28. srpna 2018 16:19

Cestování je změna

Nic proti zavedeným destinacím, ale kde jinde než u cestování by mělo platit, že život je změna. Proto představujeme tři zatím poměrně neznámé turistické destinace s velkým potenciálem růstu. Role průvodkyně se chopila Lucie Toulcová z CK Zephyr.

Írán: není se čeho bát

V žádném případě si neplést i Irákem. Na rozdíl od sousední země na území bývalé Persie neúřadoval nikdy tzv. Islámský stát, teroristické útoky jsou neznámým pojmem. Dobré letecké spojení přes Dubaj (FlyDubai) nebo Istanbul (Turkish Airlines).

Mezi hlavní pozitiva patří vedle bezpečnostní situace až rigidní čistota. Milé, pohodové a maximálně vstřícné domácí obyvatelstvo. K tomu výborné jídlo, Íránci jsou proslulí svými úpravami hovězího a jehněčího masa, protiváhu tvoří bezmasá jídla převážně z lilku. Pochopitelně, zapomeňte na vepřové. Oběd v luxusní restauraci v centru města vyjde v průměru asi na 160 korun. Ceny kávy a čaje se pohybují v rozmezí 25 až 40 korun.

Na své si přijdou vyznavači památek z Perské říše, doporučuji Persepolis, město, které srovnal se zemí Alexandr Makedonský. Návštěvy památek nejsou ještě stále spojeny s davy turistů. Islám funguje v Íránu v relativně umírněné podobě, a to zejména ve velkých, živých a barevných městech, jako Teherán, Šíráz, Isfahán.

Mezi íránská negativa patří přísně cenzurovaný internet. V případě touhy po facebooku, twitteru či YouTube se doporučuji stáhnout do mobilu Proxy Master. Alkohol je tabu. Nelze využít platební karty, v 99 procentech funguje pouze hotovost. Ženy musí dodržovat dress code, rozuměj dlouhé kalhoty nebo sukně, minimálně tříčtvrteční rukáv, šátek, případně šál přes vlasy. Otevřená obuv nepředstavuje problém. Stejně tak nalakované nehty nebo make up. Obličej nemusí být zakrytý.

Indie: sázka na genia loci

V tomto případě doporučujeme stát Kerala na jihu Indie. Ve srovnání s turistickým severem (Dillí, Agra) není jih ani zdaleka vystaven takovému náporu turistů. Jednoznačně nejčistší, nejbohatší a nejzelenější stát země. Na indické poměry minimum žebráků, špíny, „přijatelný“ stupeň kriminality. Dobré spojení přes Dubaj (Emirates).

Mezi velká pozitiva patří málo turistů, mimo hlavní sezonu prakticky prázdné pláže. Kromě památek zaujmou backwaters – hustá síť kanálů a jezírek, po kterých se lze plavit na obytných hausbótech. Velmi chutná jihoindická kuchyně, které vládne thoran pasta (kokos, šalotka, česnek, kmín) a rybí, případně banánové kari. Ve srovnání s Českem jsou ceny asi o třetinu nižší. V některých státech je rozšířena prohibice, alkohol je tak možné sehnat jen ve vybraných prodejnách nebo hotelích. Cena za pivo může dosáhnout i 100 korun za láhev.

Zajímavostí je, že v Indii objevili ekologii. Bydlela jsem v několika hotelech sítě CGH Earth (Clean/Green/Healthy Earth). Jedná se o ekologické hotely, vesměs přebudované z historických budov s využitím koloniálního nábytku, vyznačují se tudíž až neskutečným geniem loci.

Rwanda: Zázraky se dějí

Ačkoli to může znít vzhledem běsnění, které dosáhlo v polovině roku 1994 stadia genocidy, neuvěřitelně, je dnes Rwanda jednou z nejbezpečnějších afrických zemí, hovoří se dokonce o budoucím Švýcarsku Afriky. Země nemá nerostné bohatství, proto se prozíravě zaměřuje na technologie, ekologii a cestovní ruch. Mimořádná pozornost je věnována budování dopravní infrastruktury. Do hlavního města Kigali se dostanete bez problémů z většiny větších evropských letišť, doporučit lze například Brussels Airlines.

Největším tahákem je džungle, především pozorování goril. Do kategorie negativ můžeme zařadit omezené možnosti zisku slotů (časových úseků) na jejich pozorování. Vláda Rwandy se totiž rozhodla chránit touto formou vzácné lidoopy před negativy spojenými s neregulovaným cestovním ruchem. Sloty, které nejsou nejlacinější (1500 USD plus ubytování a doprava), je nutno rezervovat poměrně dlouho dopředu, přičemž neexistuje stoprocentní jistota, že stopař gorily najde. Přesto se jedná mezi milovníky přírody a safari o nejpopulárnější destinaci.