1. července 2021 20:36

5x High Voltage

V tomto případě nebude řeč o známém albu kapely AC/DC z roku 1976, ale o pivu, tedy nápoji, díky kterému se stala žízeň krásnou. V případě níže uvedených piv si troufám odhadovat, že při pokusu o standardní konzumaci žízeň rychle pomine, neboť pouhý jeden kousek uvede i tělo nadmíru trénovaného pijáka do stavu totální nehybnosti.

1. Snake Venom Brewmeister, Skotsko 67,5 %

Hadí jed vyráběný v malém skotském městečku Keith má opravdu výše uvedené procento alkoholu, kterému nemůžou konkurovat ani běžně známé lihoviny. Jedná se o nejsilnější pivo na světě, proto sám výrobce doporučuje jednorázovou konzumaci maximálně 35 ml, při užití větší dávky jde v lepším případě o játra, v horším pak o život. Kamarádi ze školy Lewis Shand a John McKenzie použili uzený rašelinový slad, rekordních procent alkoholu bylo dosaženo opakovaným zmrazením během procesu fermentace. Tímto způsobem se voda změní v led, který lze oddělit. V tekutině zůstane hlavně nemrznoucí alkohol. Po několikerém mražení jde v pivu s karamelovou příchutí pouze o alkohol. Podle Lewise a Johna se jedná o vkusný dárek pod stromeček, konzumovat lze po štamprlích.

2. Armageddon Brewmeister, Skotsko 65 %

Rovněž druhé místo v kategorii nejsilnějších piv planety, Armageddon z roku 2012, patří skotskému pivovaru, který byl přitom založen pouhý rok předtím, přičemž majitelé se do vysoce voltového piva pustili v reakci na kritiku své dosavadní produkce. Jak pravil u příležitosti uvedení na trh John McKenzie, pivo v sobě sice skrývá velké kvality, mělo by se však konzumovat spíš jako brandy. V tomto případě nepochybně dobrá rada nad zlato.

3. Start the Future Brouwerij Het Koelschip, Nizozemsko 60 %

Pomyslný bronz bere produkt malého nizozemského pivovaru z nepříliš známého města Almere. Majitel Jan Nijboer, který předtím zabodoval s notně hutným pivem Obelix (45 %), vyzval případné konzumenty prostřednictvím nizozemské agentury ANP, aby popíjení Start the Future nepojímali z hlediska pivních fajnšmekrů, ale za vzor si vzali konzumenty ušlechtilých destilátů jako koňak a whisky. Mimochodem, podle některých hlasů stojí za voltáží Start the Future právě přilití whisky.

4. Schorschbock 57 Schorschbräu, Německo 57 %

Produkt minipivovaru z bavorské obce Oberasbach, majitele a sládka v jedné osobě Georga Tcheuschnera. I v tomto případě je doporučena konzumace po malých sklenkách, podle majitele však člověk okamžitě díky chuti sladu a chmele pozná, že konzumuje pivo. Jeho pěnivá produkce patří do kategorie icebook, neboť jako základ se používá silné pivo typu bock. Podle Georga Tcheuschnera dosáhl vzhledem k podmínkám maxima možného, neboť německá pivní legislativa zakazuje umělé přidávání cukru, případně alkoholu.

5. The End of History BrewDog, Skotsko 55 %

Každá láhev tohoto neobyčejného piva z limitované edice 11 kusů byla obalena tělem mrtvého hranostaje (7), případně veverky (4) oděných do miniaturních oblečků a vyšla v přepočtu na 20 tisíc dolarů. Za tuto částku se majitel každé láhve stal rovněž vlastníkem akcií BrewDog, neboť majitelé pivovaru se rozhodli tímto neobyčejným způsobem vybrat peníze na stavbu nového pivovaru v USA, což se nakonec podařilo. K názvu piva inspirovala majitele kniha amerického filozofa japonského původu Francise Fukuyamy Konec dějin a poslední člověk. Nutno říci, že v případě jinak víceméně standardního světlého ležáku s obsahem macerátu z kopřiv z Highlands (Skotská vysočina) se všichni použití hlodavci, do kterých byla láhev zabalena, stali obětí nezaviněných dopravních nehod.

(Text Hrátky s volty si přečtěte v červencovém čísle Playboye)