Titulku listopadového vydání Playboye opět opanovala se svou Anastasií neskutečná portugalská fotografka Ana Dias. Ve velkém rozhovoru sochař a výtvarník David Černý nekompromisně mluví o politice, zbraních i cancel culture. Na dvacet otázek odpovídá hudebník Oto Klempíř. Rocková múza Marianne Faithfull, bez které by možná ani Mick Jagger nebyl takový, jakého ho dnes známe, je listopadovým sexsymbolem. A je toho samozřejmě daleko víc...
Když se řekne Anton Kaapl, vybaví se Vám jedinečný design etiket na lahvích a především jedny z nejjemnějších destilátů, které v našich končinách můžete ochutnat. Tento mladý lihovar má za sebou dva roky na trhu s destiláty. Jeho vstup mezi lihovarnickou konkurenci v roce 2019 byl z počátku nesmělý, nicméně už během prvních pár měsíců dokázal nasbírat cenné medaile z mezinárodních destilerských soutěží a zřetelně tak dát najevo, že je připraven zařadit se
Zakladatelem rodinné tradice pálení ovocných destilátů je příslušník jednoho z nejstarších rodů žijících v Jílovicích a válečný veterán Velké války bojující za Rakousko-Uhersko Anton Kaapl (1884–1948). V boji na východní frontě byl v roce 1916 těžce raněn a propuštěn do civilu. Od vzniku samostatného Československa v roce 1918 byl nepřetržitě starostou či místostarostou obce Jílovice (Gilowitz) a to až do nástupu rudých revolučních národních výborů v roce 1945.
Jako hold tomuto muži, který postavil základní pilíře a zkušenosti s pálením ovocných destilátů, nesou tyto destiláty název Anton Kaapl. Lihovar tak značkou destilátů navazuje na odkaz svých rakousko-uherských paličských kořenů a to i dovětkem „Familientradition aus Gilowitz“ na etiketách svých lahví. Za současnou podobou rodinného lihovaru stojí dvě jména – Jiří a Michal Káplovi. Otec se synem, kteří se dlouhá léta věnovali rodinné tradici pěstitelského pálení. Přišel rok 2017 a společně se rozhodli získat povolení na provozování lihovaru. V roce 2018 již zaregistrovaný lihovar obdržel ochrannou známku na používání značky Anton Kaapl. Kromě České republiky je značka chráněna celosvětově díky mezinárodnímu systému ochranných známek v rámci Světové organizace duševního vlastnictví WIPO. Po více jak ročním zrání destilátů v nerezových nádržích mohli zákazníci v roce 2019 konečně ochutnat první vzorky.
Zdroj: Foneka
Zdroj:
Foneka
V lihovaru jsou za pomoci moderních technologií vyráběny čisté, chemicky neupravované a nedochucované jemné ovocné prémiové destiláty. Jde pouze o přírodní alkohol z ovoce ředěný demineralizovanou vodou ze 102 metrů hlubokého vrtu v klikovském souvrství Třeboňské pánve. Celý proces, od výběru a zpracování ovoce, přes kvašení, destilaci, zrání, lahvování až po balení destilátů do dárkových sad probíhá pod osobním dohledem majitelů. Současné portfolio tvoří 7 druhů destilátů – Anton Kaapl Slivovice 47%, Anton Kaapl Jablkovice 47%, Anton Kaapl Hruškovice 47%, Anton Kaapl Hruškovice Williams 47%, Anton Kaapl Višňovice 47%, Anton Kaapl Meruňkovice 47%, Anton Kaapl Bierbrand 47%. Každý z nich má svůj příběh, svou charakteristiku. Slivovice se před nakládáním odpeckovává a kvasí bez pecek, Jablkovici si oblíbili přední čeští kuchaři pro svoji jemnost a vůni, Hruškovice je jednodruhová z odrůdy Xenie, Hruškovice Williams je sladká s velmi dlouhou perzistencí na jazyku, Višňovice Vás přesvědčí svou charakteristickou jemností a vůní po višních, po otevření Meruňkovice ucítíte domácí meruňkovou marmeládu, ale suchou. Bierbrand, to je mistrovská pálenka ze zakvašené pivní mladiny podle receptury vrchního sládka Pivovaru Jílovice Jana Wünsche. Tímto výčtem zřejmě lihovar nekončí. Připravuje se a již zraje „zdravá“ jablkovice s macerovanými medovými víčky obsahující mateří kašičku, propolis, pyly a med.
Lihovarnické zkušenosti zužitkoval rodinný podnik v březnu 2019 na evropské soutěži destilátů „Das goldene Stamperl 2019“ v rakouském Wieselburgu. Anton Kaapl Višňovice 47% získala zlatou medaili a Anton Kaapl Slivovice 47% medaili bronzovou. O rok později, v březnu 2020, byla sada doplněna ještě o stříbrnou medaili za Anton Kaapl Bierbrand 47%. Asi největším úspěchem je ale bronzová medaile za Anton Kaapl Višňovici 47% ze světové soutěže „Destillata“. Soutěže se zúčastnily i země Jižní Ameriky jako například Argentina nebo Chille. V mezinárodní světové konkurenci uspěla jako jediný zástupce z České republiky.
Zdroj: Foneka
Zdroj:
Foneka
Produkty tohoto lihovaru však i přes veškeré úspěchy nenajdete běžně dostupné v supermarketech nebo velkoobchodech. Tyto prémiové destiláty můžete zakoupit ve vybraných vinotékách, specializovaných obchodech nebo ochutnat v podnicích s výjimečným konceptem. Stojí za to také navštívit stránky www.antonkaapl.cz, kde si prohlédnete celý sortiment nebo instagramový účet: lihovar_anton_kaapl.