19. června 2018 14:35

9x nadčasový světový design

Mezi největší zabijáky kvality života patří nepochybně stereotyp a nuda. Jak ovšem praví jeden moudrý citát, originalita, v tomto případě z oblasti designu, je nedůležitá jen pro lidi, kteří žádnou nemají. A to není určitě případ čtenářů Playboye.

  1. For the Love of God Damien Hirst U platinového odlitku lebky posázené diamanty z roku 2007 jde o velký balík peněz, vždyť už v roce výroby tento kousek koupila jistá investiční společnost za 100 milionů dolarů, což se v přepočtu rovná dvěma miliardám korun. Základem nejdražšího prodaného díla žijícího umělce je lebka asi pětatřicetiletého muže žijícího v letech 1720–1810. Hirst pokryl lebku 8601 diamanty o celkové váze víc než tisíc karátů. Vrcholem je narůžovělý diamant ve tvaru hrušky uprostřed čela. Kromě toho nechal spravit chrup a nosní části. Celá rekonstrukce vyšla na dvanáct milionů liber.
  2. Juicy Salif Philippe Starck Povedený a nadčasový odšťavňovač citrusů je vyroben z leštěného hliníku, případnému klouzání po ploše zabraňuje umělohmotná protiskluzová aplikace na spodku nožiček. Jako materiál zvolil Starck leštěný hliník. Juicy Salif je považován za jednu z ikon moderního designu. Podle autora nebyl odšťavňovač stvořen za účelem vymačkávání citronů, ale kvůli zahájení konverzace.
  3. Křeslo Ball Chair Eero Aarnio Jednoduchost nerovná se ztrátě originality, řekl si v polovině šedesátých let minulého století finský designér a průkopník v oblasti využití plastů Eero Aarnio. A dobře udělal, protože se jeho slavné křeslo prodává dodnes. Fin vsadil na kouli ztělesňující stabilitu, vyrovnanost, dokonalost, krásu a sílu. Pobyt ve visícím křesle přináší vskutku zajímavé prožitky. Díky průhlednému tělu totiž můžete bez obtíží sledovat, co se děje ve vašem okolí. Zároveň však křeslo ve tvaru koule poskytuje zvukovou izolaci, takže pozorování ruší jen minimum hluku.
  4. Lustr ve tvaru penisu Rock and Royal Ideální zdroj osvětlení pro ty, kteří zastávají názor, že inspirace, i když v tomto případě povislé, není nikdy dost, a také rádi šokují návštěvy luxusním lustrem ve tvaru obřího penisu. V této souvislosti si nelze nevzpomenout na slova bývalého premiéra Jiřího Paroubka: Kdo z nás na to má.
  5. Křeslo Nemo Fabio Novembre Italský architekt a designér je považován za jednoho z nejkreativnějších tvůrců posledního desetiletí. Tuto jeho charakteristiku stvrzuje křeslo Nemo, které podle znalců boří hranice mezi současným uměním a designem. Za zdroj inspirace si Fabio Novembre vybral nepříliš přívětivě se tvářící lidskou tvář. Křeslo, které se podle výrobce, firmy Driade, hodí k domácímu a venkovnímu použití, je vyrobeno z polyetylenu a nabízí se v bílé a červené barvě.
  6. Rosenthal meets Versace Versace Výsledkem setkání dvou gigantů je kolekce porcelánu, skla, příborů a dárkových předmětů. Nevím, jak z hlediska praktického využití, poněkud extravagantní design Made in Versace, který přežil svého zakladatele, má však nepochybně své příznivce. Alespoň v řadách těch, kteří nepreferují italské manželství a nepoužívají při řešení sporů talíře jako osvědčenou zbraň. Kromě toho plní nádobí jistou vzdělávací roli. Jeho prostřednictvím se můžete seznámit s cestou Marka Pola do Číny, ruským carským dvorem nebo dvorem francouzského krále Ludvíka XIV.
  7. Sparkling Chair Marcel Wanders Pokud má člověk vkus, nápad a odvahu, není nic nemožné. Veškerá zmiňovaná kritéria splňuje nizozemský designér Marcel Wanders. Svou proslulou židli, kterou poprvé představil už před osmi lety na veletrhu v Miláně, totiž vyrobil z recyklovaných pet lahví. Kromě toho, že obohatil svět designu o další zajímavý kousek, Nizozemec naznačil, jakým směrem by se do budoucna mohla ubírat recyklace ekologicky komplikovaných materiálů. Židle se prodává pouze v zelené barvě a je určena k venkovnímu použití.
  8. Kondom otevíratelný jednou rukou Benjamin Pawle Názorná ukázka toho, jak propojit top design s praktičností. Kondom, častého průvodce života každého muže, lze totiž velmi diskrétně otevřít během jediné vteřiny palcem a ukazovákem. Ideální dar pro dospívající ratolest.
  9. Byt v kontejneru Gregory Kloehn Praktický důkaz toho, že bydlet se dá při troše dobré vůle opravdu všude. Během sedmi měsíců vyrobil Gregory z velké popelnice originální příbytek, ve kterém nechybějí okna, dveře, sprcha, koupelna, toaleta, obývák i ložnice. Přívod elektřiny do nestandardního obydlí zajišťuje prodlužovačka. Kamna a gril jsou na propan-butanové bomby. Vodu dodá zahradní hadice, toaleta ústí do septiku. V tomto vzorovém kusu jsou dřevěné podlahy, zateplené stěny, lavice a opěradla je možné přeměnit v postel s úložným prostorem. Gregory Kloehn nabídl kontejner určený k bydlení v přepočtu za 140 tisíc korun.