7. dubna 2020 23:25

Koňak: voda živá...

Přestože gentlemani nepijí alkohol před pátou, můžou existovat výjimky potvrzující pravidlo. Třeba nouzový stav, s jehož následky na těle i duši se budeme muset vypořádávat minimálně do konce dubna. Sklenka správného destilátu, v tomto případě koňaku, může v takovém případě představovat to opravdu pravé ořechové. Několik informací na téma nejznámější brandy světa se tak může hodit.

Jak zákon káže

Koňak, právem zvaný též „eau de vie,“ se vyrábí destilací vína z bílých hroznů a následným zráním v dubových sudech. Z 90 procent se musí jednat o odrůdu Trebbiano, Colombard či Folle Blanche. I v případě zbylých deseti procent je nezbytné, aby se jednalo o odrůdy schválené zákonem. Nejlepší koňak kategorie Premiere Cru du Cognac se vyrábí pouze z odrůdy Trebbiano pocházející z oblasti Grand Champagne v departementu Charente. Na litr koňaku je potřeba kolem devíti litrů vína. Tři týdny trvající destilace probíhá v měděných destilačních zařízeních, výsledkem je čirý destilát o obsahu 70 procent alkoholu. Barvu získává destilát zráním v sudech, zhruba tři procenta vody a alkoholu se odpaří. Na výslednou hranici asi 40 procent alkoholu se koňak dostává ředěním vodou. Posledním krokem tvůrčího procesu je míchání, jedná se o komplikovaný a utajený proces. Podle doby zrání se koňak dělí na VS (minimálně 2 roky), VSOP (4 roky) a XO (6 let).

Drahá záliba, solidní investice

Nejdražším koňakem je Henri IV Dudognon Heritage Grande Champagne, láhev vyjde na dva miliony dolarů. Na obal použil zlatník Jose Davalos čtyřiadvacetikarátové bílé zlato, platinu a diamanty. V tomto případě platí, že také prázdné láhve mohou být povedenou investicí. S velkým odstupem následují Hennessy Beaute du Siecle Cognac (194 927 USD), Croizet Cognac Leonie 1858 (156 760 USD), Cognac Brugerolle 1795 (149 943 USD). Jedná se ovšem o investici s jistým ziskem. Odborníci na investice do alkoholu doporučují v souvislosti s koňakem například edici Hennessy Very Special of Art Collectors Edition, kdy známý výrobce spojil síly s umělci. Při původním vkladu 10 tisíc Kč se roční výnos pohybuje kolem 8 procent. V případě propadu cen je vždy možnost obsah vypít.

Za vším hledej operu

V roce 2015 se těšil z láhve vzácného koňaku Godet 1848 neznámý pražský sběratel či konzument. Jednalo se o překvapivou informaci, neboť v předchozích dvou letech se výrobce zbavil pouhých tří lahví luxusního destilátu. První skončila na aukci v Hongkongu, dvě láhve putovaly anonymnímu majiteli do Spojených arabských emirátů. Zásoby známého výrobce se tak měly ztenčit na deset lahví, které mají být schraňovány pro další generace. Jak vyšlo najevo, vděčí Praha za láhev častým návštěvám majitele Jeana Edouarda Godeta, jeho zvláštnímu zájmu se těšila opera. Vzácný koňak v hodnotě 25 tisíc eur přivezl novému majiteli osobně generální ředitel společnosti Jean-Jacques Godet. Součástí dodávky na jméno je certifikát původu.

Loučení ve velkém stylu

Po padesáti letech se rozhodl master blender společnosti Hennesy pan Yann Fillioux pro odchod do důchodu. Jednalo se o loučení stylové v podobě limitované edice 250 lahví vlastního blendu Hennessy 8 v ceně 35 tisíc eur za karafu. Její obsah se skládá ze sedmi různých druhů koňaku, přičemž každý z nich je dílem některého z předchozích sedmi master blenderů, osmý díl dodal pokračovatel odkazu pana Yanna, jeho synovec Renaud Fillioux de Gironde. Obal je dílem Arika Levyho, umělec vsadil na ručně foukané sklo z produkce Baccarat. Výsledkem je karafa složená z osmi do sebe zasunutých kruhů představujících osm generací master blenderů. Každá z karaf je jednotlivě číslovaná a nese podpis návrháře. K tomu elegantní kufřík se čtyřmi degustačními skleničkami, pipeta ze sudového dřeva, držák na korek, personalizovaný štítek s podpisem Yanna Filliouxe.

Rapper objevitel

Na počátku prosince loňského roku slavil Shawn Carter, spíš známý jako rapper Jay-Z, padesáté narozeniny. U této příležitosti představil limitovanou edici koňaku Hova D’Ussé Cognac 1969, prvních padesát kusů luxusní karafy dodala společnost Bacardi. Obsah z kategorie single barel pochází ze sta procent z hroznů regionu Grande Champagne, v roce 1969 byl uložen na půl století do sklepů Château Cognac. Vzhledem k pěti desítkám let dlouhého odpařování „dodal“ sud, který měl objevit sám Jay-Z, pouze 200 karaf koňaku. Prvních padesát rozdal oslavenec na narozeninové party hostům. Zbylé se za 5000 dolarů za kus prodaly v New Yorku.