6. srpna 2021 14:27

5 koktejlů časů prohibice

Jak hovoří životem ověřené pravidlo, každé zlo je k něčemu dobré. Platí to i v případě prohibice, kterou se v rozmezí let 1919 až 1933 snažili v USA omezit alkoholismus. Vedle mafie a poznání, že boj s metlou lidstva je předem odsouzen k zániku, vznikly v čase nelegálních palíren zajímavé koktejly, které nepochybně i po sto letech osloví a zpříjemní první víkend druhého prázdninového měsíce.

1. Jack Rose calvados, grenadina, citronová šťáva

Ačkoli snad i literárně vzdělaní abstinenti vědí, že oblíbeným koktejlem Ernesta Hemingwaye bylo Daiquiri, kterému se oddával zplna hrdla především v havanském baru El Floridita, ve svém románu Fiesta z roku 1926 zmínil milovník žen, boxu a býčích zápasů koktejl Jack Rose. Přestože se nejedná o koktejl z kategorie notoricky známých, mimo jiné oslovil a stal se zdrojem inspirace dalšího velikána z řad amerických spisovatelů Johna Steinbecka, mimo jiné autora románu O myších a lidech.

Příprava: Naplňte šejkr ledem, nalijte 40 ml calvadosu, přidejte 15 ml grenadiny a 25 ml citronové šťávy. Protřepejte, přes sítko přeceďte do vychlazené koktejlky. Možno ozdobit koktejlovou třešní.

2. South Side gin, citronová šťáva, cukrový sirup

V tomto případě se jedná o oblíbený koktejl mediálně nejproslulejšího mafiánského bosse Ala Capona. Svůj název získal podle chicagské čtvrti, ve které nechvalně proslulý gangster nastartoval svoji zločineckou živnost. Podle historických pramenů vznikl koktejl v důsledku nevalné kvality v nelegálních palírnách vyráběného destilátu, když kohosi napadlo gin osladit.

Příprava: Opět nutno naplnit šejkr ledem, dále je na řadě 60 ml ginu, 20 ml citronové šťávy a stejný poměr cukrového sirupu. K tomu pět lístků čerstvé máty. Promíchejte, přeceďte a nalijte do koktejlové sklenice.

Na internetu je k nalezení i Letenský South Side, v tomto případě tvoří vedle citronové šťávy a máty ingredience vodka, vanilkový sirup a šumivé víno.

3. Rob Roy whisky, sladký, případně suchý vermut, Angostura Bitters

Koktejl vytvořil už v roce 1894 u příležitosti premiéry operety Rob Roy, popisující život a konání psance, národního hrdiny a skotského Robina Hooda, barman newyorského hotelu Waldorf Astoria. Každopádně v čase prohibice se jednalo vedle Manhattanu o nejpopulárnější koktejl vyšších společenských vrstev.

Příprava: Šejkr naplňte kostkami ledu, následuje nalití 60 ml whisky. Sladká verze vyžaduje 30 ml sladkého chlazeného vermutu, suchá stejný poměr extra dry vermutu. V případě touhy po verzi Perfect použijte 15 ml červeného a 15 ml suchého vermutu. K tomu dvě kapky Angostury Bitters. Vše promíchejte míchací lžičkou a nalijte přes sítko do koktejlové sklenky.

4. Gin Rickey gin, šťáva z limetky, sodovka

Koktejl z kategorie hodně nekomplikovaných. Původní verzi s bourbonem míchal v roce 1880 ve spolupráci s lobbistou plukovníkem Joem Rickeyem barman George A. Williamson v Shoomaker baru ve Washingtonu. Nesrovnatelně větší proslulosti a oblibě se dostalo verzi s ginem, která spatřila světlo světa o pár desetiletí později.

Příprava: Do vysoké sklenice z poloviny naplněné ledem vymačkejte šťávu z limetky. Přidejte gin a zamíchejte. Dolijte sodovou vodou.

5. Sidecar koňak, cointreau, citronová šťáva

Koktejl, přeloženo do češtiny sajdkára, byl podle dostupných historických pramenů premiérově namíchán v pařížském baru Harry’s v průběhu první světové války. Název vychází z postranního vozíku motocyklu, ve kterém seděl jistý americký kapitán, údajně první konzument koktejlu. Američtí vojáci pak importovali recept do vlasti.

Příprava: Naplňte šejkr do poloviny kostkami ledu. Nalijte 40 ml koňaku, 20 ml cointreau, 20 ml citronové šťávy. Protřepejte a přeceďte do sklenice naplněné drceným ledem. Ozdobte citronovou kůrou.