4. října 2019 15:34

7x Single malt

Jak pravil už v osmnáctém století nejslavnější skotský básník Robert Burns, svoboda a whisky jdou spolu dohromady. Pokud nevěříte, zkuste vzorek některé ze sedmi špičkových, silně osvobozujících single malt.

01 | GlenDronach Single Cask 1990 Jednosladová whisky o znatelné síle 50,9 % nabyla své grády v sudech Pedro Ximénez Sherry Puncheon, do kterých byla uložena 19. 3. 1990. Na trh byla uvedena v dubnu loňského roku. Pobyt v sudech, které předtím sloužily sherry, dal whisky chuť ořechu a tmavého ovoce. Cena asi 12 000 korun.

02 | Craigellachie 23 Year Old Single Malt Podle whiskynotes.com je mok věhlasné palírny z roku 1891 „pachově“ o medu, melounu a kiwi, jednoznačný prim hraje až přezrálý ananas. V chuti 46% whisky převládá medová hruška, grapefruit, muškátový oříšek. Znalci hovoří o velmi povedeném pokusu o retro. Cena asi 11 200 korun.

03 | Glenfiddich 21 Year Gran Reserva Palírna je charakteristická svou speyside neboli jemnou, nasládlou a výraznou whisky. V tomto případě se master distiller Brian Kinsman v konečném důsledku rozhodl pro mimořádně povedený experiment v podobě využití sudů, ve kterých předtím zrály prémiové karibské rumy. Cena asi 4600 korun.

04 | The Glenlivet 18 Year Old Single Malt Master distiller Alan Winchester je podepsán pod celou řadou špičkových whisky, osmnáctiletá je ovšem všeobecně považována za absolutní vrchol. Při její výrobě byla použita tzv. Winchester shepherds metoda spočívající v použití několika sudů. Americký sud dodal whisky s takřka bezpočtem ocenění tropické plody, sherry cask pak tajemný nádech. Cena asi 2800 korun.

05 | Macallan Triple Cask 18 Year To nejlepší z řady Triple Cask, dvanáctiletá whisky zraje v dubových sudech po sherry a amerických bourbonech. Výsledkem je bohatá chuť s tóny vanilky, sušeného ovoce, tmavé čokolády, zázvoru, kokosu a pomeranče. Znalci hovoří o spojení nesourodých chutí, ze kterého vyšla dokonalá harmonie. Cena asi 6700 korun.

06 | Balvenie DoubleWood 12 Year Věhlasný master distiller David Stewart působil v palírně Balvenie přes šest desetiletí. A pokud velmistr svého oboru označí za svůj majstrštyk právě tuto cenově nepříliš náročnou whisky, asi není co řešit. I v tomto případě byly použity sudy z amerického dubu a sherry cask. Výsledkem zrání je bohatá oříškově pomerančová příchuť. Cena asi 1200 korun.

07 | Dalmore 15 Year Old Highland Single Malt Scotch Whiskey top kategorie je dílem proslulého master distillera Richarda Petersona. Hlavní roli sehrály sudy ve vlastnictví Gonzáleze Byasse, exkluzivního dodavatele sudů pro společnost Tio Pepe Fino Sherry. V chuti dominuje skořice, muškátový oříšek, vanilka a zelené jablko. Cena asi 3000 korun.