22. září 2020 23:50

5 koňaků, které nás přiblíží králům

Běžný život nenabízí drtivé většině smrtelníků moc příležitostí vyrovnat se králům. Jednou z mála je ochota pustit žilou bankovnímu kontu při konzumaci koňaku z kategorie královských.

Pálenka z vinné révy pocházející z okolí města Cognac v západní Francii je totiž po staletí, a to zcela právem, nazývána nápojem králů. Už v roce 1696 totiž udělil král Ludvík XIV. rodině výrobců koňaku značky Frapin šlechtický titul, zatímco Napoleon Bonaparte žil mimo jiné pro koňak Courvoisier. Redakce serveru www.unreservedmedia.com připravila seznam pětice koňaků, jejichž konzumací se můžeme vyrovnat králům. Během této bohulibé činnosti přitom člověk snadno pochopí, proč byli ve starověkém Římě výrobci brandy z regionu koňak osvobozeni od placení daní.

01 | Rémy Martin Louis XIII | asi 62 000 Kč

Pouhý pohled na stylovou karafu zdobenou zlatem z produkce světově proslulé sklárny Baccarat naznačuje, že obsah bude o něčem hodně velkém. O mnohém vypovídá i skutečnost, že koňak z kategorie „ultra premium“ nese jméno po králi Ludvíku XIII. spojovaném s okázalostí a luxusem. V roce 1951 zapíjel právě tímto koňakem vítězství ve volbách rovnající se návratu na post premiéra Winston Churchill. Stejný koňak byl nabídnut v roce 1957 anglické královně Alžbětě II. u příležitosti její návštěvy Versailles.

02 | L’Essence de Courvoisier | asi 53 000 Kč

Vzácný koňak se vyrábí od roku 2009, jeden z nejtradičnějších výrobců tehdy zareagoval na poptávku ze strany Harrods, luxusního obchodního domu nacházejícího se těsně pod Hyde Parkem v centru Londýna. Receptura pochází ze začátku 20. století, roční produkce je pouhých 3000 lahví. Limitované produkci se nelze divit, koňak totiž obsahuje přes stovku ročních „eaux de vie“ neboli vod života. Obal v podobě karafy ve tvaru slzy je rovněž produktem sklárny Baccarat. Zátka byla inspirována signetovými prsteny Napoleona Bonaparta, které nejslavnější konzument věnoval svým nejodvážnějším vojákům.

03 | Tesseron Royal Blend | asi 45 000 Kč

Původ opravdu výjimečného koňaku je opředen tajemstvím. Je totiž známo, že jeho produkce byla zahájena na základě konkrétní objednávky královské rodiny, dodnes však není jasné, o jakou rodinu se jednalo. Dokonalé „eaux de vie“ tvoří pět historických privátních rezerv rodiny Tesseron. Ručně vyrobená karafa je přesnou kopií pětadvacetilitrového demižonu podobného balonu, ve kterém je uschováno to nejlepší z produkce věhlasné „koňakové“ rodiny. Znalci hovoří o jemném až hebkém moku.

04 | Baron Otard „Fortis et Fidelis“ Grand Champagne | asi 3725 eur

Královský zámek Château de Cognac, svého času domov barona Otarda, jehož historie se začala psát už v desátém století, se stal zhruba po pěti stovkách let domovem „rytířského“ krále Františka I., považovaného rovněž za prvního renesančního monarchu. Baron Otard koupil zámek v roce 1795 vědom si unikátnosti regionu nabízejícího neskutečné možnosti správného zrání.

05 | Hine Bonneuil 2008 Vintage | asi 3500 korun

Značka Hine je oficiálním dodavatelem koňaku pro britskou královskou rodinu, první dodávka putovala do Buckinghamského paláce v roce 1962. V tomto případě se jedná o limitovanou edici 450 lahví, pocházející z regionu Grande Champagne Cognac, což podstatně navyšuje investiční potenciál. Koňak pro chlapy. Skvělý poměr cena/kvalita.