12. ledna 2021 23:40

Keto dieta: spása, či cesta do pekel?

Jedno z tradičních předsevzetí měsíce ledna je spojeno s touhou po snížení hmotnosti. V této souvislosti se často zmiňuje ketogenní dieta. Mezi její vyznavačky patří například herečky Halle Berry a Vanessa Hudgens či profesionální celebrita Kourtney Kardashian.

Proti gustu žádný dišputát, chtělo by se říci, a příklady táhnou. I v tomto případě platí, že ani zdaleka vše, co se třpytí, není zlato. Proto není od věci v souvislosti s ketogenní dietou vědět...

  • Keto dieta opravdu funguje. Stačí nastavit jídelníček tak, aby 70 % tvořily tuky, 25 % bílkoviny a 5 % sacharidy. Na druhou stranu, stoupenci zdravé výživy včetně lékařů vidí správně složený jídelníček diametrálně odlišně: 50 % sacharidů, až 35 % proteinů, zbytek tuky.
  • Zastánci keto diety zapomínají upozornit na skutečnost, že tento způsob snižování hmotnosti s sebou přináší výraznou změnu metabolismu. Sacharidy, například brambory, čočka či rýže, totiž fungují jako palivo pro tělo i mozek. První dny po zahájení keto diety je proto potřeba počítat s tím, že tělo bude vyžadovat patřičnou porci sacharidů. Vzápětí co zjistí, že se sacharidů tělu nedostává, začíná proces spalování tuků.
  • Hned po prvním týdnu pak uživatel keto diety konstatuje úbytek hmotnosti. Nějaké dva kilogramy sice nepředstavují žádný zázrak, na druhou stranu, pokud by tomu tak bylo každý týden... Bohužel není, po čase přijde náraz na dno. Podle jedné studie shodili lidé praktikující keto dietu v průběhu prvního měsíce v průměru sedm kilogramů, během následujících dvou měsíců šlo dolů dalších pět kilo. A pak už nic.
  • Podle vyznavačů této diety by měla v takovém případě přijít na řadu fáze, při které se kontrolovaně navyšuje příjem sacharidů, což se však nijak neprojevuje na nárůstu hmotnosti. Po jisté době lze dokonce přejít na standardní stravu, ani v tomto případě údajně jojo efekt nehrozí. Teorie „konstantně udržitelné hmotnosti“ však není podpořena žádnou vědeckou studií.
  • Podle některých studií vyřazení sacharidů z jídelníčku snižuje příznaky epilepsie. Na druhou stranu je ovšem při dlouhodobé keto dietě nutno počítat s komplikacemi v podobě vysokého cholesterolu, ledvinových kamenů a zlomenin kostí.
  • Spalování tuků je zároveň spojeno s výrazným poklesem hladiny inzulinu neboli hormonu, který se tvoří v slinivce v závislosti na množství konzumovaných sacharidů. Úkolem inzulinu je transport glukózy z krve do buněk kosterního svalstva, srdce a tukové tkáně. Kromě toho brání vylučování vody a některých minerálů (hořčík, sodík) z těla.
  • Podle vědců z ETH Curych, kteří realizovali pokusy na myších, může keto dieta zvýšit riziko diabetu druhého typu. Po pouhých třech dnech pokusů totiž hlodavci ztratili schopnost regulace hladiny cukru v krvi.
  • Průvodním jevem keto diety bývá ve většině případů dva týdny trvající sacharidová chřipka charakterizovaná příznaky, jako je nevolnost, bolest hlavy, závratě, svalové křeče, absence energie, malátnost a otupělost.
  • Glykogen pocházející za sacharidů zadržuje vodu, keto dieta tak vede k častějšímu močení, které zapříčiňuje snížení hladiny sodíku, důsledkem čehož je dehydratace, zácpa a průjem.
  • Reklamy na keto dietu zdůrazňují, že při její aplikaci dochází ke snížení hmotnosti bez nutnosti sportovat. Realita je taková, že tento druh diety a sport si jsou vskutku vzdáleny. Sacharidy totiž dodávají tělu energii v množství 4,1 kcal na jeden gram, a to v závislosti na typu sportovní zátěže, objemu, sportovním cíli a způsobu stravování. Podle některých tvrzení lze i během keto diety odjet cyklistický závod, případně uběhnout maraton. Vzhledem k tomu, že se obě disciplíny neslučují s nadváhou a už vůbec ne s obezitou, ovšem postrádá v případě cyklistů a maratonců keto dieta smysl.