15. května 2018 12:59
Jan Kratochvíl

Tucet lahví, které by neměly chybět v baru žádného playboye

Ne každý má na to, aby následoval Winstona Churchilla, který podle vlastních slov porazil Hitlera celodenní konzumací alkoholu a doutníků. Přesto by správně vybavený bar měl patřit do základní výbavy každého z nás.

1. Chivas Regal

Když blended whisky, tak Chivas. A to nejen kvůli historii, datu narození 1801 a místu výroby, kterým je od roku 1786 fungující Strathisla Distillery. Za míchanou whisky, jejímž základem je prémiová single malt whisky Strathisla, stojí bratři James a John Chivasové. Ctihodní pánové vsadili na kombinaci čtyř desítek single malt whisky a špičkové grain (obilná whisky). A dobře udělali.

2. Glenfiddich

Podle mého názoru vládce kategorie single malt. Palírnu stejného jména založil v roce 1886 William Grant a dodnes je v rukou rodiny. První skotská whisky importovaná do zahraničí. Na rozdíl od konkurence probíhá v tomto případě proces výroby od destilace přes zrání po lahvování v jediném místě.

3. Meukow

Koňak, který má od roku 1995 v logu černého pantera, sice nepatří mezi notoricky známé, přesto jednoznačně doporučuji. Za značkou stojí slezští bratři Auguste-Christophe a Gustav, kteří byli roku vysláni ruským carem Alexandrem II. najít vhodný koňak pro carský dvůr. Bratři dorazili v létě 1862 do vesnice Matha v departementu Charente-Maritime v regionu Cognac, okusili tamní mok a rozhodli se, že nemá cenu pokračovat dál.

4. Jack Daniel’s Tennessee whiskey

Kdo alespoň neochutnal Jacka, jako by nežil. Whiskey po několik dnů stéká po tři metry vysoké vrstvě dřevěného uhlí z javoru cukrového. Zraje v ručně vyráběných a čerstvě vypálených sudech z amerického bílého dubu. O době zrání rozhodují ochutnávači.

5. Chabot

Historie tradičního výrobce armagnaku sahá do roku 1828. Tehdejší majitelé vinic z vesnice Labastide-d’Armagnac na úpatí Pyrenejí rozhodli o tom, že místo vína by mohli hrozny použit k výrobě armagnaku. Jak se ukazuje po 190 letech, bylo to velmi prozíravé rozhodnutí.

6. Beefeater

Prémiový gin pojmenovaný po strážci Toweru je vyráběn podle původní receptury z druhé poloviny devatenáctého století. Žádný cukr či dochucovací esence, ale na dnešní poměry málo vídaná čtyřiadvacetihodinová macerace bylin v obilném destilátu a následná destilace.

7. Božkov Republica Exclusive

Vyznavači karibských rumů nejspíš nad výběrem nevěřícně kroutí hlavou. Ale kdyby mi někdo ještě před půl rokem řekl, že v Česku vyrobí třtinový rum opravdu prémiové kvality, považoval bych ho za blázna. Leč stalo se.

8. Beluga

Vodka, která vás opravdu vtáhne do děje. Vyrábí se v sibiřské papírně Mariinsk, založené v roce 1900. Kombinace sladového alkoholu nejvyšší možné kvality a sibiřské artéské vody. Po destilaci vodka třicet dnů odpočívá. Celý výrobní proces trvá až tři měsíce, jedná se proto o produkt z kategorie malosériových.

9. Fassbind

Ať už sáhnete v případě tradičního švýcarského výrobce destilátu po čemkoli (švestka třešeň, meruňka, hruška, malina), nikdy nemůžete udělat chybu. Nejlepší ovoce, pomalá destilace, až osmnáctiměsíční pobyt v dubových sudech. Na závěr přídavek v podobě čistě přírodního výtažku sušeného ovoce. Unikátní záležitost.

10. Martini Extra Dry

Přestože italský vermut proslavil James Bond díky stejnojmenným koktejlům s ginem či vodkou, doporučuji s několika kostkami ledu a plátkem citronu či limetky konzumovat samotný. Vermut, jehož historie se začala psát v roce 1863, nenese název po „vynálezci“ Luigim Rossim, ale po marketingovém mágovi Alessandru Martinim.

11. Campari

Za kořeněný bitter lahodné chuti vděčí lidstvo od roku 1860 panu Casparu Davidovi Camparimu. Základ mnoha koktejlů luxusní barvy je populární rovněž u ještě stále něžnější části lidstva. Mezi ty, kteří pomáhali šířit image campari do takřka 200 zemí celého světa, patřil i slavný režisér Federico Fellini.

12. Taylor’s Fine Tawny

V žádném domácím baru by určitě neměla chybět láhev portského, z pestré nabídky doporučuji Taylor’s, které má přes tři stovky let dlouhou historii. Rodinný podnik nabízí jak vína vintage (zrají v láhvi), tak LBV (zrají v sudu), nechybí single harvest tawny. Navíc se na rozdíl od konkurence věnuje výhradně portskému.