návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: profimedia.cz
Lifestyle

Bourbon: kdo koupí, nejspíš neprohloupí

Vydáno: 03.09.2021
Jak praví definice, aby mohla být whisky označena jako bourbon, musí být mimo jiné vyrobena z 51 % z kukuřice a zrát nejméně dva roky v nových dubových sudech. V minulosti se jednalo a stále jedná o nápoj ostrých hochů na motorkách a drsných rockerů, jedním z nejznámějších konzumentů byl frontman hřmotné kapely Motörhead, legendární Lemmy Kilmister.

Čísla nelžou

Postupem času se začali znalci shodovat na tom, že i když bourbon zatím nepatří mezi nejvyhledávanější investiční alkohol, čas hraje v jeho prospěch, protože čísla nelžou. Například v roce 2008 šla rodinná palírna Willett Family Estate Bourbon na trh s lahví za 100 dolarů. Loni se stejná láhev prodávala za 4000 USD.

V roce 2017 se majitelé palírny Buffalo Trace Distilllery rozhodli pro limitovanou edici 710 kusů bourbonu Old Rip Van Winkle 25 Year Old. „Jedná se o nabídku z kategorie těch, které se objeví jednou za život. Jsem velmi hrdý,“ pravil tehdy v souvislosti s bourbonem v hodnotě 1800 dolarů za láhev, přesněji řečeno luxusní karafu, majitel palírny Julian Van Winkle. Specializovaný server www.bourbonbanter.com tehdy přirovnal koupi k návštěvě Disney World. „Musíte do toho jít s tím, že si kupujete něco, co se zdá být silně předražené, zároveň ale získáte zkušenost, které se vám nikde jinde na světě nemůže dostat. Je to pak na vás.“ Jak se ukázalo, počet toužících po nové zkušenosti zapříčinil, že se bourbon nikdy nedostal do distribuce. Cena karafy zatím dosáhla hodnoty 15 999 dolarů. 

4x TIP NA INVESTIČNÍ BOURBON

 1. Double Eagle Rare 20 Year Bourbon Whiskey
  Asi 280 000 korun za láhev bourbonu z produkce Buffalo Trace je docela dost, na druhou stranu se případný majitel zařadí do skupiny pouhých 299 šťastlivců. Pokud se vlastník tekutého skvostu temně zlatavé barvy rozhodne dvacet let zrající mok někdy otevřít, narazí na chuť karamelizovaných citrusů, crème brulée a cappuccina. Obsah je uložen v luxusním obalu v podobě ručně vyrobené křišťálové karafy. Samozřejmostí je certifikát pravosti. V případě touhy okusit cosi cenově přijatelnějšího s visačkou slavné palírny lze doporučit desetiletou verzi, cena kolem 1300 korun.
    
  Autor: Buffalo Trace Distillery
 2. Colonel E. H. Taylor, Jr. 18 Year Marriage
  Bourbon, jehož aktuální cena atakuje hranici 5000 dolarů, je tvůrčím počinem plukovníka Edmunda Haynese Taylora jr., proslulého a neústupného vyznavače inovací. Osmnáct let starý blend je ze tří různých sudů. Plukovník nikdy nesloužil v armádě, čestného titulu se mu dostalo, nutno říci, že zcela po zásluze, za jeho neutuchající boj za kvalitu bourbonu a s tímto bojem spojené revoluční počiny. Whisky voní po máslovém dortu zalitém skořicí, chuť nabízí vanilkový pohár přelitý karamelem a skořicí.
     
  Autor: Buffalo Trace Distillery
 3. Wild Turkey Russell’s Reserve 1998
  Bourbon, který před třiadvaceti lety vytvořil nový master distiller značky Wild Turkey Eddie Russell na počest svého předchůdce a do důchodu odcházejícího otce v jedné osobě Jimmyho. O kvalitách výsledného produktu hovoří příběh z roku 2015, kdy se vedení palírny rozhodlo pustit do světa 2000 lahví lahodného moku a během jediného dne bylo přes nikoli lidovou cenu 2000 dolarů vyprodáno. Jako v případě většiny bourbonů se jedná o zralý, dřevitý a suchý destilát, Eddie však včas zastavil proces stárnutí, díky čemuž byly uchovány pro Wild Turkey charakteristické karamelové, vanilkové a ovocné tóny. Otec Jimmy pak při konzumaci bezpochyby radostně konstatoval, že jablko nepadlo daleko od stromu.
    
  Autor: Wild Turkey Distilling Co.
 4. Four Roses Al Young 50th Anniversary Small Batch Bourbon
  Původní cena láhve padesátiletého bourbonu, hrdého člena síně slávy Kentucky Distiller’s Association Al Younga, byla 150 dolarů, s postupem let narostla na desetinásobek. Blend čtyř různých bourbonů je o vůni sladkého karamelu, broskvové a meruňkové chuti, s příchutí fíku. Bourbon pochází z tradičních surovin palírny Lawrenceburg založené v roce 1888 v centru Kentucky jistým Paulem Jonesem jr. Stejný muž pak potkal jižanskou krásku, kterou pozval na velký bál a řekl jí, ať si na své šaty přidá motiv růží. Dívka zvolila čtyři, z čehož rezultoval název. Four Roses je jediná společnost, která používá pět různých druhů kvasu a dvě receptury, bourbony z produkce palírny zrají minimálně pět let. 
     
  Autor: Kirin Brewery Company
Související témata: bourbon , alkohol , investice , finance , peníze