Tváří prosincového Playboye je tentokrát mladá energická dívka Valeria, která se na chvilku stala "zámeckou" paní na zámku tří císařů ve Zbirohu. V tématu se zabýváme dobou, kdy se dnes zakázané tvrdé drogy vyhřívaly na výsluní legality. Ke konci roku se často bilancuje a je to tak i v tomto vydání, kde najdete minimálně 16 důvodů, proč si pamatovat rok 2023. A nechybějí i další zajímavé články protkané krásnými ženami...
Celkový prodej jeho alb překročil dávno hranici 100 milionů kusů, z toho „vlasteneckých“ desek Born in the USA (1984) a Born to Run (1975) se jen v USA prodalo přes 65 milionů. K tomu má Bruce Springsteen dva Zlaté glóby a Oscara za titulní skladbu k filmu Philadelphia.
Jeho pozice The Bosse byla a zůstává natolik silná, že si mohl v roce 1984 dovolit zakázat prezidentu Ronaldu Reaganovi použití skladby Born in the USA v prezidentské předvolební kampani. Ostatně, Springsteen upírá svůj politický pohled, jako řada umělců, spíš doleva k demokratům. Zatímco s Johnem Kerrym mu to v roce 2004 ještě nevyšlo, u Baracka Obamy slavil o čtyři roky později úspěch. Také za to se mu dostalo před dvěma lety z jeho rukou Prezidentské medaile svobody.
Bruce Springsteen však přízeň politiků nepotřebuje. Vystačí si sám. Ačkoli jeho studiová alba snesou ta nejpřísnější kritéria, je velmistrem živého hraní. Před šesti lety jsem měl to štěstí být jedním z více než dvaceti tisíc šťastlivců, kteří se dostali na jeho pražský koncert. Takřka tři a půl hodny totálního hudebního nasazení, příval nekončící energie. Prostě The Boss se vším všudy.
(Článek Bruce Springsteen: Američan, kterého nelze přeslechnout, čtěte v listopadovém Playboyi)