28. dubna 2020 21:20

Běda barmanům, kterým žena vládne...

Možná je to k nevíře, ale je to tak. Jak informuje The Spirit Business, je aktuálně nejlepším barmanem světa vítězka posledního ročníku nejprestižnější barmanské soutěže Diageo World Class Bannie Kang. Křehká Korejka získala titul úřadující World Class Bartender of the Year v konkurenci tisíců barmanů z šesti kontinentů. Celosvětové finále, kterého se účastnilo 53 barmanů, proběhlo ve skotském Glasgow.

Za vším hledej Toma

Vládkyně aktuálně uzavřeného singapurského baru Anti:Dote, který je součástí hotelu Fairmont, přitom začínala jako servírka, nikdy však neskrývala své ambice stanout za barem. Když se jí to po čase podařilo, narazila na hendikep v podobě komunikace s klientem. „Byla jsem z toho všeho trochu mimo. Styděla jsem se, navíc moje angličtina nebyla na takové úrovni, abych mohla vést s hosty plynulou konverzaci,“ vzpomíná Bannie na nesnadné začátky. „Naštěstí se mě ujal jeden z nejlepších barmanů světa Tom Hogan, který mi neustále vysvětloval nutnost verbálního kontaktu s hosty, radil, doporučoval.“

Nejprestižnější barmanské soutěže světa se Bannie Kang účastnila už v letech 2013 a 2014, její výkon však tehdy nestačil na překročení hranic Singapuru. Zároveň je třeba přihlédnout k mimořádné konkurenci soustředěné v tamních vyhlášených barech. „S odstupem času si říkám, že jsem byla tenkrát moc mladá a hlavně neměla svůj vlastní styl,“ vzpomíná.

Těžké, ne však nemožné

Během let Bannie odstranila zmiňované nedostatky, ve finále posledního ročníku soutěže, ve kterém barmani pracovali především s whisky Singleton, nizozemskou vodkou Ketel One a ginem Tanqueray No. 10, jasně dominovala. „Byla bych ráda, kdyby moje výhra inspirovala víc žen. Stále totiž převládá názor, že práce barmana je a měla by být především mužskou záležitostí. Chci ženám ukázat, že stát se barmankou světové úrovně je sice těžké, ne však nemožné. Když jsem za barem začínala, stávalo se, že klienti moje koktejly odmítali. Dnes už se naštěstí situace změnila k lepšímu,“ říká s tím, že barmanek je jak v Evropě, tak v Asii stále žalostně málo.

Velká výzva

Po svém triumfu se Bannie Kang přestěhovalo do tchajwanské metropole Tchaj-pej. V restauraci, kterou otevřela se svým manželem, bude pochopitelně šéfovat baru. Velkou výzvu pak představuje vytvoření vlastního týmu. „Zejména někteří mladí barmani se chtějí okamžitě stát se superhvězdou. Realita je ale taková, že vítězství v soutěži se rozhodně nerovná konci práce na dalším vývoji. Chci mladé barmany nejen naučit míchat koktejly, ale především pracovat s klienty,“ plánuje královna světových barů.

(Článek Playboy CZ Edition’s Classical Cocktail Menu čtěte v květnovém čísle Playboye)