15. června 2018 13:09

Special Air Service: když není opravdu nic nemožné

Vedle výsadkářů francouzské cizinecké legie patří britská SAS mezi nejvyhlášenější speciální jednotky planety. U jejího zrodu stál v roce 1941 v severní Africe na britské poměry velmi neortodoxní důstojník David Stirling.

Až neskutečný úspěch SAS ve druhé světové válce byl postaven na zjištění, že není důvod nahánět letadla ve vzduchu, když je lze likvidovat s menším úsilím a větší efektivitou na zemi. Správnost této teorie pak potvrdilo 250 letadel zničených během necelých dvou let nájezdníky v džípech budících v řadách nepřátel děs a hrůzu.

Bojovníci SAS se hodili i po válce. Za slávu a čest anglické koruny bojovali v Malajsii, Ománu, Jemenu a na Borneu. Sehráli značnou roli v bojích proti teroristické Irské republikánské armádě. Spolu s německými kolegy z GSG 9 zachránili v somálském Mogadišu rukojmí unesená palestinskými teroristy. A jejich zásah v budově íránského velvyslanectví v Londýně z roku 1980 je součástí všech učebnic zabývajících se bojem proti terorismu. Ve výčtu úspěchů nesmíme zapomenout na rok 1991, kdy se speciální komando SAS podílelo na likvidaci raket Scud, kterými irácký režim okupující Kuvajt ostřeloval Izrael ve snaze rozbít protiiráckou koalici…

(Materiál o tom, jak se rodí nejtvrdší vojáci planety, čtěte v červencovém Playboyi)