13. listopadu 2019 22:55

Kultovní měřič času TAG Heuer Monaco slaví padesátiny

Hodinek, které přesně ukazují čas, je bezpočet, ty s příběhem byste však spočítali na prstech několika mála rukou. Přesně do této kategorie patří letošní oslavenec, kultovní model TAG Heuer Monaco.

Když 3. března 1969 představil pokračovatel rodinné tradice Jack Heuer první model Heuer Monaco (švýcarská značka byla založena v roce 1860 Edouardem Heuerem a TAG přibylo do názvu v roce 1985), byly první reakce, diplomaticky řečeno, zdrženlivé. Přitom se jednalo o první vodotěsné hodinky ve čtvercovém pouzdře a jeden z prvních automatických chronografů. Ostatně, proto byla korunka u prvního modelu umístěna na levé straně. Na první pohled mělo být totiž patrné, že nositel hodinek se nemusí zabývat jejich natahováním, děje se tak pohybem.

Místo Monaka Le Mans

Situace se diametrálně k lepšímu změnila o rok později. A přestože jsou hodinky spojeny s Velkou cenou Monaka závodů formule 1, stalo se tak poněkud paradoxně v Le Mans. Tedy na okruhu, který je spojen s nejslavnějším vytrvalostním závodem planety 24 hodin Le Mans. Právě na něm natáčel Steve McQueen snímek Le Mans. Herec měl v té době za sebou takové filmové skvosty jako Sedm statečných a Bullitův případ a toužil z pozice perfekcionisty po maximální možné míře autenticity. A tak se rozhodl naučit se jezdit ve voze Porsche 217, který v letech 1970–1971 přerušil sérii čtyř vítězství Fordu GT 40.

Kromě speciálu Porsche se mohl Steve McQueen těšit rovněž z přítomnosti švýcarského pilota Jo Sifferta. Vítěz Velké ceny Anglie F1 z roku 1968, který tragicky zahynul během sezony 1971, tedy v roce premiéry Le Mans, plnil roli instruktora, jehož úkolem bylo herce co nejlépe připravit na souboj s těžce ovladatelným Porsche 217, nikoli neprávem zvaným bestie.

Zrod legendy

Je snadno pochopitelné, že rychlým vozům propadlý Steve McQueen našel v Siffertovi spřízněnou duši a začal roli závodníka Michaela Delaneyeho co nejvíc přibližovat svému instruktorovi. A protože Siffert měl na rukou chronograf Heuer, zvolil McQueen stejnou značku hodinek. Rozdíl spočíval pouze v tom, že zatímco Jo preferoval model Autavia, rozhodl se Steve pro extravagantní Monaco. Jack Heuer mohl začít s bujarými oslavami, neboť se právě zrodila legenda.

Hranatý model pak žil vlastním životem celých pět desetiletí. Přestože byla značka později spojena s takovými jmény jako například trojnásobný mistr světa F1 Ayrton Senna, drtivé většině nejen znalců se ve spojitosti se značkou vybaví právě hranaté hodinky Steva McQueena.

Této skutečnosti jsou si velmi dobře vědomi i v TAG Heuer. U příležitosti padesátých narozenin proto přišla značka hned s pěti limitovanými edicemi, každá z nich obsahuje 169 kusů. Cena 5950 eur se tak jeví jako vcelku lidová.