návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: Sony Pictures Releasing
Kultura

Woody Harrelson: vždy na sto procent

Vydáno: 27.07.2021
Jeden z nejvšestrannějších herců Hollywoodu, v jehož repertoáru je akce, komedie i sci-fi, oslavil 23. června šedesáté narozeniny. Předtím mimo jiné pravil, že byl svým třem dcerám názorným příkladem toho, co nedělat.

Co se v mládí naučíš...

Stoupenec liberalizace konopí, kritik testů na zvířatech, zelený aktivista a vegan Woodrow Tracy Harrelson se narodil v roce 1961 v texaském městě Midland. Spolu se dvěma bratry Jordanem a Brettem byl vychováván v duchu učení presbyteriánské církve. Otec působil jako nájemný vrah, místo s potomky tak trávil víc času ve vězení. Rodina proto patřila mezi méně majetné a byla odkázána na příjmy matky, která pracovala jako sekretářka. Po čase se odstěhovala do Ohia, vysokou školu Hanover College, ze které si odnesl bakalářské diplomy z divadelního umění a angličtiny, Woody vystudoval v Indianě. Mezi jeho kamarády patřil v té době budoucí viceprezident éry Donalda Trumpa Mike Pence. Hercovo pozdější vyjádření o tom, že během svého pobytu v Hollywoodu viděl hodně narcisů, ale Trumpovi se zdaleka žádný nevyrovná, přátelství ukončilo.  

Během mládí si Woody přivydělával v místním zábavním parku, nabyté zkušenosti se mu nepochybně hodily při natáčení akční komedie Zombieland (2009) pojednávající o dvou mužích snažících se přežít ve světě ovládaném zombies, ve které si zahrál roli drsného zabijáka Tallahasseho. Po deseti letech přišlo na řadu pokračování Zombieland: Rána jistoty.

Během mládí si Woody přivydělával v místním zábavním parku, nabyté zkušenosti se mu nepochybně hodily při natáčení akční komedie Zombieland.
Autor: Sony Pictures Releasing Během mládí si Woody přivydělával v místním zábavním parku, nabyté zkušenosti se mu nepochybně hodily při natáčení akční komedie Zombieland.

Bible, Keňa, fotbal...

V čase vysokoškolských studií propadl Woody teologii a věnoval se studiu bible. Jak později přiznal, brzo objevil „umělou“ podstatu nejcennější křesťanské knihy a začal klást sám sobě otázku, zdali bůh opravdu oslovuje lid prostřednictvím bible. Nakonec dospěl k přesvědčení, že se jedná o nástroj k ovládání lidí.

V roce 1991 se rozhodl si od Hollywoodu odpočinout, proto zamířil do poněkud netradiční destinace v podobě Keni. Navíc většinu odpočinku trávil mimo hlavní město. Kromě filmu zvládá Woody Harrelson i další aktivity, v roce 2001 si například otevřel Oxygen bar v západním Hollywoodu, ve kterém se podává kyslík.

I u tak úspěšného herce existují projekty, které nedopadly. V roce 2007 se dal herec dohromady s Oliverem Stonem a dohodli se na filmu Pinkville pojednávajícím o masakru ve vesnici My Lai. Mnohaoscarový režisér tehdy plánoval dokončení vietnamské série – Četa (1986), Narozen 4. července (1989) a Nebe a země (1993). Ve stejné době však vypukla stávka hollywoodských scenáristů a producenti z projektu vycouvali.

V roce 2010 byl herec součástí fotbalového týmu světa, který se utkal v rámci charitativní akce Soccer Aid na Wembley s domácí Anglií. Výběr Kennyho Dalglishe, ve kterém nastoupili například neporažený profesionální boxer Joe Calzaghe, „mentalista“ Simon Baker, slavný kuchař Gordon Ramsay a fotbalové hvězdy Zinedine Zidane či Luis Figo, dotáhl zápas do penaltového rozstřelu. Woody se stal úspěšným střelcem rozhodujícího pokutového kopu.

Woody Harrelson byl za své herecké výkony zatím poctěn třemi nominacemi na Oscara, ta třetí přišla za roli ctihodného policisty ve snímku Tři billboardy kousek za Ebbingem.
Autor: Fox Searchlight Pictures Woody Harrelson byl za své herecké výkony zatím poctěn třemi nominacemi na Oscara, ta třetí přišla za roli ctihodného policisty ve snímku Tři billboardy kousek za Ebbingem.

Bílý muž, který umí hrát

Na dotaz, co z Harrelsonovy tvorby zhlédnout, existuje snadná odpověď. Prakticky všechno a vybere si každý. Woody Harrelson získal tři nominace na Oscara. Nejdřív za výkon ve snímku Miloše Formana Lid versus Larry Flynt (1996), ve kterém se zhostil role pornomagnáta a zakladatele magazínu Hustler. V roli filmového bratra se pak objevil jeho skutečný bratr sourozenec Brett. Další nominace se dočkal za film Posel (2009), ve kterém ztvárnil roli „anděla smrti,“ příslušníka armády, který v době války v Iráku jako první informoval rodinné příslušníky o skonu některého z nejbližších. Třetí nominace přišla za roli ctihodného policisty ve snímku Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017). Své mistrovství předvedl rovněž v oscarovém thrilleru Tahle země není pro starý (2007).

Tím výčet povedených filmů s Woodym Harrelsonem rozhodně nekončí. Za zhlédnutí nepochybně stojí Bílí muži neumějí skákat (1992) a Vlak plný peněz (1995), v obou se představil po boku Wesleyho Snipese. Mezitím stihl kultovní snímek Takoví normální zabijáci (1994) a Neslušný návrh (1993) s Robertem Redfordem a Demi Moore. O Harrelsonově herecké univerzálností vypovídají role ve snímcích Vítejte v Sarajevu (1997), Tenká červená linie (1998) a Vrtěti psem (1997), v posledním filmu se potkal s Dustinem Hoffmanem a Robertem De Nirem. Z filmů nového milénia lze mimo výše uvedených doporučit snímek Sedm psychopatů (2012) a seriál Temný případ (2014).    

Opomenuto by rovněž nemělo být drama Její případ (2005), ve kterém hraje Charlize Theron slušnou ženu potýkající se s nepřízní okolí. V jedné ze scén musel Woody Harrelson pacifikovat úderem do obličeje Chrise Mulkeye. Nakonec z toho byla přesná rána a zlomený nos. Woody prostě dělá vše na sto procent a jinak tomu nebude.

Na dotaz, co z Harrelsonovy tvorby zhlédnout, existuje snadná odpověď. Prakticky všechno a vybere si každý.
Autor: CBS Films Na dotaz, co z Harrelsonovy tvorby zhlédnout, existuje snadná odpověď. Prakticky všechno a vybere si každý.
Související témata: Woody Harrelson , herec , film , narozeniny , výročí