15. května 2018 10:50
Jan Kratochvíl

Signore Ennio a jeho věrní.

Mezi taháky červnového čísla Playboye jistě patří profil Ennia Morriconeho, kterého se zhostil moderátor Radia Beat Jaromír Tůma. Playboy.cz přichází s malým předkrmem v podobě několika úspěšných kolegů italského mága filmové muziky.

Jedním z nich je bezesporu Bernard Herrmann (1911–1975), který už v třinácti letech vyhrál cenu za kompozici. Poprvé na sebe výrazněji upozornil v roce 1941 hudbou k filmu Občan Kane. O devatenáct let později přišly tklivé housle v Psychu. Absolutní vrchol se dostavil v roce 1976 ve filmu Taxikář, při žalostném saxofonu mrazí v zádech.

Mezi nejvšestrannější skladatele patří Nino Rota (1911–1979). Složil několik oper, baletů, věnoval se komorní hudbě. Dvorní skladatel Federika Felliniho. Nesmrtelnost však získal především díky hudbě ke Kmotrovi, mafiánské sáze Francise Forda Coppoly, za kterou získal v roce 1972 Oscara.

Filmy, pro které složil hudbu John Williams (1932), mají na svém kontě přes čtyři desítky sošek Oscara. Tím zřejmě nejslavnějším je Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba.

U Elmera Bernsteina (1922–2004), muže, který má od roku 1996 vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy, stačí název jediného snímku, westernu Sedm statečných.

Hollywood dobyl svojí muzikou rovněž německý hudební skladatel Hans Zimmer (1957). Je spojen s velkým hitem kapely The Bugles Video Killed the Radio Star. Složil hudbu k řadě úspěšných filmů, za všechny jmenujme snímky Rivalové, Lví král, Temný rytíř, Poslední samuraj, Piráti z Karibiku, Gladiátor či Sherlock Holmes.

Michael Giacchino (1967) má za sebou seriály Medal of Honor, Alias a zejména Ztraceni. Poté si odskočil k filmu a dobře udělal, hudba k snímkům Mission Impossible III a Ratatouille jsou toho důkazem.

(Profil Ennia Morriconeho čtěte v červnovém čísle magazínu Playboy.)