20. prosince 2018 17:32

Kterak zvládnout těžká rána opilcova...

Konec každého roku se tradičně nese ve znamení oslav, přičemž ty jsou spojeny s konzumací alkoholu. A jak všichni víme, kocovina je svinstvo. Proto jsme si dovolili nabídnout několik prověřených receptů, jak minimalizovat účinky metly lidstva.

Bleskový toast

Situace: Je 18 hodin, po práci jste si dal s kolegy jedno dvě rychlá piva. Za hodinku začíná firemní večírek se zajímavými objekty.

Ingredience: Spása přichází v podobě jednoduchého toastu, k jehož přípravě stačí dva plátky toastového chleba, tři lžíce bešamelové omáčky, stejný počet šunky a asi 100 gramů strouhaného čedaru.

Příprava: Chléb nejdřív zlehka opečte, potřete omáčkou, přidejte šunku a sýr. Položte do trouby a nechte asi 8 minut zapéct při teplotě 200 °C. Mezitím si dejte sklenici freshe a pár plátků šunky. Získáte energii a nastartujete metabolismus. Navíc kvalitní protein v podobě šunky zmírní případný ranní bolehlav.

Kuře na kokakole

Situace: Tušíte, že se původně klidné posezení zvrhne v solidní pitku. Na posilující spánek nebude moc času, přesto musíte ráno fungovat, neboť pohroma v podobě příjezdu rodičů partnerky se blíží… Proto není od věci připravit si na čas návratu krmi, kterou jen vrazíte do trouby.

Ingredience: V tomto případě stačí jakékoli kuřecí maso. K tomu plechovka koly, sójová omáčka, směs koření (dvě lžíce), čtyři rozmačkané stroužky česneku, jedna nahrubo nasekaná cibule.

Příprava: Předehřejte troubu na 200 °C, kuřecí kousky dejte do pečicí mísy a pokapejte kolou. Nápoj totiž obsahuje fruktózu, která podle Americké zdravotnické asociace snižuje hladinu alkoholu až o 43 % a podstatně omezuje kocovinu. Přidejte zbytek ingrediencí, kuřecí kousky zalijte kolou a zakryjte alobalem. Pečte asi 35 minut, doporučuje se při tom neusnout. Pak chutný pokrm před ulehnutím snězte. Maso obsahuje tryptofan, proteinogenní kyselinu podporující kvalitní spánek.

Jehněčí kebab

Situace: Víte, že na party, na kterou se právě chystáte, to bude husté. Ale opravdu husté. Proto je potřeba vsadit na jídlo z kategorie preventivních. Pokud se vám zdát být jehněčí hodně odvážnou variantou, jedná se o nejlepší maso k potlačení žaludečních problémů vedoucích k zvracení. Obsahuje aminokyseliny pomáhající v boji s acetaldehydem, který v těle vzniká při metabolizování etanolu.

Ingredience: V první řadě musíte sehnat půl kila mletého jehněčího. Dál pak směs koření (paprika, chilli, oregano), lžíci mátové omáčky, bílý jogurt, pita chléb, jeden salát.

Příprava: Přidejte koření do mletého masa a vytvarujte do podoby placky. Pak z každé strany pět minut opékejte, případně grilujte. Natrhejte salát, promíchejte s mátovou omáčkou a jogurtem. Podle vědců z univerzity v Marylandu mátová omáčka reguluje žaludeční kyseliny a předchází hodně blízkému seznámení obličeje s toaletou. Maso a salát nacpěte do pita chlebu.

Sendvič pro otrlé

Situace: Nějak, ani netušíte jak, jste dorazil domů a víte, že situace je opravdu, ale opravdu kritická…

Ingredience: Hodně nasolené hovězí, nejlépe dvě stogramové konzervy pastrami. Pak už je to jednoduché – čtyři krajíce chleba, dvě lžíce tatarské omáčky a čtyři nakrájené kyselé okurky.

Příprava: Namažte na chleba tatarskou omáčku. Přitom nešetřete, tatarka totiž obsahuje tuk, který játrům pomáhá zpracovávat alkohol. Přidejte maso a okurky a shora přidejte další krajíc chleba. Zní to jednoduše, leč účinek se zcela jistě dostaví. Vždyť okurky rehydrují o 40 % rychleji než voda. Chleba pak brání vzbouřeným žaludečním kyselinám v jejich cestě do jícnu.