15. srpna 2018 13:34
milan.kapec@playpress.cz

Praha oslaví 20. výročí kultovního Matrixu projekcí filmu s doprovodem orchestru

Americký skladatel Don Davis uvede v Praze českou premiéru projektu Matrix Live – film in concert. V sobotu 8. září bude osobně dirigovat Filharmoniky města Prahy a sbor ve velkém sále Kongresového centra Praha. Koncert se uskuteční u příležitosti 20. výročí od natáčení filmu.

„Don Davis napsal pro Matrix doslova revoluční soundtrack, který mají čeští fanoušci poprvé možnost slyšet kompletně v živém provedení,“ řekl spoluorganizátor akce Nikola Bojčev – ředitel festivalu Film Music Prague, který se na akci podílí. „Jsem poctěn, že jsem dostal pozvání do Prahy. Česká metropole je kulturním centrem Evropy a vím, že má skvělé publikum. Těším se na tuto spolupráci,“ dodal skladatel Don Davis.

Davis získal za soundtrack k filmu Matrix prestižní cenu BMI a také nominaci na cenu Mezinárodní asociace kritiků filmové hudby (IFMCA).

Úspěch filmu je podle kritiků spojený mimo jiné právě s originální kompozicí Dona Davise, který pro toto kultovní sci-fi složil více než 90 minut hudby. Projekt Matrix Live – film in concert je tak na rozdíl od řady jiných projekcí filmů s doprovodem orchestru skutečnou hudební lahůdkou a zároveň velkou výzvou pro 120 profesionálních hudebníků na pódiu.

„Dáváme si velmi záležet na kvalitě zvuku tak, aby si fanoušci koncert skutečně užili. Chceme, aby získali daleko víc než pouhou projekci filmu na obřím plátně. U projektu Matrix Live hraje nejdůležitější roli právě hudba,“ dodal za organizátory Nikola Bojčev.

Vstupenky jsou k dostání na webu: www.filmmusicprague.com