návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: Universal pictures
Kultura

10x v hlavní roli žralok

Vydáno: 03.08.2020
Letos v létě uplynulo pětačtyřicet let od uvedení nakonec „dvouoscarového“ filmu Stevena Spielberga Čelisti, ve kterém poprvé sehrál jednu z hlavních rolí žralok. Následovaly další žraločí snímky, které potvrdily, že když režiséři a herci dělají totéž, nemusí to být ani zdaleka totéž.
 1. Mělčiny
  2016
  Hororově – akční příběh o tom, že dívka by neměla chodit sama nejen na jezero, ale také jezdit na prkně. Pak může dopadnout jako Nancy (Blake Lively), která vyrazila sama surfovat na pláž nacházející se takřka mimo civilizaci. Během sportování byla totiž napadena bílým žralokem, atak sice přežila, leč zůstala pár stovek metrů od břehu. Začala hra, kdo s koho. Hezká podívaná s dobrým koncem.
    
  Autor: Sony Pictures Releasing
 2. Otevřené moře
  2003
  Manželé se rozhodnou řešit únavu materiálu společnou dovolenou na Bahamách. Místo návštěvy krále české kuponové privatizace Viktora Koženého zvolí kratochvíli v podobě potápění. O tom, že se nejednalo o zrovna nejlepší nápad, se přesvědčí následujících 24 hodin, o předem neplánovanou zábavu se totiž postarají žraločí hejna.
     
  Autor: Lions Gate Films
 3. 47 metrů
  2017
  Sestry, jedna, z nichž má právě za sebou milostné zklamání, vyrazí za zážitky na dovolenou do Mexika. Tam se v baru seznámí se sympaťáky a nakonec se nechají přemluvit k akci v podobě potápění s cílem sledovaní žraloků. Bohužel nikdo netuší, že se utrhne nikoli ucho od džbánu, ale klec a obě dívky za doprovodu mořských predátorů zamíří ke dnu. A všichni jsou si vědomi toho, že zásoby kyslíku nejsou nekonečné.
    
  Autor: Entertainment Studios Motion Pictures
 4. Útok z hlubin
  1999
  Chtít zvětšit mozek žraloka se nevyplácí, byť se tak děje ve snaze získat proteinový extrakt z mozků mořských predátorů sloužící v boji s Alzheimerovou chorobou. Trio žraloků se tím stává rázem chytřejší a uvědomí si, že jejich domov je v mořích a oceánech, ne na plovoucí vědecké základně. Do toho všeho tropická bouře, na kterou zmutovaní žraloci zareagovali útokem na vědce, zatímco záchranářský vrtulník způsobí na základně výbuch. Hodně zapeklitá situace, dobro však zvítězí nad žraloky.
    
  Autor: Warner Bros. Pictures
 5. MEG: Monstrum z hlubin
  2018
  Akční hrdina Jason Statham v roli kapitána Taylora nosícího po dlouhá léta v duši trauma. Kdysi totiž na jeho podmořskou stanici na dně Mariánského příkopu zaútočilo neznámé plovoucí monstrum a kapitán opustil svou posádku. Najednou je příšera v podobě pravěkého žraloka megalodona zpět a Taylor cítí, že přišel čas pomsty. Jak napsal jeden z diváků, neuvěřitelně stupidní až dokonalé.
    
  Autor: Warner Bros. Pictures
 6. Útes smrti
  2010
  Údajně příběh podle skutečné události. No nevím. Partička přátel se plaví na ostrov, mezi osazenstvem lodi to jiskří, až najednou přijde rána, plavidlo je dnem nahoře a všichni dumají, jak vyřešit vzniklou situaci. Až na jednoho z účastníků plavby se pak zbytek posádky lodi po kratším či delším váhání rozhodne doplavat po nasoukání se do neoprenu na pár kilometrů vzdálený ostrov. Najednou se objeví žralok.
     
  Autor: Lightning Entertainment
 7. Čelisti II
  1978
  Tři roky po kultovním snímku přišla na řadu dvojka. V hlavní roli opět náčelník Martin Brody (Roy Scheider) a nelítostný žralok v tomto případě útočící na plachetnice. Opět bych si dovolil vypůjčit hlas lidu, podle kterého se jedná o další film s lidožravým žralokem, který se nemůže rovnat Spielbergovu nepřekonatelnému originálu, ale na druhou stanu není naštěstí úplně pitomý.
    
  Autor: Universal pictures
 8. Žralokonádo
  2013
  Tvůrci snímku spíš céčkové kategorie se snaží přesvědčit pracující lid o tom, že žralok není pouze vládcem vodních ploch, ale rovněž souše a vzduchu. Stačí k tomu pořádná bouře, která se v tomto případě řítí na Los Angeles. Snímek by mohl nést rovněž název Masakr žraloka motorovou pilou.
     
  Autor: The Asylum
 9. Zombie Shark
  2015
  Existují i horší filmy než příběh o náhle oživlém žralokovi na ostrově kdesi v Mexickém zálivu. A kdoví, jak by to všechno dopadlo, kdyby si mrtvolu predátora nechtěl vyfotit jeden z turistů na dovolené. Na jeho omluvu je však nutno říci, že náhle oživlým žralokem sežraný dovolenkář nemohl tušit, že se v okolí nedaleko ostrova nachází tajná vojenská laboratoř.
    
  Autor: Active Entertainment
 10. Čelisti: Odplata
  1987
  Žraloky k smrti vystresovaný Martin Brody zemřel na infarkt, žralok pak sežere i jeho syna, policistu Seana. Přeživší syn Michael se rozhodne vzít matku spolu s rodinou na Bahamy, nicméně na scéně se objeví další žralok, jehož cílem je přitom vnučka vdovy Thea. A tak se babička Ellen rozhodne vzít věci do svých rukou… Není mi jasné, jak se k účasti na takové hrůze nechal zlákat herec úrovně Michaela Caina...
    
  Autor: Universal pictures
Související témata: film , žralok , hitparáda