10. ledna 2019 17:25

Devět vín Miroslava Macka

S víny je to jako se ženami. Známé a všemi obdivované krásky, které se drží už dlouho na výsluní a jejichž pořízení stojí majlant, jsou většinou při bližším ohledání mnohem méně zajímavé než ty s nevšední, neotřelou, ne tak vyzývavou krásou, která často vynikne až na druhý pohled. Pak ovšem dokáže divy… Takto vidí kouzelný svět vín autor textu, bývalý vrcholný politik, stomatolog, gurmán a znalec života Miroslav Macek. A Playboy nemá sebemenší důvod

  1. Château Hosanna, Pomerol, Bordeaux Má v sobě neskonalý žár, jenž motorem je hříšné touhy, i krátký večer bude dlouhý, když osamělce svede v pár. Kdo na lásku se cítí stár, hned zjistí, že jde o klam pouhý: má v sobě neskonalý žár, jenž motorem je hříšné touhy. Když cudnost s chtíčem vedou svár, kdo pán je a kdo v roli slouhy, hned z cudnosti je pouhý cár, jenž obětí je vichru touhy: má v sobě neskonalý žár...
  2. Torbreck RunRig Shiraz, Barossa Valley, Jižní Austrálie Toto víno ze Shirazu ze starých hlav, doplněné jen trochou Viognieru, připomíná plnoštíhlou opulentní zralou ženu, oděnou do splývavého hedvábí, která oplývá nenucenou elegancí a ve chvilce vás dokáže dokonale rozohnit.
  3. Sauvignon Blanc Zieregg, Manfred Tement, Štýrsko Je jako mladá dívka s pevným tělem, používající jen trochu citrusového parfému, který se dokonale snoubí s lehce slanou vůní její pleti, a teprve po chvíli si uvědomíte, že pod touto zdánlivě jednoduchou slupkou se skrývá jemná, ušlechtilá bytost s plejádou nabízených rozkoší pro ty muže, kteří jí dokážou vyjít vstříc.
  4. Champagne Salon, Côte des Blancs Šampaňské z Chardonnay připomínající atletickou mužatku, dokonale vyvinutou, robustní, na níž není gram přebytečný, takže vypadá jako vysoustruhovaná. Pokud se však nenecháte odradit tímto prvotním dojmem, záhy vám ochotně nabídne spoustu subtilnějších fazet svého vnitřního já.
  5. Szepsy Tokaji Esszencia, Tokaj Stará dáma, nad kterou neznalí muži ohrnou nos, v těžkých brokátových šatech, s ještě těžším sladkým parfémem, s nalíčenými tvářemi a hlasem jako by med ukapával. Její věk jí ovšem též dodal na zkušenostech a rafinovanosti, takže ve chvíli dokáže vzrušit i starce na smrtelném loži.
  6. Westhofener Morstein Riesling Trocken, Weingut Wittmann, Rheinhessen Je jako Němka z rodiny usazené v kraji po staletí, solidní, spolehlivá, schopná si poradit s jakýmkoliv problémem, a přitom věrná a vždy dobře naladěná společnice, se kterou sice nezažijete žádné eruptivní výlety za hranice snů, ale přesto se s ní nikdy nenudíte.
  7. Riesling Smaragd Loibenberg, Leo Alzinger, Wachau Děvče ve stále dobrém rozmaru, vědomé si svého půvabu, usměvavé, hravé, otevřené, vždy ochotné se nechat svádět, chvílemi dovádivé a záhy zadumaně přemýšlivé, které však po chvilce opět všem zvedne náladu svým nakažlivým smíchem.
  8. Clos Erasmus, Priorat, Katalánsko Ohnivá podsaditá Španělka s ňadry deroucími se ze živůtku, smyslná, vášnivá, žárlivá, která z chvíle zdánlivého malátného klidu náhle vybuchne a dá vám všemi smysly opulentně pocítit sílu všech vůní a chutí svého ženství.
  9. Grüner Veltliner Hundschupfen,Hagn, Mailberg, Weinviertel Mladičká dívenka, lolitka s plně ženským tělem, které se nemůžete nabažit. V její zdánlivé jednoduchosti totiž při troše dobré vůle najdete nebývalé množství tónů, které můžete v nekonečných variacích splétat do podivuhodných melodií oblažujících tělo i duši.