9. listopadu 2020 23:02

Když whisky, tak z Irska...

Pokud by mě snad chtěli výrobci whisky ze Skotska, Japonska, ba dokonce i z Česka kamenovat, autorem v titulku použitého citátu je herec a znalec života Jan Werich, jinak známý konzument nejslavnější ostrovní whiskey Jameson.

Ještě než se člověk rozhodne pro whiskey, mohl by vědět, že v irských sladovnách se na rozdíl od těch skotských nepoužívá až na výjimky potvrzující pravidlo rašelinový oheň. Původně byla irská whiskey vyráběna pouze destilováním sladu, před půldruhým stoletím se začal v důsledku vysokých daní přimíchávat do sladu surový ječmen. Výsledkem míchání je pot-still whiskey. Irská whiskey musí být vyrobena v Irsku nebo v Severním Irsku a projít procesem trojnásobné destilace.

01 | Teeling Single Grain 46% | asi 1100 Kč

Top whiskey z destilerie založené v roce 2012 v Dublinu, první produkt šel do světa o tři roky později. Majitelem je lihovarnická rodina Teelingů, předchozí vlastník Cooley Distillery. Whiskey zrála v sudech po Cabernet Sauvignonu, čemuž vděčí za příjemnou sladkost s patřičnou dávkou koření a ovoce. Voní po medovém jablku, vanilce, koření a hnědém cukru.

02 | Jameson Caskmates 40% | asi 600 Kč

Jednoznačně nejprodávanější irish whiskey na světě, kterou snad znají díky mimořádně povedené reklamě i rigidní abstinenti. Popisovat klasiku je asi stejné jako házet luštěninu na zeď, namístě je proto volba kombinace whiskey kategorie blend a sudů z irského minipivovaru Franciscan Well. V aroma zaujme zelené jablko, hruška, limetková kůra, ořechy a mléčná čokoláda. Chutná po chmelu a kakaových bobech, dlouhý sladký závěr evokuje mléčnou čokoládu a karamel. Za zkoušku stojí i opačná kombinace neboli pivo zrající v sudech od whiskey Jameson Aged Stout.

03 | Bushmills 10 y 40% | asi 700 Kč

Whiskey ze Severního Irska, destilerii Bushmills v hrabství Antrim založil v roce 1708 nepochybně ctihodný Hugh Anderson. Některé zdroje uvádějí, že se jedná o nejstarší licencovanou palírnu na světě. Jednodruhová sladová whiskey zraje po dobu deseti let v sudech po bourbonu. Výsledkem je výrazně ovocná chuť, s tóny medu, vanilky a mléčné čokolády. Konzumovat lze s ledem i bez, stejně tak je možno namrazit. Zvěsti o tekuté historii Irska jsou v tomto případě zcela na místě.

04 | Redbreast 12 y 40% | asi 1400 Kč

Whiskey z kategorie „kotlíkových“ vyráběla do 60. let palírna Jameson pro irskou pobočku Gilbey’s. Po jejím zániku se zavedeného brandu chopila Irish Distillers Group. Redbreast charakterizuje chuť po sherry a bývá občas nazývána irským bourbonem. Mok, na který nelze mít neutrální názor.

05 | Green Spot | asi 1200 Kč

Whiskey pochází ze stejné palírny v Corku jako Jameson, zraje však v sudech po bourbonu a sherry. Ovocná chuť s tóny vanilky a karamelu. Během trojnásobné destilace byla použita kontinuální metoda pot-still, rovnající se kotlíkové metodě garantující bohatost a kořeněnost. Green Spot má jantarovou barvu, vůni svěžího ovoce, koření, chutí medu se blíží skotským single malts z oblasti Perthshire.

06 | Writer’s Tears Red Head 46% | asi 1100 Kč

Produkt palírny manželského páru Bernarda a Rosemary Walshových, kteří se na whiskey dali v roce 1999, vzdává hold dobrým i mizerným irským literátům. Whiskey dozrává v sudech po španělském Olorose sherry, důsledkem čehož je plnost a atypický rubínový odstín. V aroma a závěru hraje hlavní roli pomeranč, v chuti najdete dub a pikantní rozinky.

07 | Tullamore Dew 12 Years Old | asi 900 Kč

Druhá nejoblíbenější whiskey na světě, jejíž historie se začala psát v roce 1829, role otce zakladatele se chopil s mistrovstvím a zápalem sobě vlastním Michael Molloy. V tomto případě se jedná o směs třikrát destilovaných irských whiskey zrajících minimálně po dobu dvanácti let v sudech po bourbonu a Oloroso sherry. Aroma zaujme smetanou, rozinkami, datlemi, vanilkou a medem. Chuť je koření, med, mandle, sherry, středně dlouhý suchý závěr nabízí ořechy a citrusy.

08 | Connemara 12 y 40% | asi 1900 Kč

Jedna z mála irských whiskey z kategorie single malt, při jejíž výrobě byl použit rašelinový oheň. Mezi stoupenci tohoto druhu whisky nemá v zemi konkurenci. Produkt palírny Kilbeggan Distillery má jemnou sladkou sladovou chuť, k tomu rašelinová příchuť. Podle Whisky Magazine jedna z nejkomplexnějších irských whiskey.

09 | Hyde 10 Year Old No. 1 President’s Cask | asi 1800 Kč

Single malt Irish Whiskey z produkce Hibernia Distillers z limitované edice 5000 lahví. Jak praví popis, vůně je plná broskví a smetany, vanilky, ječmene, citrusů, je nasládlá, medová, karamelová, s čokoládovými tóny, banány, citrony a kořením. Nádherně hladká krémová chuť, s tóny karamelu, medu, meruněk a švestek. Konec je bohatý, pikantní a dubový.

10 | Knappogue Castle 14 YO 46% GT | asi 1800 Kč

Palírna z County Cork založená v roce 1996 Markem Edwinem Andrewsem si udržela přes tlak konkurence status nezávislého producenta. Luxusní blend smíchaný ze čtrnáctiletých single malt whiskey ze sudů po bourbonu a Sherry oloroso. Bohatá chuť s tóny citrusů, dubového dřeva, kokosu a vanilky.