11. května 2022 15:20

Češi si u běhání čistí hlavu po práci, nejvíce jich běhá v první polovině roku

Nazout tenisky a vyběhnout, ať už jste kdekoliv: doma, na dovolené, v přírodě nebo ve městě. Takhle jednoduché je běhání, kterému v posledních letech propadává víc a víc lidí. Zástupci Amazfit, přední světové značky nositelné elektroniky, připravili průzkum mezi svými uživateli o běhání. Ukázal, že Češi běhají především v jarních měsících a průměrně 41 minut. Pravidelní běžci dosahují také lepšího spánku a kvalitnější regenerace. Proč je běhání stále populárnější a jak si vlastně Češi jako běžci vedou?

Způsob, jak se zbavit stresu

Pravidelný výklus snižuje hladinu stresu v těle. Tu mají Češi obecně vysokou, což dokazují i data Amazfit, podle nichž se na žebříčku úrovně stresu nacházíme na pátém místě v Evropě. Více se stresují například v Itálii či Španělsku, nejméně pak v Turecku a Nizozemí. Obout tenisky a vydat se do přírody na alespoň půlhodinový běh zažene stres a zlepší spánek. Ten je kvalitnější u lidí, kteří pravidelně běhají, než u těch, kteří tomuto sportu neholdují.

Ani skřivani, ani sovy

Průzkum mimo jiné ukázal, že Češi jsou „odpoledními běžci“, nejraději totiž kilometry pokořují mezi 12. a 18. hodinou odpolední. Těchto běžců je až dvakrát více než těch, kteří vybíhají raději ráno či dopoledne. Běhání tedy slouží jako nástroj pro odpoutání se od pracovních starostí.

Nejoblíbenější je běhání na jaře

Průzkum rovněž ukázal, že Češi začínají běhat nejčastěji v lednu a v únoru, právě nyní ve druhém čtvrtletí nastává vrchol běžecké sezony, respektive lze venku spatřit největší množství lidí, kteří se za poklusu vydávají na své oblíbené trasy. Důvodem je pravděpodobně teplejší a příznivější počasí, stejně tak to, že se blíží letní sezona, kdy spousta z nás odjíždí na dovolenou. Sportovci ale nezahálejí ani v dalších částech roku, konkrétně na podzim a v zimě, kdy na běžeckých trasách potkáte jen o třetinu méně lidí než v první polovině roku.

Průměrně Češi běhají 41 minut a spálí necelých 400 kilokalorií. Tento údaj je však velmi individuální, záleží totiž na každém jedinci, jeho tempu, váze, kondici a dalších proměnlivých faktorech. Spalování kalorií pak bývá nejefektivnější mezi 30. a 60. minutou běhu, opět ale i tento údaj se liší běžec od běžce.

Sport jako součást zdravého životního stylu

Kromě běhání Češi vyznávají i další sporty, na přední příčky žebříčků se řadí například procházky, jízda na kole či plavání. Oblíbené je cvičení v posilovně. Všechny tyto aktivity, stejně jako jakýkoliv jiný pohyb, jsou samozřejmě přínosem pro naše zdraví, udržují nás v kondici a slouží jako prevence před mnohými civilizačními chorobami.

Stále víc lidí sleduje pokrok ve svých sportovních výkonech pomocí chytrých hodinek. Ty od Amazfit mají více než 150 sportovních režimů, monitorují spánek, míru stresu nebo třeba menstruační cyklus u žen. Jejich další výhodou je i skvělá výdrž baterie, nadčasový a elegantní design. Vzít si je tedy můžete do přírody nebo do fitka, ale i do kanceláře a na schůzky. Hodinky se stanou každodenním pomocníkem při většině vašich aktivit, pokud se však chystáte vyběhnout, oceníte je ještě o něco víc.

Běhání je skvělým způsobem, jak si dát do těla, odpočinout si od každodenních starostí, zhubnout nějaké to kilo a zlepšit svou kondici. Samozřejmě ale to není sport pro každého, zatímco někdo si objevování krajiny zamiluje, jiný bude preferovat silovější trénink či klidnější jógu. Důležité je, aby si každý našel pohyb, který ho bude bavit a pomocí nějž bude udržovat svůj zdravý životní styl.