vedle koženého i variantu ocelového a zlatého náramku.

Hodinky Santos Cartier mají automatický nátah, rezerva chodu 42 hodin. Rozměry 39,8 x 39,8 mm, vodotěsnost 100 metrů.

Bell & Ross Diver: mládí vpřed...

Poslední hranaté hodinky nemají ani zdaleka takovou historii jako TAG Heuer Monaco a Cartier Santos. Švýcarská značka byla založena v Paříži v roce 1992, což ovšem na druhé straně rozhodně nesnižuje její kvalitu. Potápěčské hodinky jsou vodotěsné do 300 metrů, jejich tvar má připomínat letecké palubní přístroje a na trh byly uvedeny v roce 2017. Mají automatický strojek BR-CAL. 302, rozměr ocelového pouzdra 44 mm, přičemž vrchní část pokrývá vysoce odolné safírové sklo s oboustrannou antireflexní vrstvou. Celé provedení doplňuje kaučukový řemínek.