návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: Warner Bros. Pictures
Kultura

Mafie a všichni svatí...

Vydáno: 08.10.2021
Den po premiéře poslední bondovky s názvem Není čas zemřít slavil světovou premiéru další očekávaný filmový počin s názvem Všichni svatí mafie. V případě americké kriminálky se jedná o prequel ke kultovnímu seriálu HBO Rodina Sopránů.

Pro vysvětlení, podle definice se pod slovem „prequel“ skrývá označení pro umělecké dílo, jehož děj předchází v dějové chronologii příběhu dříve uveřejněného díla. Dějově tak nenavazuje, ale často objasňuje či dovysvětluje předcházející dílo.

Děj nového snímku se odehrává v New Jersey a popisuje boje o byznysový prostor mezi standardní mafií, jejíž základy položili na počátku minulého století italští přistěhovalci s afroamerickými zločineckými uskupeními. Role Tonyho Soprana byla svěřena Michaelovi Gandolfinimu, jehož otec James dovedl v seriálu postavu mafiánského bosse s lidskou tváří k dokonalosti.

Filmová kriminálka Všichni svatí mafie je prequelem seriálu Rodina Sopránů, kde roli Tonyho Soprana dokonale vystřihl James Gandolfini.
Autor: HBO Filmová kriminálka Všichni svatí mafie je prequelem seriálu Rodina Sopránů, kde roli Tonyho Soprana dokonale vystřihl James Gandolfini.

Mafián, který prozřel

Součástí herecké sestavy je rovněž Ray Liotta (1954), který přiznal, že v minulosti nepatřil mezi velké fanoušky kultovního seriálu z let 1999 až 2006. Zatímco magazín Vanity Fair tehdy psal o „největším díle popkultury naší doby“, odborníci Rodinu Sopránů ocenili jedenadvaceti cenami Emmy a pěti Zlatými glóby. „V té době jsem pořád něco dělal. Ale plánuji, že se na to podívám. Viděl jsem několik dílů první série a říkal jsem si, že se jedná o zvláštní, jiný seriál,“ pravil herec.

Ray Liotta zaujal především ve snímku režiséra Martina Scorseseho Mafiáni z roku 1990. Ve filmu, který získal šest oscarových nominací, si zahrál po boku Roberta De Nira a Joea Pesciho organizovaného zločince, který nakonec prozře a začne, po vzoru skutečného mafiána Joe Valachiho, spolupracovat s FBI. „Je to stejné, jako kdybychom srovnávali jablka a pomeranče,“ odpověděl herec na tiskové konferenci na otázku stylu práce tvůrců Martina Scorseseho a Davida Chase. „V obou případech se ale jedná o osobnosti, které konají vždy v plné intenzitě. Pracovat s nimi je velmi vzrušující, vědí, co chtějí, a jak toho dosáhnout.“

V novém snímku Všichni svatí mafie byla postava mladého Tonyho svěřena Jamesově synovi Michaelovi Gandolfinimu.
Autor: Warner Bros. Pictures V novém snímku Všichni svatí mafie byla postava mladého Tonyho svěřena Jamesově synovi Michaelovi Gandolfinimu.

Odmítnutí se nekonalo

V novém snímku byla Rayovi Liottovi svěřena role bosse mafiánského rodiny „Hollywood Dicka“ Moltisantiho. Jak prozradil v rozhovoru pro server menshealth.com, přestože časy, kdy kvůli vylepšení fyzické kondice vstával ve čtyři ráno a trávil hodinu v posilovně, minuly, příprava na novou roli ho donutila znova zapracovat na své tělesné schránce.

Přestože svého času Ray Liotta figuroval mezi adepty na účast ve třetí a čtvrté sérii seriálu Rodina Sopránů, v původní herecké sestavě snímku Všichni svatí mafie chyběl. „Letěl jsem do New Yorku a ptal se svého agenta, jestli by mi nemohl sjednat schůzku s Davidem Chasem. Agent mu zavolal s nabídkou společného oběda. David odpověděl, že ano, ale mám vzít v potaz, že oběd se nerovná z jeho strany žádným závazkům. Neměl jsem s tím problém, jsem na odmítnutí zvyklý,“ vzpomíná. Po několika hodinách společného stolování přišla otázka o roli Hollywood Dicka. „Odpověděl jsem, že to beru. Ostatně proto jsem tady.“

Součástí herecké sestavy je rovněž Ray Liotta, v novém filmu mu byla svěřena role bosse mafiánského rodiny „Hollywood Dicka“ Moltisantiho.
Autor: Warner Bros. Pictures Součástí herecké sestavy je rovněž Ray Liotta, v novém filmu mu byla svěřena role bosse mafiánského rodiny „Hollywood Dicka“ Moltisantiho.

Žádaný univerzál

Ray Liotta patří do kategorie herců, kteří nemají o pracovní vytížení nouzi. Před dvěma lety si zahrál pod režijním vedením Noaha Baumbacha v dramatu Manželská historie, loni v komedii Hubieho Halloween, zatímco letos se představil rovněž v thrilleru režiséra Stevena Soderbergha No Sudden Move. „Vždycky se řídím tím, že moje práce spočívá v realizaci toho, co po mně režisér chce. Každý film je mojí volbou, nemám problém se střídáním žánrů a prací s různými lidmi.“ Na příští rok je pak naplánována premiéra thrilleru Cocaine Bear, ve kterém nebude Ray Liotta rovněž chybět. „Zatím se nemám k filmu vyjadřovat, ale snad nic neprozradím, když řeknu, že to bude o medvědovi a kokainu,“ vysvětlil v závěru rozhovoru.
Související témata: film , Všichni svatí mafie , Rodina Sopranů , Michael Gandolfini , Ray Liotta