14. února 2020 18:50

7 nejlepších bourbonů 21. století

Whisky je dnes kromě Skotska v nemalé míře rovněž o Irsku, Japonsku. A rovněž o Česku, taková Hammer Head 23 YO snese opravdu srovnání s těmi nejlepšími. Na druhé straně, bourbon byl, je a bude o USA, když prim hraje Kentucky. Přesto za velkou louží neusnuli na vavřínech, produkce prvních dvou desetiletí nového milénia je toho důkazem.

01 | Old Rip Van Winkle 25 Year Old

Skvostný bourbon byl uveden na trh v únoru 2017 v limitované edici 710 karaf. Přes nepříliš lidovou cenu 1800 dolarů se pravděpodobnost toho, že by byť jediná karafa pronikla do prodejní sítě, rovnala nule. Každopádně, kdo koupil, rozhodně neprohloupil, během tří let cena překročila hranici 15 000 dolarů. V případě jemného pšeničného bourbonu pak odborníci předpovídají další růst.

02 | Kentucky Owl Bourbon Batch

Bourbon s příběhem. Přestože prohibice vypukla v USA až na konci října 1919, tři roky předtím zabavila vláda 250 000 galonů bourbonu Kentucky Owl, což se zároveň rovnalo konci destilerie. Po sto letech došlo k znovuobnovení činnosti, o comeback se zasloužil Dixon Dedman. Master distiller navázal na praděda, který v roce 1879 značku založil. Podle Dixona se jedná o mok pro ty, kteří chtějí opravdu vědět, o čem je bourbon.

03 | Willett Family Estate Bourbon

Bourbon z roku 2008 oslovil záhy kromě zkušených pijáků rovněž odborníky, specializovaná média informovala o „bourbonu neobvyklé hloubky a složitosti“. Chuť nabízí směsici hrušek, kakaa, třešní. Síla nebrání jemné chuti. Z původních 100 dolarů se cena vyšplhala na 4000 dolarů, což vypovídá o mnohém.

04 | Hudson Baby Bourbon

První bourbon vyrobený v New Yorku od časů prohibice byl uveden na trh v roce 2006. Základem je kukuřice, kterou výhradně pro své potřeby zasela, sklidila a uvedla do tekutého stavu palírna Tuthilltown Spirits v Hudson Valley. Proces zrání probíhá v sudech z amerického dubu. Baby bourbon v sobě skrývá vanilku, karamel, pepř, ale také med, rozinky a mátu.

05 | Jefferson’s Reserve Bourbon

Destilerie Jefferson’s byla založena v roce 1997, podnikatelskou strategii vystihuje nejlépe slogan Alchymie je všechno. Bourbon z roku 2018 provázela velké očekávání, palírna totiž spolupracovala po dobu šesti let se společností Stave Company na vývoji sudu s drážkami umožňujícími maximální využití potenciálu amerického dubu. Po ochutnání konstatujete, že dobrá věc se podařila.

06 | Barrel Bourbon Batch 009

Přestože byla společnost Barrel Craft Spirits založena v roce 2013, během mimořádně krátké doby si vydobyla postavení mezi nejlepšími producenty bourbonu. Mok pochází z roku 2016 a disponuje značným sběratelským potenciálem. Chuť vyniká podle degustátorů především díky kombinaci tropického ovoce, smetany a karamelizované kukuřice.

07 | Russell’s Reserve 1998

Exkluzivní bourbon byl uveden na trh v roce 2015 v limitované edici 2000 lahví, za jeho zrodem stál v roce 1998 Ed Russell. Zdárný syn vzdal tímto hold svému otci Jimmymu, ctihodnému muži stojícímu po dobu 45 let v čele Wild Turkey Distillery, jejíž vznik se datuje do roku 1869. Po dvou tisících lahví se jen zaprášilo, cena rychle roste. Někteří z konzumentů hovoří o přehnaně dřevitém a suchém bourbonu, nicméně Eddie Russell všechny ujišťuje, že zastavil proces stárnutí včas, karamelové, vanilkové a ovocné tóny proto zůstaly zachovány.