27. října 2020 20:16

Agent 007 v tom nebyl a není sám

Přestože je James Bond jedinečný a neopakovatelný, nepochybně se shodneme na tom, že všechny zlosyna světa by při nejlepší vůli sám nezvládl. Špičkových agentů stojících na správné straně barikády ovšem není nikdy dost.

  1. Hans Kloss 1968 | S nasazením života Hned v úvodu kultovního seriálu konstatují polští zpravodajci s nelíčeným údivem, že krajan Janek (Stanisƚaw Mikulski) disponuje neskutečnou podobou se zajatým důstojníkem německé tajné služby Abwehr Hansem Klossem. Celých dvacet dílů pak hraje agent s krycím jménem J-23 s fašisty hru na kočku a myš, ve které pochopitelně vítězí. Nechybějí krásné ženy, cesty po okupované Evropě a občasná fyzická likvidace nepřítele. Nutno říci, že si kapitán Kloss získal nehynoucí slávu, důkazem čehož jsou dnes již kultovní komiksy.
  2. Joe Turner 1975 | Tři dny Kondora Robert Redford zkoumá na skrytém pracovišti CIA brakovou literaturu s cílem zjistit, zdali kdosi v knihách nepopisuje s přílišnou znalostí věcí praktiky CIA. Jednoho dne si nečekaně odskočí do blízkého bistra a po návratu do kanceláře najde prostřílená těla svých kolegů. Aby nebyl všem překvapením konec, záhy se musí srovnat s tím, že po něm jde zabiják CIA Max von Sydow. Nakonec to naštěstí dá.
  3. Josselin Beaumont 1981 | Profesionál Tajný agent Joss (Jean-Paul Belmondo) je poslán vládou své země do Afriky za účelem fyzické likvidace brutálního diktátora Njaly. Jak tomu ovšem bývá v politice zvykem, v krátkém čase se z tyrana stane spojenec demokratického státu, agent je obětován vyšším zájmům. V té chvíli ani jedna ze stran netuší, že Josselin Beaumont uprchne z afrického zajetí a vrátí se do rodné Francie dokončit misi. Tradičně dokonalá muzika Ennia Moriconeho.
  4. Mitchell Gant 1982 | Firefox Bývalý válečný pilot Clint Eastwood trpící po Vietnamu postválečným syndromem najde v SSSR přes odpor KGB vědce, který se podílel na sestrojení stíhacího superstroje MIG 32, jehož případná sériová výroba by mohla otočit kolo dějin ve prospěch totality a tyranie. Expilot pronikne na přísně utajenou vojenskou základu a prototyp ukradne. A byť sedí ve stroji, jehož rychlost je šestkrát větší než vzduch, napoprvé vymaže z oblak elitní sovětské piloty. Řekl bych, že hodně bondovské.
  5. Jason Bourne 1988 | Agent bez minulosti Povedená akční podívaná o tom, jak to dopadne, když tajný agent ztratí paměť a urve se ze řetězu. Přesně tak je tomu totiž v případě Jasona Bourna, kterého si nejdřív zahrál Richard Chamberlain, na jehož umělecký odkaz navázal Matt Damon. Na začátku všeho je bezvládné tělo, které kdesi na pobřeží Francie vytáhnou rybáři z moře. Polomrtvý muž si na nic nepamatuje. Poté ovšem doktor a opilec v jedné osobě objeví pod kůži nemluvného Jasona mikrofilm s číslem účtu a schránky v jisté švýcarské bance. Nakonec vyjde najevo, že když se agent bez minulosti rozzlobí, je strašně zlý.
  6. Jack Ryan 1994 | Jasné nebezpečí Doktor Jack Ryan (Harrison Ford) je špičkový analytik, který postupně stoupá ve služební hierarchii CIA. Ze své pozice najímá partu zkušených bojovníků, která má v Kolumbii zlikvidovat centrálu místního narkobarona a ještě se přitom vypořádat s jejich kubánským školitelem. Záhy poté ovšem poradce prezidenta USA uzavře byznys s narkomafií a bez sebemenšího uzardění obětuje vojáky. Doktor Ryan v té chvíli zapomene na to, že je svým založením spíše kravaťák, letí do Bogoty, po cestě nabere šéfa žoldáků a jde bojovat ze všech sil za správnou věc.
  7. Nathan Muir 2001 | Spy Game Agent Nathan (Robert Redford) právě končí ve službách CIA a chystá se prožít zbytek života v ústraní. To by se ovšem v okamžicích loučení nesměl dozvědět, že jeho kolega a žák Tom Bishop (Brad Pitt) právě hnije kdesi v čínském vězení s nevábnou perspektivou rozsudku v podobě trestu smrti. Vzhledem k vysoké politice je pochopitelné, že CIA na svého „spáleného“ agenta zvysoka kašle. Nikoli však Nathan Muir.
  8. Avner 2005 | Mnichov Steven Spielberg se nechal inspirovat skutečnou událostí. Poté, co palestinští teroristé z organizace Černé září povraždili v průběhu letních olympijských her v Mnichově 1972 izraelské sportovce, vzniklo pod patronací ministerské předsedkyně Goldy Meirové elitní komando s příkazem postupně vybít organizátory akce. Velením nakonec úspěšné operace je pověřen Mosadem naverbovaný agent Avner (Eric Bana).
  9. Robert Barnes 2005 | Syriana Za roli agenta CIA dostal George Clooney Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Jak praví jedna z recenzí, Robert Barnes je vousatý americký špion, který si nehraje na Jamese Bonda, ani nevyučuje politické teorie, ale koná špinavou práci. Víc není potřeba dodávat. Jen tak mimochodem, při natáčení si George Clooney těžce zranil záda, což přerušilo na delší dobu jeho kariéru.
  10. Ethan Hunt 2011 | Mission: Impossible – Ghost Protocol Ethan (Tom Cruise) je agentem špionážní organizace Impossible Missions Force, pro kterého neexistuje slůvko nemožné. Tentokrát jde opravdu do tuhého, superagent a jeho parťáci totiž nejsou podezřelí z ničeho menšího, než je příprava pumového útoku na samotný Kreml. Jak tomu bývá v podobných případech zvykem, Bílý dům si myje nad jejich životy ruce, ale stejně všichni vědí, že Ethan a jeho parta si nějak poradí.

(Text Jako Bond 007 je součástí listopadového Playboye)