19. dubna 2021 22:35

Když se chce, všechno jde...

Asi nikdo nezpochybňuje, že základem charakteru je silná vůle a když člověk nemůže, měl by pokud možno co nejrychleji přidat. Před časem na to přišli rovněž vědci z Cambridgeské univerzity.

Jejich studie dospěla mimo jiné k závěru, že s obezitou, patřící mezi nejnebezpečnější civilizační choroby, musíte v první řadě bojovat v hlavě. V průběhu výzkumu totiž podstoupila skupina složená z lidí s nadváhou a ideální hmotností stejný počítačový test na téma zdravá výživa, obě skupiny vykázaly prakticky stejné výsledky. Pak všichni odjeli do restaurace, zatímco skupina se zdravými mírami zvolila automaticky zdravou stravu, obézní část vsadila na pokrmy kalorické, které navíc pořádala v mimořádných dávkách. Ukázalo se, že teoretické znalosti jsou bez silné vůle uvést je do praxe málo platné.

Angličtí vědci se nakonec shodli na principech budování pevné vůle s tím, že byť platí, že co se člověk v mládí naučí, v pokročilejším věku jako když najde, není nikdy pozdě začít. Zde je několik tipů jak na to…

Kouzlo vizualizace...

Pokud je před vámi překážka z kategorie mimořádně těžkých, například pracovní pohovor na téma, které nepatří k vašim oblíbeným, případně maratón či těžký výšlap, zkuste si vsugerovat představu, že máte akci zdárně za sebou. Zároveň se doporučuje vybrat si správný zdroj vizuální inspirace. Třeba pohled na Sylvestera Stalloneho, jak po sedmdesátce zdatně bojuje s těžkými pneumatikami, zažene myšlenky na nemohoucí stáří.

Červená je dobrá...

Z psychologického hlediska je červená barva symbolem hříchu, sexuality a vášně. Muž oblečený do oděvu této barvy je pro ženy mnohem přitažlivější, než je tomu v případě jiných barev. Pravda, v byznys dress code se červená barva příliš nevyskytuje, při fyzických aktivitách si ovšem lze červené užít dosyta. Obdivné pohledy dívek a žen pochopitelně zvyšují motivaci.

Kdo si počká...

I mozek je sval a pevnou vůli je potřeba trénovat. Nejčastější chyba spočívá v touze po pokud možno co nejrychlejším výsledku. Pokud se nedostaví, přichází zklamání vedoucí ke ztrátě motivace. Proto je nezbytné stanovit si reálný cíl, postupně zvedat laťku, zároveň je však nutné znát hranice svých možností.

Co můžete udělat hned...

Pokud máte hrůzu z běhu na deset kilometrů, zbavte se této zátěže hned ráno. Tělo je odpočaté, nohy fungují mnohem líp a není nad to, začít den s vědomím, že to nejhorší máte za sebou. Také proto kondiční trenéři doporučují začít ve fitness centru nejtěžšími cviky, například veslováním či dřepy s činkou. S postupující únavou navíc klesá motivace, během hodiny člověk hledá a většinou najde důvody, proč neoblíbený cvik vynechat. Totéž platí i v případě komunikace s okolím. Čím dřív vyřešíte nepříjemné záležitosti, tím líp.

Udělejte si radost...

Jak pravil americký spisovatel a filozof japonského původu Francis Fukuyama ve své knize Konec dějin a poslední člověk, potřebuje člověk vedle potravy a štěstí k přežití rovněž uznání. Podělte se proto o svou radost z kariérního postupu či hodnotného sportovního výkonu. Ostatně, od čeho máme sociální sítě. Získáte tím motivaci konat skutky přinášející důvod k dalším oslavám. Navíc vás přitom může hřát vědomí, že kromě uznání ze strany přejících rozlítíte nepřející. A pokud cítíte, že ve vašem případě platí pravidlo o tom, že pokud si neuděláte radost sám, nikdo jiný to za vás neudělá, kupte si kravatu, běžecké boty, případně láhev vína z kategorie těch, které pijete sám.