18. září 2020 20:10

4 důvody, proč si kupujeme drahé hodinky

Ztotožňuji se s názorem podle kterého ukazují hodinky za pár stovek korun čas stejně přesně jako hodinky za stovky tisíc dolarů. Přes srovnatelnou užitnou hodnotu ale velké hodinářské značky v těžkých časech nestrádají. Čím to? Playboy nabízí čtyři důvody.

1. Symbol úspěchu

Pravda, existují výjimky potvrzující pravidlo, například svého času dlouhodobě nejbohatší muž světa Bill Gates, kontrolující majetek v hodnotě blížící se stovce miliard dolarů, preferuje hodinky Casio za deset dolarů. Většinou jsou však úspěšní lidé spojováni s top značkami. Je známo, že například Justin Timberlake má rád Rolex, Rami Malek nosí Montblanc, Kylie Jenner sází na Hublot, zatímco Oprah Winfrey nedá dopustit na Rado. A fanoušci dnes již dá se říci sedminásobného mistra světa F1 Lewise Hamiltona nebudou sice jezdit nikdy tak rychle jako jejich idol, ti úspěšnější si však můžou pořídit IWC. Hodinky jsou přímo předurčeny k tomu oslavit jejich koupí úspěch na poli pracovním i osobním, pohled na zápěstí motivuje k dobývání dalších met. Navíc platí cosi ve smyslu: Ukaž, jaké nosíš hodinky, já ti řeknu, kdo jsi.

2. Technická dokonalost

Člověk by nevěřil, co všechno, většinou ručně vyráběného, lze nacpat do pouzdra hodinek. Mimo jiné komplikace jako měsíční fáze, roční kalendář, automatický nátah. Nebo mechanismus korigující vliv zemské gravitace na přesnost chodu hodinek – tourbillon. Proto v případě jedné z vůdčích značek Patek Philippe trvá výroba jednoho kusu hodinek z kategorie základní model 10 měsíců, v případě složitých modelů se jedná až o dva roky. A tak nelze nesouhlasit s názorem, že špičkové hodinky představují vrchol technické dokonalosti.

3. Rodinné stříbro

Jako příznačná se jeví scéna z Pulp Fiction, ve které vietnamský veterán Christopher Walken věnuje malému chlapci, ze kterého se později vyklube boxer Bruce Willis, hodinky s neobyčejným příběhem. Patřily totiž jeho otci, který je dostal od svého otce, a proto je schraňoval po celou dobu pobytu ve vietnamském zajateckém lágru v řitním otvoru. Po otcově smrti přišla řada na Christophera Walkena. Kvůli hodinkám, které roztomilá milenka zapomněla sbalit při spěšném zmizení z města, se musí před mafií prchající Bruce Willis vrátit a zastřelit velkou potřebu vykonávajícího Johna Travoltu. Později se stává nedobrovolným svědkem znásilnění mafiánského šéfa, kterého nakonec zachrání před pokračováním anální potupy. Troufám si odhadovat, že v dalším, bohužel dosud nerealizovaném, pokračování by zdědil hodinky s příběhem potomek Bruce Willise.

4. Investice

Stejně jako například u výtvarného umění, můžou být hodinky povedenou investicí. Navíc na rozdíl od obrazů ukazují čas, o kterém je známo, že se rovná penězům. Investiční hodinky je možné nakupovat prostřednictvím aukcí, kromě toho existují specializované seriózní servery. Podle jednoho z nich se právě vyplatí investovat do hodinek Tudor Heritage Black Day (celokovová klasika, návratnost 10 let), Rolex Submariner (sázka na 100% jistotu), Audemars Piguet Royal Oak Automatic (Arnold Schwarzenegger Forever), Omega Seamaster 300 M (Bond nikdy neumírá), Panerai Luminor Base (kultovní hodinky mají rigidní stoupence). Vedle víceméně notoricky známých brandů lze doporučit nákup hodinek sice méně známých, leč módních značek nabízejících zajímavé zhodnocení. Za všechny jmenujme Christophe Claret, Richard Mille, Van Cleef & Arpels a Romaine Jerome.