Titulku zářijového vydání obsadila Natali, která od dětství miluje Pocahontas. A to byla i výzva pro náš štáb, který jí umožnil se do svého idolu vtělit na překrásném Kypru. V exkluzivním rozhovoru mluví nejen otevřeně o sexu v pozdějším věku naše nejúspěšnější modelka Pavlína Pořízková. O svém vztahu k pikantním pokrmům ve 20 otázkách vypráví modrátor nejpálivější talk show českého internetu Mr. Kubelík. V reportáži jsme byli přímými svědky, když Richard Krajčo oddává. Playboy vzpomíná na ikonického Karla Lagerfelda, radí s módou i stylem. Najdete zde i nové technologie, luxusní automobily, pravidla správného grilování a nedílnou samozřejmostí jsou i krásné ženy na odvážných snímcích...
Proč investovat do hodinek? Protože se to vyplatí. Přestože maloobchodní ceny z objektivních příčin rostou, začínají nejen vlastníci, ale také spekulanti stále častěji uvažovat o hodinkách jako o vhodné formě investice. Ostatně, podle renomovaného Knight Frank Wealth Indexu se ceny zvýšily za poslední rok o pět procent, během posledních deseti let se pak jednalo o 89 procent.
Rekordmanem jsou nejspíš hodinky Patek Philippe Nautilus Ref. 5711. Měřiče času s netradičně olivově zeleným ciferníkem byly uvedeny na trh loni v dubnu za maloobchodní cenu 35 893 dolarů. Poté, co byl oznámen definitivní konec výroby kultovního strojku Ref. 5711, se v červnu vydražily za 430 320 dolarů. Tím to ovšem neskončilo, další z hodinek našly nového majitele za 551 700 dolarů, což se rovná nárůstu ceny o 1300 procent, přičemž průměrná cena modelu na aukcích je podle WatchCharts 497 000 dolarů.
Patek Philippe Nautilus Ref. 5711
Zdroj: Patek Philippe
Patek Philippe Nautilus Ref. 5711
Zdroj:
Patek Philippe
Překonané zlato i nemovitosti
Neutuchajícímu zájmu se těší rovněž produkce značky Rolex specializované výhradně na automatické hodinky. Podle nedávné studie amerického týdeníku Barron’s narostla během posledních deseti let průměrná cena z 5000 na 13 000 dolarů, když v předchozích „dvou“ pandemických letech zaznamenala cena stejný nárůst jako během předchozí pětiletky. Podle analýzy prodeje se největší poptávce těšily modely Submariner Ref. 16610 a Daytona, v obou případech se cena pohybuje na hranici 30 000 dolarů.
Výsledky serverů macrontrends.net a databáze Federal Reserve Economic Data ukazují, že hodinky Rolex překonaly růst ceny zlata a nemovitostí. Experti se shodují na tom, že investice do rolexek budou i v dalším období patřit mezi jisté a výnosné. Optimismus vychází především z faktu, že i když pandemie narušila obchodní řetězce a došlo k navýšení cen, prodeje nestagnují, stejně je tomu na sekundárním trhu. Například doporučená maloobchodní cena Rolex Daytona 116500 LN je 12 500 eur, „druhá ruka“ je přes jistý pokles až trojnásobně dražší.
Rolex Daytona 116500 LN
Zdroj: Rolex
Rolex Daytona 116500 LN
Zdroj:
Rolex
Čas jsou peníze
Pro investice do hodinek hovoří rovněž předpoklad, že pro sběratele i běžné uživatele je mnohem snazší investovat do předmětu každodenního užívání, než se snažit vydělat na podílových fondech či na akciích. V první řadě je nutné vědět, že stejně jako například u umění či alkoholu nemá cenu kvůli investici kupovat běžné hodinky. Je sice pravda, že hodinky v řádech tisícikorun ukazují přesný čas stejně jako například Rolex Daytona či Audemars Piguet Royal Oak, jejich cena ovšem vzápětí po nákupu padá. To ale v žádném případě neznamená zavrhnout nákup běžných hodinek. Díky nim dorazíte například včas k pohovoru, na jehož základě získáte zaměstnání z kategorie snů, za vydělané peníze si můžete postupně vytvořit investiční portfolio hodinek nejslavnějších značek.
Audemars Piguet Royal Oak
Zdroj: Audemars Piguet
Audemars Piguet Royal Oak
Zdroj:
Audemars Piguet
Možnosti tu jsou
Nejsnazším způsobem, jak investovat do hodinek, je jejich koupě prostřednictvím autorizovaného prodejce, případně aukčního webu či online tržiště, přičemž v posledním případě je nutné mít informace o serióznosti prodávajícího, najít patřičné reference není problém. Stačí sledovat specializované servery jako Chrono24 či Watch Analytics.
Další investiční variantou je nákup akcií hodinářských firem, jistý problém spočívá v tom, že řada investičních značek zůstává v soukromých rukách. Například Rolex je ve vlastnictví privátního rodinného trustu Hanse Wilsdorfa, Patek Philippe vlastní rodina Sternů ze Švýcarska, zatímco Audemars Piguet je rodinnou značkou od svého založení.
Na druhou stranu například maloobchodní prodejce luxusních značek Watches of Switzerland Group je kotovaný na burze v Londýně, podle serveru watchpro.com zaznamenaly akcie za posledních dvanáct měsíců nárůst o víc než 160 procent. Prodejce má po světě 171 obchodů, 2000 zaměstnanců, tržby za loňský rok dosáhly hodnoty 905,1 milionu liber.
Nejnovější formou jsou zlomkové investice, v takovém případě stačí 100 eur. Princip je jednoduchý, investiční platforma nakoupí hodinky s vysokou hodnotou, do platformy pak můžou investovat zájemci prostřednictvím různých částek, přičemž platí přímá úměra mezi finančním vstupem a podílem v investiční společnosti.
Ruská loupež
Je otázka, jak se na ceně hodinek projeví válečný konflikt na Ukrajině. V březnu informovala agentura Bloomberg s odvoláním na švýcarský deník NZZ am Sonntag o akci agentů FSB, kteří zabavili v Moskvě hodinky značky Audemars Piguet v řádech milionů dolarů. Ruská strana vydala prohlášení, že se jednalo o reakci na celní nesrovnalosti, švýcarské úřady jsou ovšem přesvědčeny o tom, že „svévolné a represivní opatření“ je reakcí na sankce, které Švýcarsko uvalilo na Rusko po vpádu na Ukrajinu zahrnující rovněž vývoz hodinek. V loňském roce přitom dosáhl švýcarský export do Ruska hodnoty 280 milionů dolarů. Mezi experty panuje přesvědčení, že se ztráty vzhledem k poptávce podaří zacelit, je rovněž otázkou, zdali Rusko problém s nedostatkem švýcarských hodinek nevyřeší nákupem přes třetí zemi. Skutečnost, že i když je co zabavovat, zatím nedošlo k opakování akce, tomu napovídá.