I největší hvězdy populární hudby jsou běžnými smrtelníky, kterým se může stát, že inspiraci ke svým počinům hledají a mnohdy naleznou během pobytu za mřížemi.
V srpnovém Playboyi pózuje známý motorkář Oliver König se sexy Karolínou Holcovou
I největší hvězdy populární hudby jsou běžnými smrtelníky, kterým se může stát, že inspiraci ke svým počinům hledají a mnohdy naleznou během pobytu za mřížemi.
Ostatně, nápravně-výchovná zařízení bývají rovněž opěvována. Kdo by neznal táborákový megahit Máňa, ve kterém se zpívá o tom, že na Pankráci v cele sedí vězeň mladý, po létech ho čeká opět svoboda… A co teprve světově proslulé Blues Folsomské věznice, které po Michalu Tučném převzala i skupina Kabát.
Ve věznicích se rovněž koncertovalo. Autor již zmiňovaného Folsom Prison Blues, král country music Johnny Cash, objel se svým koncertním programem několik věznic, mezi kterými nechyběl vedle Folsomu ani nechvalně proslulý Sing Sing. Nejslavnější punková kapela Sex Pistols koncertovala v roce 1976 v Chelmsford Top Security Prison. Když muzikanti dorazili do vězení, dumali bachaři nad tím, jestli je nemají rovnou posadit za mříže. Vězeňskému prostředí se nevyhýbali ani velikáni kalibru Johna Lee Hookera (Soledad Prison, 1972) a B. B. Kinga (Cook County, 1970). Mimochodem, Kingovo živé album Cook County Jail nahrávané v prostorách věznice patří podle magazínu Rolling Stone mezi 500 nejlepších alb historie. Ve výčtu pak nevynechejme skupinu Metallica, která v roce 2003 nahrála v San Quentinu klip ke skladbě St. Anger. Ve výčtu umělců, kteří koncertovali za mřížemi, nesmíme opomenout již zmiňovaného Michala Tučného a jeho koncert ve Valdicích.
Zatímco však zmiňovaní interpreti hráli ve věznicích na základě vlastního rozhodnutí, existují i tací, kterým pobyt za mřížemi nechutnal. Několik jmen za všechny – Sid Vicious, Tupac Shakur, Chuck Berry, Ike Turner, James Brown, Ozzy Osbourne, Paul McCartney, 50 cent, Barry White...
(Článek Vládci nad tóny hudby končí v chládku je součástí dubnového čísla Playboye)