21. srpna 2019 20:02

Alkohol, sex, tekutá odvaha

Jak praví jisté rčení, po láhvi vodky může být každá žena hezká. A podle jednoho z mnoha výzkumů o spojení alkoholu a sexu, až 20 procent dotázaných odpovědělo, že alkohol funguje v jejich případě jako dokonalý spouštěč.

Na druhou stranu si nemá cenu něco nalhávat, jedna věc je něco spustit, druhá pak zdárně, nejlépe k oboustranné spokojenosti, dokončit. Je totiž všeobecně známo, navíc vědecky prokázáno, že alkohol se projevuje jako velmi zdatný a úspěšný bojovník s testosteronem. Solidní erekce, ejakulace, případně orgasmus jsou proto prostřednictvím démonizované tekutiny silně ohroženy.

Dobrý sluha

I v tomto případě existují výjimky potvrzující pravidlo. Například podle The Huffington Post může alkohol odvést velmi dobrou službu jedincům trpícím předčasnou ejakulací. V roce 2009 pak publikoval list The Guardian výsledky studie, podle které muži konzumující před sexem blíže nespecifikovanou dávku alkoholu, hlásili o 30 procent menší problémy s erektilní dysfunkcí. Vědci se rovněž shodli na tom, že konzumace mírného množství alkoholu vede k lepšímu prokrvení orgánů. Od roku 1994 je pak na základě výzkumu dobrovolnic z Finska a Japonska známo, že ženy konzumující v rozumném množství alkohol, měly zvýšenou hladinu testosteronu. Podle The Independent byl účinek nejvýraznější u žen užívajících antikoncepční pilulky.

Rozumná míra?

Kromě toho si ženy po požití nikoli mrtvolné dávky alkoholu přestávají uvědomovat větší či menší tělesné nedostatky. Mužům zvedá alkohol sebevědomí, kromě toho je sex považován za přirozený způsob, jak ukončit dobrý mejdan. Stejně tak je nesporné, že alkohol konzumovaný v rozumné míře rozšiřuje cévy. Je však otázka, jak definovat „rozumnou míru“. Například před časem jsem sledoval jeden povedený pořad o alkoholismu, ve kterém blogerka, vyléčená alkoholička, popisuje, jak bez problémů komunikovala při tuším 2,7 promile alkoholu v krvi s pracovnicí na příjmu léčebny. Ačkoli nemám sklon k sebepodceňování, nebyl bych v takovém stavu schopen dojít do postele, natož konat činnost alespoň vzdáleně připomínající sex.

Svůj k svému

Stejně tak je pravda, že alkohol úspěšně atakuje mozková centra odpovědná za naše smysluplné chování. Otupení těchto center se pak rovná konci zábran. V takovém případě z toho může být dokonalý sex hodný následování, ale rovněž vedle klasické také morální kocovina. A rovněž značné riziko toho, že dotyčná, o kterou byste ve střízlivém stavu neprojevil ani minimální zájem, si vyhodnotí vaši aktivitu, ať dopadne jakkoli, jako zřetelný náznak sympatií. Proto se zdá být logická rada pustit se do sexuální akce s dívkou či dámou, jejíž hladina alkoholu je přibližně na vaší úrovni. Zároveň je ale nutné vědět, že i v takovém případě z toho může být něco dlouhodobějšího. Podle The Journals of Gerontology lze totiž alkoholem utužit partnerský vztah, zatímco soužití rigidního abstinenta s konzumentem alkoholu, byť v mezích normy, je v drtivé většině případů předem odsouzeno k nezdaru.

Sázka na červené

Co se alkoholu a sexu týče, doporučují italští vědci červené víno. U žen je totiž kvalitní mok zárukou patřičného prokrvení erotogenních zón, což vede k větší „nadrženosti“. U mužů pak blokuje červené víno enzym vylučující z těla testosteron.

Zkušení muži nezavrhují konzumaci vína doma u potenciální sexuální partnerky. Nemusejí totiž uklízet vlastní příbytek. A co je ještě důležitější, před jejím probuzením můžou po anglicku zmizet a nevystavovat se tak trapným pohledům a mnohdy i otázkám, na které ani jedna ze stran nezná patřičnou odpověď.