16. prosince 2020 15:24

5 tipů, jak se vypořádat s vopruzem na horách...

Jak praví definice, pod slovem „vopruz“ se skrývá cosi nepříjemného, otravného, synonymem voprozu je prudič, otrava, osina v zadku...

Do této kategorie nepochybně spadá rovněž vládní nařízení, na jehož základě vyzval Václav Klaus ml., ministra zdravotnictví Blatného do měsíce a do dne na lyžařský soud. „Jsem si jist, že nemáte žádná data o nebezpečnosti lyžování pro průběh epidemie populací, že jen nahodile taháte z klobouku nějaká odvětví lidské činnosti, která z úřední moci zlikvidujete. Nedělejte to,“ pravil doslova šéf hnutí Trikolóra.

Syn bývalého prezidenta tímto reagoval na rozhodnutí vlády, podle které se snad lanovky někdy v zimě spustí, stane se tak ovšem v případě dodržování rozestupů, roušek a managementů front. Prostě vopruz! Na druhou stranu, i ten lze obejít prostřednictvím jiných sportovních aktivit, které lze na horách provozovat bez asistence vleku a stání ve frontách.

Běh na lyžích

Jeden z nejzdravějších zimních sportů, který vykazuje ve srovnání se sjezdovým lyžováním minimum zranění. Nabudí endorfiny, známé též jako hormony štěstí a dobré nálady. Běžecké lyžování zlepšuje sílu, vytrvalost, pohybovou koordinaci. Během hodiny lze v závislosti na rychlosti běhu spálit 400 až 1000 kalorií, má velmi příznivý vliv na kardiovaskulární systém, krevní oběh, zabraňuje zadržování tekutin v tkáních. Pouze se nelze zcela ztotožnit s názorem, že se jedná o jednoduchý sport.

Běh

Na horách je možno i běhat, nejlépe ve voděodolných trailových botách s větším gripem. Specializovaný server best4run.cz považuje za vhodné například Hoka One One Speedgoat, Saucony Peregrine 7 Artic či Inov-8 Mudclaw G 260. K tomu správná čepice, rukavice a tři vrstvy oděvu. Odborníci dále doporučují ve srovnání s běháním na pevném povrchu kratší kroky, došlap na celé chodidlo a použití rukou jako zdroje rovnováhy.

Skitouring

Jak praví název, jedná se o turistiku na lyžích. Stejně jako při pěší turistice jsou zapotřebí boty, v tomto případě se jedná o lehkou skialpovou obuv, špičku tvoří například Dynafit ONE PX, SCARPA Freedom SL a Dynafit Hoji Pro Tour. K tomu lyže se speciálními stoupacími pásy a vázáním, do kategorie top patří Rossignol Soul, Aspen Skis Skull, Salomon QST Ripper.

Sněžnice

Podle všeho plnohodnotná zábava, během které se člověk dostane i do míst lyžím nedostupným. Nováčci by ovšem měli začínat za asistence instruktora. Byť je chůze pomalá, jedná se o fyzicky náročnou aktivitu, během hodiny lze tímto způsobem spálit až 560 kcal. Turistika na sněžnicích dále posiluje srdce, krevní oběh a imunitu.

Snow-bike

Po horách lze jezdit na kole i v zimě, nezpochybnitelným důkazem toho jsou snow-bikové kempy pořádané ultramaratoncem Janem Kopkou v Laponsku. Proč to tudíž, pochopitelně vybaveni patřičnou technikou, obuví a oděvy, nezkusit i v českých horách. Zdrojem inspirace mohou být i sjezdovky v italských zimních střediscích Livigno a Madonna di Campiglio, přizpůsobené potřebám vyznavačů snow-bike.