8. dubna 2020 23:54

Kdo dýchá, žije...

A k této činnosti je zapotřebí plic, párového orgánu, který umožňuje výměnu plynů mezi krví a vzduchem. Lidské plíce se skládají z milionů tenkostěnných váčků, plicních sklípků (alveol), které jsou opředeny krevními kapilárami. Do alveol se dostává vzduch, kyslík proniká do krve v kapilárách, naopak oxid uhličitý se z alveol dostává při výdechu z těla ven.

Vzhledem v čase, ve kterém se aktuálně nacházíme, patří plicní trénink k jednoduchým a zároveň mimořádně efektivním aktivitám, které lze provozovat i mezi čtyřmi stěnami. Asi není od věci vědět, že první nádech každého z nás přichází během pouhých 10 vteřin od narození. Od té doby plíce neustále pracují. Podle BBC Worklife zvládne průměrný dospělý jedinec 16 nádechů za minutu, což se rovná 23 tisícům nádechů denně. Do třiceti let je to kolem 250 milionů nádechů.

Není dýchání jako dýchání

Jak ukazují poslední vědecké výzkumy, není práce plic „pouze“ o přežití. Rychlé dýchání vede k řadě problémů, včetně úzkosti, depresí či vysokého krevního tlaku.

Navíc je prokázáno, že ve stresu využíváme jen pětinu dýchacích kapacit, emoce mění délku, frekvenci a hloubku dechu. Naopak pouhých šest výdechů během minuty má regenerační účinek a vyvolává pozitivní reakci mozku i těla. Kromě životních koučů a trenérů fitness začali poukazovat na výhody správného dýchání rovněž šéfové velkých podniků a korporací. Richie Bostock, trenér dechu, jehož kniha Exhale vyšla v Londýně, hovoří o mimořádném zájmu velkých bank, poradenských firem a IT společností. „Nemusíte mít zkušenosti s meditacemi či snad s jógou. Stačí se soustředit. Na dechových cvičeních je nejlepší jejich rychlý účinek. Klient brzo pocítí, že to má smysl, najednou ubývá stresu, nervozity. Naopak přibývá energie, problémy se zdají být mnohem snáze řešitelné. Je například prokázáno, že dlouhá zádrž po úplném výdechu brzdí stresové reakce a aktivuje vyplavování acetylcholinu,“ říká.

Hypertenze, bolest, artritida

A nejen to. Účastníci speciálních meditačních kurzů založených na optimálním dýchání z řad osob bojujících s hypertenzí vykázali po dechových cvičeních výrazné, i když jen krátkodobé zlepšení krevního tlaku. Zároveň se prokázalo, že hluboké dýchání zmírňuje příznaky deprese, úzkosti a nespavost. Podle studie Hassana Jafariho na King’s College London zlepšuje správné dýchání schopnost vyrovnat se jak s aktuální, tak s chronickou bolestí, jako je například artritida.

Bloudivý nerv plus erekce

Vedle sprchování se studenou vodou napomáhá hluboký a dlouhý dech rovněž stimulaci bloudivého nervu, který spojuje mozek s tělesnými orgány včetně srdce a plic. Jedná se o nerv, který hraje klíčovou roli ve funkci autonomního nervového systému zvaného parasympatikus. Dále ovlivňuje kvalitu trávení a odpočinku.

A ještě jeden důležitý poznatek na závěr. Prokazatelně existuje přímá úměra mezi správným dýcháním a kvalitou erekce. Trénink je snadný, po pěti vteřinách nádechu je nutno zadržet dech alespoň na tři vteřiny. Následuje pomalý, několik vteřin trvající výdech. Výsledek se v podobě tvrdé mužské chlouby dostaví v relativně krátkém čase.