15. září 2018 15:20

Čtyři módní návrháři, kteří tvrdí muziku

Jak se zpívá v hitu tria Jaroslav Ježek – Jiří Voskovec – Jan Werich: „Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka, kdo na štěstí čeká v hadrech, ten se načeká.“ Pro ty, kdo nechtějí čekat, přinášíme miniprofily kvarteta vládců současné módy.

  1. VIRGIL ABLOH (USA, 1980) Na samý vrchol v podobě postu šéfa pánské kolekce Louis Vuitton se absolvent architektury na univerzitě v Illinois a příležitostný DJ propracovával postupně. V roce 2012 získal Virgil Abloh nominaci na cenu Grammy za návrh obalu alba Watch the Throne Kanye Westa a Jay-Z. Následující rok založil vlivný milánský label Off-White c/o Virgil Abloh. Loni navrhl pro Nike úspěšnou kolekci The Ten. Od letošního března hájí barvy módního domu Louis Vuitton. Podle magazínu The Time je americký návrhář členem elitní stovky nejvlivnějších osobností 2018.
  2. RAF SIMONS (Belgie, 1968) Rodák z Neerpeltu začínal s designem nábytku, vlastní značku pánské módy představil v roce 1995. První angažmá absolvoval jako kreativní ředitel u Jil Sander. V roce 2012 povýšil v podobě stejného postu u značky Christian Dior. V jeho šatech se představily hvězdy jako Jennifer Lawrence, Marion Cotilard či Charlize Theron. Po třech a půl letech odešel z osobních důvodů, novým chlebodárcem se stal Calvin Klein. Má nemalý podíl na vzestupu Adidas.
  3. PAUL GAUDIO (USA, 1967) Podle jednoho titulku muž, který udělal Adidas Cool. Totální vládce designu sportovního giganta šéfuje v americkém Oregonu víc než šesti stovkám návrhářů. Majiteli byl angažován s cílem posunout značku se třemi pruhy výrazněji i mimo sportovní kolbiště, což se ve spolupráci s Kanye Westem, Rafem Simonsem, Pharrellem Williamsem a Zahou Hadid podařilo. Paul Gaudio stojí za mimořádně úspěšnými modely Ultra Boost, NMD, Tubular, AlphaBounce. V letech 2000–2007 pomáhal postavit na obě kola anglickou motocyklovou legendu Norton.
  4. ALEXANDRE de BETAK (Francie, 1968) Proslul svými patnáct minut trvajícími módními přehlídkami, při kterých nehrozí, že se novináři a publikum ukoušou nudou. Do světa módy pronikl Alexandre de Betak na počátku milénia, kdy začal spolupracovat s Victoria’s Secret. Jeho společnost Bureau Betak je spojována se značkami jako Christian Dior, Michael Kors, Roberto Cavalli, Hermes, Tiffany...