3. prosince 2018 18:20

Happy birthday, Playboy. Co byste mohli vědět o otci zakladateli

Asi nebudu moc přehánět, když napíšu, že před pětašedesáti lety touhle dobou nastal okamžik srovnatelný s nástupem rokenrolu, The Beatles, letem na Měsíc, dobytím vesmíru či pádem Berlínské zdi. Světlo světa totiž spatřil magazín Playboy. Trocha historie proto nebude určitě od věci.

  • Zakladatel Playboye Hugh Hefner se narodil 9. dubna 1926 v Chicagu jako první potomek Glenna a Grace Hefnerových, konzervativních protestantů jedné z nejstarších rodin ve státě Massachusetts. Přestože jeho IQ bylo 152, ve škole zrovna neexceloval. O to větší popularitě se těšil u spolužáků a především spolužaček.
  • V roce 1944 narukoval. Po návratu pilně studoval. Získal diplom z Illinoiské univerzity. Poté studoval sociologii na Severozápadní univerzitě. Jeho diplomová práce se zabývala sexem a americkou legislativou.
  • V roce 1949 se oženil s Mildred Williams, během deset let trvajícího manželství se páru narodila dcera Christie (1952) a syn David (1955).
  • V roce 1951 pracoval Hugh Hefner, od střední školy zvaný Hef, v magazínu Esquire. Ve chvíli, kdy vedení rozhodlo o přestěhování redakce z Chicaga do New Yorku, požádal o zvýšení platu o pět dolarů. Jeho žádost vedení zamítlo, mladík tak opustil Esquire s tím, že založí svůj časopis. Chyběl ovšem kapitál, financí se mu, alespoň v minimální míře, dostalo až v roce 1953. I díky tomu, že zastavil zařízení domů, měl na účtu 8000 dolarů.
  • První číslo Playboye vyšlo na konci roku 1953, náklad 50 000 byl brzy rozebrán. Za dalších deset let atakoval prodaný náklad hranici milionu kusů. Hef rozjel televizní show Playboy’s Penthouse, koupil v Chicagu budovu – Playboy Mansion, ve stejném městě pak otevřel první Playboy Club. V 60. letech vyšel k velké nelibosti puritánů jeho manifest The Playboy philosophy. Zároveň odstartoval další televizní pořad – Playboy After Dark. V roce 1971 byl Playboy na sedmi milionech prodaných kusů měsíčně. Fungovalo 23 Playboy Clubů, globální členskou základnu tvořilo 900 tisíc lidí. Ve stejném roce koupil Hugh Hefner rezidenci v Los Angeles o rozloze 55 hektarů, pozdější Playboy Mansion West.
  • V roce 1975 se Playboy Enterprises přesunul definitivně z Chicaga do Los Angeles. Změna adresy souvisela s hollywoodskými aktivitami společnosti. O deset let později přišly závažné zdravotní problémy, se kterými se Hef v brzké době vyrovnal. Na začátku července 1989 vstoupil Hugh Hefner do svazku manželského. Jeho vyvolenou se stala lednová Playmate Kimberley Conrad, pozdější Playmate of the Year 1989. Magazín People v této souvislosti psal o „největším stoupenci volné lásky, který končí pod pantoflem. Lze proto předpokládat, že za týden přijde na peklo mráz.“ První syn z tohoto manželství Marston se narodil ve stejný den jako jeho otec – 9. dubna 1990, následující rok přišel na svět Cooper. Manželství trvalo devět let. Po jeho konci koupil Hefner bývalé choti a synům rezidenci v bezprostřední blízkosti Playboy Mansion. V roce 2012 se oženil s modelkou Crystal Harris.
  • V polovině 80. let postupně přebrala chod společnosti Playboy Enterprises Christine Hefner. Otec zakladatel se věnoval filmu, jeho osobní sbírka čítala 4000 snímků. Nadace Playboye uděluje každoročně cenu na festivalu nezávislých filmů Sundance, podporuje Playboy Jazz Film Festivals. Hef zemřel v září 2017.