5. listopadu 2018 16:24

Je libo portské?

V tomto případě exkluzivní portské tawny neboli víno z červených hroznů zrajících v dřevěných sudech. Historie lahodného moku se datuje na počátek 18. století, kdy v rámci snahy zachránit při dlouhé plavbě mezi Portugalskem a Anglií víno před znehodnocením výrobci „posilovali“ klasická vína vinným alkoholem.

  1. Graham’s Ne Oublie | 7000 dolarů V přepočtu asi za 150 tisíc korun koupíte exkluzivní víno z roku 1882, z limitované edice 656 lahví, přičemž každá z nich má vlastní číslo. Všichni ti, kterým se dostalo pocty super portské okusit, se shodují na mimořádně zdařilé kombinaci medu, karamelu, pomerančové kůry a sušeného ovoce. Nejspíš nejdražší známé portské se dodává v křišťálové karafě zdobené třemi stříbrnými proužky, která je dílem přední portugalské sklářské firmy Atlantis. Ručně vyrobená kožená krabice je produktem skotské firmy Smythson se sídlem na Bond Street.
  2. Taylor’s Fladgate 1863 Single Harvest | 3700 dolarů Portské z mimořádně povedeného ročníku 1863, v následujících letech se přes tamní vinice přehnala mšička révokaz. Podle znalce portského Neila Martina, který ocenil víno 98 body ze 100 možných, voní víno po vanilce, muškátovém oříšku, černém pepři a zázvoru. Chuť nabízí dokonalou harmonii. Obal exkluzivního portského tvoří křišťálový dekantér vyrobený v Itálii, zatímco skleněná zátka je ze Skotska. Dekantér je uložen v krabici z javorového dřeva. Každé balení obsahuje certifikát podepsaný generálním ředitelem společnosti Taylor’s Adrianem Bridgem.
  3. Penfolds Rare Tawny Port | 3350 dolarů Padesátileté portské z limitované edice 330 lahví. První část byla uvolněna na trh v roce 2012. Znalci hovoří v souvislosti se vzácným a drahým Porto Tawny o exotické chuti obsahující tóny čokolády a ovocného koláče. Přestože i v tomto případě nelze hovořit o ceně z kategorie lidových, oborníci poukazují na investiční potenciál.
  4. Taylor’s Scion | 2684 dolarů Na ceně víc než 150 let staré láhve se podepsalo úspěšné vypořádání anonymního vinaře s epidemií Phylloxeridae. Pod exotickým názvem se skrývá mšička révokaz neboli jeden z nejnebezpečnějších škůdců vinné révy. V rozporu s názvem se nejedná o víno z produkce Taylor’s , ale o dílo soukromého vinaře z údolí Douro v severním Portugalsku, jehož potomci věnovali plod úsilí svého předka věhlasnému výrobci portského. Cena byla stanovena v roce 2008.
  5. Sandeman Cask 33 | 793 dolarů V roce 1960 se rozhodl zakladatel jednoho z nejznámějších producentů portského George Sandeman uložit 40 sudů svého proslulého Tawny Port. Po padesáti letech došlo na proces lahvování, v roce 2015 šla do světa první várka 685 lahví, přičemž cena za „sedmičku“ atakovala hranici 800 dolarů. Jak tvrdí znalci, víno osloví především „ořechovou“ chutí, na které se podepsal dlouhodobý pobyt v sudech. Zaujme i stylový obal, na dně každé láhve jsou vyryty iniciály George Sandemana.